Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Curatenie la minut.............ce secrete aveti ?


71 raspunsuri la acest subiect

#1
florentza

florentza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 02:52

Haideti sa gasim aici recomandari pt produsele care merita sa le avem pt a ne face munca mai usoara in casa : solutii,spray-uri,creme etc....ce folositi voi si sunteti f. multumite de ele ,si merita recomandate.Cum scoatem o pata de pe covor,fata de masa ,cum albim perdelele etc.

Pt. inceput, m-ar interesa pe mine ce produse (bune) folositi pt curatarea aragazului si a baii?
Va multumesc.

Florentza

#2
Dianami

Dianami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.375 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 13:45

Pe aragaz pun folie de aluminiu, pe care o schimb la nevoie. Astfel se mentine curat, ca nou. La 2-3 saptamani, pun butoanele in apa cu detergent, le las 2-3 ore, apoi sunt si ele ca noi.

Cuptorul (vesnica mea problema), mereu cu arsuri care nu puteau fi curatate...am reusit de curand cu Mr. Muscolo spray pt. cuptor. Am urmat instructiunile si s-a curatat f.f. bine, nu mi-a venit sa cred.



In baie folosesc Domestos peste tot, la frecat Cif crema. Pt. vasul wc, folosesc si detartrant sau otet simplu (f. bun).



Apropo, voi ce odorizant wc folositi? Cred ca am incercat toate marcile de pe piata (sapunele, gel, solutie, pastile). Nici una nu isi face treaba decat pe moment.





Diana si Iulia (15 iulie 2005)

#3
ana06

ana06

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 16:46

Bun subiect!Pe mine m-ar interesa cu ce curatati chiuveta de inox?
Eu folosesc atat in baie cat si la bucatarie Ajax Clor-praf.

#4
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 17:01

Chiuveta de inox si bateriile le curat cu ciff, la WC folosim pastile albastre in rezervor (Anitra). Pt gresie: Pronto Verde, pt parchet Pronto parchet si pt geamuri, usi, dulapuri tot de la Pronto. Iar pentru faianta tot detergent de geamuri folosesc.



Off topic, eu am citit titlul si am vrut sa fac recomandarea urmatoare: daca ai mobila noua si nu ai perdele si multe covoare orice curatenie dureaza maxim 2 ore (si din cauza asta, curatenie de Pasi si Craciun la noi nu mai exista, ca am amintiri brrrrrr cand ma trimitea mama la batut covoarele, dat lampi jos si spalat abajururi,...)



Codruta &[zana] Petra Alexandra



asa crestem noi





#5
silvana_salajan

silvana_salajan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.908 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 21:03

quote:
Off topic, eu am citit titlul si am vrut sa fac recomandarea urmatoare: daca ai mobila noua si nu ai perdele si multe covoare orice curatenie dureaza maxim 2 ore (si din cauza asta, curatenie de Pasi si Craciun la noi nu mai exista, ca am amintiri brrrrrr cand ma trimitea mama la batut covoarele, dat lampi jos si spalat abajururi,...)


Subscriu [cool]
Pentru chiuveta de orice tip (in special de inox), bateriile din baie si bucatarie, cel mai bun la mine a fost cillit . (am folosit mai multe variante si ou fost ok)
Pt aragaz, nu am gasit ceva mai bun decat cif crema.
Am sa incerc pt cuptor cu Mr. Muscolo. Aici chiar am o pb.
Gresia o spal cu domestos, parchetul cu Pronto, iar geamurile cu clin (asa se scrie?)
Nu-mi place la aragaz sa fol. pur, ca face multa spuma si necesita multa clatire. In schimb pt vase nu am gasit ceva mai bun, desi am incercat multe.
Vasul de wc il spal cu anitra, insa si cu domestos. Ca si odorizant tot anitra de ala de pus in rezervor. Curata si improspateaza. Cam atat.Daca imi mai vine o idee, mai scriu.

#6
dumitrulaura

dumitrulaura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 21:13

In bucatarie folosesc pt. curtarea grasimilor mr. Musculo si Bref spray(foarte bun cel alb)si Domestos. Pt faianta spray pt. geamuri, pt. frigider un spray nemtesc special pt frigider se gaseste la mega image.
La baie, Domestos la greu.Spal cu el toata baia.
Pt. gresia de pe hol, Ajax.
Pt. mobila, Pronto.
Pt. ferestre, geamuri si oglinzi Clin.
Pt. pereti (pe acolo unde sunt desenele copiilor) Bref spray.

#7
florentza

florentza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 22:02

Cand sunt f. grabita fol. servetele umede pt. copii WINNY (35 mii -70 buc) pt. curatarea frigiderului (exteriorul), mobilei , Tv , calc. - sunt practice si ieftine ( tin si f. mult dintr-un pachet )...nu ma mai incurc cu spray-uri,carpe...etc.[;)]
Am auzit ca Pronto pamatuf este f. bun - voi l-ati incercat ? Merita ?
[flo] pt voi...

Florentza

#8
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 22:06

Eu am luat Pronto pamatuf: nu sunt multumita.
Insa ceva de care sunt super multumita: odorizantul pentru frigider. De fapt nu e odorizant, ca nu are miros, in schimb aboasrbe toate mirosurile din frigider.


Roxana si [copil] Catalin (5 iunie 2006)


#9
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 22:25

Eu am primit pamatuf cadou langa Pronto Spray pt mobila. Eu sunt super incantata de el. Deja sunt la al 2-lea. Mie imi place foarte mult, cel putin de pe TV imediat ia praful.



Codruta &[zana] Petra Alexandra



asa crestem noi





#10
florentza

florentza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 11 martie 2007 - 12:05

Ce fol. voi pt a scoate petele de pe bavetele si imbracamintea celor mici ? Eu am fol. Vanish si nu mi se pare bun - nu scoate petele , acum fol. ACE -inalbitorul din sticla albastra ...care este f bun (scoate sigur petele),insa mi s-a intamplat ca odata cu scoaterea petelor sa le si decoloreze [V]...o bluza vernil a devenit alba ...dar fara nici-o pata...[olala]

Ati dus covoare pt curatat la Nufarul ? Merita ...cost\eficienta ?! Pana acum mi-am curatat mochetele si persanul cu Biocarpet , dar as vrea sa le curat mai in profunzime...si m-am gandit la mai multe variante,insa nu stiu care e cea mai buna : sa le duc la un punct termic (sa mi le spele si usuce),la spalatorie auto (am inteles ca si baietii de acolo mai practica asa ceva )sau la Nufarul ?! Voi ce ziceti ? [pup]

Florentza


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -