Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hot coffee


1574 raspunsuri la acest subiect

#431
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 09 mai 2019 - 19:05

Monica, mama e nemtoaica, tata turc, are o firma la,el in tara, vine rar pe acasa, cred. La sedinta cu parintii a fost iar o faza ciudata.  [:D]  Faza cu w up a fost la inceput, scriau toate prostiile, acum e mai putin interesant, se mai intreaba ce teme au, la ce trebuie sa invete. 

Merci, Monica, e bine sa mai ceri si o parere din afara.

 

Didi, vreau si eu reteta cu invatatul din clasa si atentia, la noi nu se prinde. 

 

Noi cu franceza avem noroc, stand aproape de granita, ii duc la sport. Ceva, ceva s-o prinde. Problema e ca mijl a tot avansat in competitii, nu stiu cat intelege el din ce i se spune, asa ca antrenorul o da pe germana poate are mai mult succes.  [:D]

 

Greu uneori cu distanta asta, multa sanatate mamei tale  [flo2]

 

Monica, la sud de Viena e un lac f frumos, are adancime numai un metru, asa s-a format. Budapesta e frumoasa, ca este pe Dunare, in rest so so , nu dati cu rosii....

 

Apropo, ce oras v-ar placea sa vizitati, sau in care sa reveniti , daca v-a placut f mult ?

Hi Judoka,

 

despre comportamentul oamenilor ce pot spune, in general oamenii sunt peste tot la fel, doar imprejurimile sunt diferite, pot fi ciudati ca si nemti sau alte nationalitati. Ceea ce am invatat eu de-a lungul anilor e ca oamenii se schimba, evolueaza, involueaza.. insa si noi fiecare ne schimbam. Nu mi-as face mari ganduri, de obicei copiii ar trebui sa clarifice intre ei, sunt uneori mame/persoane care cateodata, fara sa gandeasca mult, sar calul, insa nu tot timpul sunt constiente de asta. Eu reusesc des sa ma degajez de discutiile intre mamele de aici, care pot fi uneori foarte ciudate, ca despica firul in 4 uneori, eu lucrand cu barbati zi de zi sunt, zic eu mai pragmatica uneori.. cu toate ca in ce priveste ai mei copii, am uneori tendinta sa ii cocolosesc ( mi se intampla ca in cazul bunicilor... care se dau peste cap sa le faca poftele copiilor).

 

Desigur sunt multe standarde germane, de mentalitate, unde te astepti ca 50-70% sa se comporte similar, dar e o chestie de generatie, de zona uneori si de commitment.

 

Imi doresc sa vad München-ul si Berlin-ul, inca nu am ajuns.. la Viena am fost de 2 ori, inainte de copii si as mai vrea din nou, e cel mai romantic oras pentru mine pana acum.

 

Cristina



#432
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 08:56

Buna dimineata, 

 

Cristina,  [flo2] de asta am vrut sa aflu si alte pareri, poate ceilalti ma vad pe mine ciudata. Defapt e singurul,telefon pe care il am. Mai multe contacte am la cea mica, de la zile de nastere, am mai baut cu mamicile cate o cafea, ne mai vedem pe la sport. 

 

Cel mai romantic oras Venetia si clasicul  Paris. La Venetia e fain ca poti sa combini si cu plaja vara, Murano, Burano. Si Colmarul, plus oraselele pitoresti din Alsacia. Mi-ar placea o excursie lenta Verona, Florenta, Pisa.

Week end ul asta nu avem nimic planificat, prin casa, lectii, pian, odihna.

 

Un w end cat mai frumos  [flo2]



#433
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 15:59

Judoka02, le-am lasat in ultima vreme sa se mai descurce si singure cu scoala. Si sa plece dimineata la scoala singurele. Ieri insa , s-au trezit toate tarziu dar au fugit si au ajuns la scoala. Ca un facut si-au inchis telefoanele. Cea mare a plecat in goana si nu si-a dat seama ca surorile inca dorm  [:)]

 

Cu activitatile stam binisor. Acum au luni si joi. Apuc sa mai respir si eu in celelalte zile sau sa programez altceva. Trebuie sa le fac programul pentru anul viitor si ma tot gandesc la solutia optima. Cred ca optez sa nu mai mearga lunea la activitati. Mai mereu e o zi critica pentru mine la serviciu.

 

 

Didi, ah ce imi place asa cum ai scris "Soare, verdeața , sărbători". Mi-e dor de un paste in Ro.

 

Monica, nu puteati sa mai prelungiti vacanta. Mie nu imi prieste asa pe fuga.

 

Mi-ati facut pofta de mers la Viena. Oricum strangeam info. Ce ati recomanda de vizitat acolo?



#434
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 11 mai 2019 - 20:25

J,

 

cunosc, cel mare la clasa 8-a si14 ani așa e. Asta mic e alta poveste . 

Dar cel mare a trebuit sa îl aman 1 an. Așa zăpăcit era . L- am dat la 7 ani fix in clasa 1. 

 

 

Otilia, 

 

așa w minunat . Am in plan sa vin de Paști in ro. Nașii lu cel mic au o biserica undeva pe lângă Brașov , la munte cu 50 de oameni . Eu am o biserica aici in oraș . Mai frate, mulți blochează intrarea și nu poți sa ieși afara . Sunt sunt 1000 de persoane 



#435
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 11 mai 2019 - 20:29

Dragilor,

 

noi am avut azi marathon .

 

copii au alergat 4,2 km și eu 10.

eu cu cel mare am alergat in medie mai puțin de 6 minute Per kilometru .  [pk]

mult mai bine fata de ani trecuți  [alcool]

 

acu tre sa ma antrenez pt alergarea cu colegii de servici . Tre sa scot timp mai bun decât șeful meu, ba și decât șeful lui vreau  [fiesta]

 

ce teluri am și eu  [soricel]



#436
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 12 mai 2019 - 08:44

Buna dimineata,

 

Otilia, nu prea pot sa te ajut cu Viena, noi am fost la mall,  [:-)))] adevarul ca la tot ce tine de sport au preturi de 2-3 ori mai mici decat ce gasim pe aici. Chiar se merita.

Veniti cu masina sau cu avionul ?

 

Ne-a mai placut f mult aici http://www.podersdorfamsee.at/

 

Didi, deci tine f mult de personalitatea copilului si de ce profesori are, evident. Eu ma gandeam la un sport, niste jocuri, poate chiar terapie care sa-l ajute la concentrare. Oricum la anul schimba iar profesorii.

 

Felicitari pt maraton  [balo]   de ce nu scrii si la topicul cu miscarea, ne-am mai mobiliza si noi[:I] Cand ai timp sa te si antrenezi? Parca ai mai scris tu odata despre asta  [floare3] 

 

 



#437
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 mai 2019 - 10:38

Didi, felicitari pt maraton! Foarte tare ca ati alergat atat! Bravo!  [flo2]

 

Otilia, nu am mai putut prelungi vacanta, nu mai aveam nici bani, nici timp :))

De vizitat in Viena, la o prima strigare, ca sa zic asa: Domul Sf Stefan, Hoffburg, zona primariei si parlamentului, Castelul Schonbrunn si gradina zoo, castelul Belvedere, parcul de distractii Prater. Si cu siguranta mai sunt si voi cauta mai amanuntit atunci cand vom reveni.



#438
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 13 mai 2019 - 13:16

Salutare, 

 

J,

 

da clar tine de om. Ca eu am doi cu aceeași părinți și sunt ca luna și soarele  [:-)))]

 

sanatosi sa fim. 

 

Ach Doamne, eu sunt haotica rău cu alergatul . Alerg peste an cam 1 data pe sapt sigur. Duminica sau sâmbătă . 

Apoi in primăvara pana da caldura mai alerg încă o data in sapt. 

Nu pot merge la sala neam . 



#439
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 09:05

mai dar vad ca voi nu ati mai scris nimic. eu am revenit din concediu si am un chef de lucru  [alcool] .

am scurtat concediu asta de 2 saptamani ca sa imi pasterz zilele pentru mutare. [fri]

 

Carolina, tu esti in capacitate cu Ana?

 

nepotul meu e in fibrilatii. chiar ma gandeam ca si noi am fi fost cu R, daca eram in ro. mare stress cu examenul asta.

 

o Nebunie mi se pare. O multime de copii buni sunt trecuti in 2 zile din viata printr-o sita irelevanta si asta pt ca adultii nu pot sa sustina un sistem consecvent de evaluare.

 

In fine..

 

Noi avem acu 2 sapt de vacanta si de luni inca 5 saptamani de scoala. Si nu oricum, toti isi termina tezele, prezentarile sunt la foc maxim. Si e cald.

Si astia din DE nu s-au adaptat deloc incalzirii globale.

Intre PAsti si Rusalii e o perioada mai relaxata pt copii din cauza bacalaurentului. Bacul incepe la noi in land mereu dupa pasti 2-3 sapt dureaza. Proba scrisa.

Apoi profesorii corecteaza de 3 ori lucrarile individual. Rezultatele se dau dupa 6 saptamani.

Pe 01. Iulie are loc proba orala. Doar o zi. Scoala e inchisa pt ceilalti copii.

Ei bine examenul si corecturile astea duc la multe ore lipsa. De obicei se anuleaza prima ora si se permute orarul. Dup ace se termina cu Bacul profesorii sunt pe ei.

Au dat o parte din teze si acu pana in vacanta.



#440
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 09:21

In alta ordine de noi am fost in croaziere pe Adriatica. Minunat, minunat.

Cu aida am fost. Am plecat din venetia, am stat pe mare 1 zi am ajuns in corfu apoi la bari apoi la Dubraovnic si la Zadar si inca 1 zi la venetia. Am venit morti de oboseala. In Zadar am facut Raftig spre bucuria celorcopii si groaza mea, cand m-am vazut printre cascade.

 

La intoarcere l-am lasat pe R in fabara de fotbal in nordul Italiei pe langa Merano. Vis frate pe copii mei

 

Acum sper sa ma apuc de lucru. Tot culeg cirese..Am cateva sute de kile..iar e plin ciresu asta. Si coacaze si zmeura si capsuni. Si multa munca in gradina.

Vai de capul meu cand ne vom muta.

 

Tre sa definitivam bucataria. Si inca nu sunt hotarata ce las si ce scot. Am facut deja schita anu trecut in februarie. Acu parca as scoate sertarul ala farmaciei.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -