Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fetita mea face pipi pe ea


25 raspunsuri la acest subiect

#11
ILONA_21

ILONA_21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 20:59

Claudia eu am un baietel de 5 anisiori acum pot sa zic ca sunt fericita pt ca rar se trezeste sa faca pipi noaptea face inainte de culcare si dimineata cand se trezeste la varsta de 4 ani si 2 luni am avut aproape aceeasi problema ca tine si pana la urma sa dovedit ca era pe sistemul lui nervos de exemplu noua ni se trezea dupa ce facea pipi in pat imi zicea mai fac pipi dar deja facuse il schimbam cu ochii inchisi pt ca era somnoros ,dar totusi poti sa mai incerci si la un alt medic

ANDREI CATALIN (02.09.2006)

#12
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 22:25

Din pacate am suferit si eu de enurezis nocturn pana la o varsta mai mare (cam pana pe la 10 ani, asa) si pot spune cu mana pe inima ca a fost groaznic, nu mi-ar fi folosit la nimic sa ma fi certat cineva dimineata, ca nu faceam intentionat pipi in pat [:(]

Ai mei nu m-au certat niciodata, era de ajuns ca ma simteam eu prost si-mi venea sa-mi dau palme... Insa nici nu m-au dus la dr., ci au lasat sa-mi treaca de la sine, ceea ce s-a si intamplat...Au avut retineri sa bage medicamente in mine, cu eventuale efecte secundare; au facut bine, au facut rau, nu stiu...

Cel mai rau era cand dormeam in deplasare, aproape ca nu dormeam de frica sa nu ma fac de ras, imi puneam prosoape intre picioare...

Asa ca nu prea ma scapam in paturi straine...



Cea mai naspa faza de genul asta am patit-o cand eram internata in spital pt operatia de apendicita (aveam vreo 9 ani cred), si intr-una din nopti m-am scapat (in celelalte slava Domnului ca nu)... Mi-a venit rau cand am constatat dimineata, dar am fost fata descurcareata[:D]. Noroc ca langa patul meu era unul liber (cineva se externase in ziua precedenta). Am pandit sa nu mai fie nimeni in salon, si am prins un astfel de moment[:D], si asa, fuga-fuga, m-am apucat de schimbat cearceafurile, l-am luat eu pe ala curat[:D]. Va dati seama, proaspat operata si toate cele...

Si la un moment dat s-a mirat o femeie de serviciu, cand a trecut prin salon "ooo, cine o fi murdarit asa cearceaful"[bang]



Cel mai teama mi-este sa nu mosteneasca ceva dubios (din punctul asta de vedere) fetele...deocamdata nu dau semne, de abia ce am scapat de tot de pampersi, si cu cea mica si nu prea au fost incidente. Au mai fost accidente si la ele, dar izolate.



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#13
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 03 septembrie 2011 - 00:02

Nici baiatul meu[6 ani si 8 luni] nu se trezeste noaptea sa mearga la baie,insa eu am olita detasabila si noaptea ii bag puta in olita[asa,culcat] si i spun sa faca pipi.Face imediat si apoi adoarme.Cumnatul meu a suferit de enurezis nocturn si cred ca l mosteneste.Eu nu l cert niciodata,iar asta cu stoparea lichidelor dupa o anumita ora mi se pare barbarie.Tu cum te ai simti daca ti ar fi sete si cineva n ar vrea sa ti dea?

Oricum,acum e mai bine,inainte ,chiar daca ma trezeam sa l pun sa faca pipi,daca nu nimeream ora,uda patul,acum n am mai patit asta.



Mami de [bonjovi] Cris si [bebic] Codrin



Poze Cris

Bebe Codrin

#14
Laura Ioana

Laura Ioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.843 mesaje

Postat 03 septembrie 2011 - 01:47

Si eu am suferit enorm in copilarie, ptc am facut in pat pana pe la 10-11 ani. Am fost la dr. si mi-a dat nush ce pastilute ca sa ma pot trezi noaptea (asa ceva mi-a explicat mama). Explicatia la mine a fost ca as avea spina bifida. Sper ca fata mea sa nu ma mosteneasca.....aseara a facut pisu pe ea si mai are uneori accidente nocturne...



[ruga]

Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria

Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,

Filmulete

La Mare - sept '09

Poze din Egipt



#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 septembrie 2011 - 14:04

laura, ce inseamna exact spina bifida?

Eu am o prelungire a noadei, un fel de "codita" la popou...



Acum mi-am adus aminte ca un dr. i-a zis mamei de aceasta "spina bifida" ca asta ar fi o cauza...

Dar pe urma, in sarcina, am inteles ca spina bifida este ceva grav la coloana, chiar ecografiile(care pe vremea mamelor noastre nu se faceau) depisteaza astea... or eu nu sunt caz grav...De aia sunt derutata cu ce inseamna exact spina bifida









Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#16
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 03 septembrie 2011 - 14:57

Si baiatul meu cel mare face pe el noaptea. De pe la 3,9 ani nu a mai udat pampersul de noapte cam 1 an. Apoi a avut 2 evenimente, pe care eu le cam consider cauza: a avut un accident in tren cand si-a prins un deget intr-o strapontina si era sa ramana fara el ( a curs mult sange, s-a speriat rau, l-a cusut si slava Domnului s-a vindecat...da sperietura a fost mare) si imediat dupa, varicela.
Exact in perioada aia a reinceput sa faca noaptea. Si face in continuare.
Am incercat sa-l trezesc. Rareori se duce singur la baie, dar pana dimineata mai face de 1-2 ori. L-am lasat si in balta, degeaba, doarme bine mersi.
Acum, vara a fost mult plecat si i-am pus pampers ca nu puteam schimba asternuturi in fiecare noapte pe la pensiuni/hoteluri.
De sapt viitoare, cand se intoarce de la munte, o sa reincep sa-l las in balta, sa vedem cat mai dureaza si ii fac si o analiza de urina.
Am cautat si cauze ereditare, dar se pare ca nici eu nici sotul nu am fost pisaciosi.
Altceva eu nu stiu ce sa mai fac, dar sper sa nu-l apuce scoala asa [:I]

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 septembrie 2011 - 18:19

Vreau sa mai vin cu o idee: fetele care mai mergeti pe la medici homeopati, poate ii intrebati, exista un tratament homeopatic pt enurezisul asta nocturn?? Poate exista calea asta de rezolvare...

Chiar sunt curioasa, daca gasiti solutii de acest gen, dati pe forum, sa aflam...

[pup]



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#18
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 04 septembrie 2011 - 12:56

la noi a avut succes psihoterapia
si o schimbare in comportamentul/atitudinea adultilor

evident am fost contra indoparii cu medicamente "anti-pipi noaptea"
(si nu ma refer la homeopate)


Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#19
me_bad

me_bad
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 septembrie 2011 - 14:37

Si eu am avut aceeasi problema cu copiii cand erau mici(acum au 22 si 23 ani) si desi am umblat pe la o gramada de medici problema a fost rezolvata de o farmacista foarte simplu: tinctura de belladonna

#20
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 04 septembrie 2011 - 20:15

Si eu cu spina bifida si enurezis nocturn pana pe la 11 ani. Si mie mi s-a interzis apa seara desi aveam probleme si (eu nu rezistam sa stau fara apa si beam de la baie dupa ce ma spalam pe dinti). Am luat si medicamente (m-au exasperat) pana am inceput sa ma prefac ca le iau si le aruncam pe ascuns. Pana la urma s-a rezolvat de la sine, fara medicamente sau ne-baut apa...



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -