Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2019 (Bulgarasi de Februarie 2019)

sarcina gravida februarie 2019 mamica

95 raspunsuri la acest subiect

#71
AndreeaNechita

AndreeaNechita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 26 octombrie 2018 - 07:34

Bună mamici , cum sunteti cu sarcina ? Noi data nasterii o avem pe 17 februarie am băiețel. Burtica mea nu e asa mare ,a voastră cum e ? Cat de activ e bebe? Sarcina usoara !

Buna mami !! Eu momentan ma lupt cu o raceala si o tuse seaca ce nu ma lasa sa dorm dar in rest suntem bine! La mine bebe e f activ,tot baietel si burtica este destul de proeminenta dar aici depinde de corpul fiecaruia si de obicei la prima sarcina burtica e mai micuta,stai fara grija acusi ajungem cat o minge si ne vom rostogoli sa ne ridicam din pat :)) eu am DPN pe 12 februarie dupa CM iar dupa masuratori bebe e mai mic cu o saptamana deci 19 feb :)



#72
miha.m2

miha.m2
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 octombrie 2018 - 12:40

Buna mami !! Eu momentan ma lupt cu o raceala si o tuse seaca ce nu ma lasa sa dorm dar in rest suntem bine! La mine bebe e f activ,tot baietel si burtica este destul de proeminenta dar aici depinde de corpul fiecaruia si de obicei la prima sarcina burtica e mai micuta,stai fara grija acusi ajungem cat o minge si ne vom rostogoli sa ne ridicam din pat :)) eu am DPN pe 12 februarie dupa CM iar dupa masuratori bebe e mai mic cu o saptamana deci 19 feb :)
  Al meu de 2 zile e puturos :)) , misca nonstop pana acum 2 zile dar acum misca mai puțin.  E motiv de îngrijorare ? Sau sunt zile cand nu are chef de a face sport ? 

#73
AndreeaNechita

AndreeaNechita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 26 octombrie 2018 - 15:09

Al meu de 2 zile e puturos :)) , misca nonstop pana acum 2 zile dar acum misca mai puțin. E motiv de îngrijorare ? Sau sunt zile cand nu are chef de a face sport ?

Nu cred ca e motiv de ingrijorare,zilele astea cum sunt si eu racita si al meu e putin mai puturos dar seara ma atentioneaza cand nu ii convine pozitia in care ma pun la somn :)) au si ei zile si zile,eu cand ma mai ingrijorez si vreau sa il simt ma intind putin pe spate si beau un pahar de suc rece si imediat il deranjeaza si reactioneaza, de ingrijorat e cand nu il mai simti deloc vreo 2 zile la rand ,parerea mea...



#74
miha.m2

miha.m2
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 octombrie 2018 - 16:00

Nu cred ca e motiv de ingrijorare,zilele astea cum sunt si eu racita si al meu e putin mai puturos dar seara ma atentioneaza cand nu ii convine pozitia in care ma pun la somn :)) au si ei zile si zile,eu cand ma mai ingrijorez si vreau sa il simt ma intind putin pe spate si beau un pahar de suc rece si imediat il deranjeaza si reactioneaza, de ingrijorat e cand nu il mai simti deloc vreo 2 zile la rand ,parerea mea...
Asa si al meu dacă nu ii convine pozitia imediat  ma atentioneaza :)) . Mami iti doresc sarcina usoara in continuare si naștere la termen si usoara sa avem cu bebei sănătoși. 

#75
Aly83

Aly83

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 14 noiembrie 2018 - 03:59

Buna fetelor, eu sunt din Constanta, sunt la a doua sarcina. Am acum 26 de saptamani. Sarcina mea e cu risc crescut, deoarece ajunsese colul la 1,3cm. S-a descoperit la morfologia de trim 2 si m-au bagat de urgenta in concediu medical pana la finalul sarcinii. Asa ca trebuie sa stau doar la pat...fara miscari bruste, fara sa ma obosesc. Rh negativ, la prima sarcina fetita l-a avut pozitiv insa nu au fost probleme,am facut acel vaccin de dupa... Mai este cineva din Constanta? Va pup si va doresc sarcini usoare tuturor!



#76
Alexae

Alexae
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 17:15

Bună burtici! Am 30 de săptămâni și am și eu o întrebare.....am dureri în zona pubiana(ma dor oasele) care se mai lasă din când în când pe picior..inclusiv noaptea când ma întorc de pe o parte pe alta(azi spre exemplu am avut dureri mai toată ziua) ....bebe este foarte activ, am fost zilele trecute la control și totul este ok. Sunt curioasa dacă și voi va confruntați cu astfel de dureri? Am citit câte ceva și părerile sunt împărțite ba ca sunt normale, ba ca nu [smulgpar]



#77
AndreeaNechita

AndreeaNechita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 23:52

Bună burtici! Am 30 de săptămâni și am și eu o întrebare.....am dureri în zona pubiana(ma dor oasele) care se mai lasă din când în când pe picior..inclusiv noaptea când ma întorc de pe o parte pe alta(azi spre exemplu am avut dureri mai toată ziua) ....bebe este foarte activ, am fost zilele trecute la control și totul este ok. Sunt curioasa dacă și voi va confruntați cu astfel de dureri? Am citit câte ceva și părerile sunt împărțite ba ca sunt normale, ba ca nu [smulgpar].

Mami eu cred ca sunt normale aceste dureri,eu pe tot parcursul sarcinii m’am confruntat cu tot felul de dureri,intepaturi...acum am 33s si simt doar dureri lejere de ligamente si il simt si pe bebe cum apasa in jos si simt  o presiune dar nu f puternica inca... daca la control e totul bine si colul ok nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, mai bine nu mai citi pe net tot felu de bazaconii ca mai mult te sperii,cel mai bine e sa discuti cu medicul tau ca sa te linisteasca



#78
mariairinab

mariairinab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 22 decembrie 2018 - 22:42

Buna fetelor, eu sunt din Constanta, sunt la a doua sarcina. Am acum 26 de saptamani. Sarcina mea e cu risc crescut, deoarece ajunsese colul la 1,3cm. S-a descoperit la morfologia de trim 2 si m-au bagat de urgenta in concediu medical pana la finalul sarcinii. Asa ca trebuie sa stau doar la pat...fara miscari bruste, fara sa ma obosesc. Rh negativ, la prima sarcina fetita l-a avut pozitiv insa nu au fost probleme,am facut acel vaccin de dupa... Mai este cineva din Constanta? Va pup si va doresc sarcini usoare tuturor!

 

Bună! Și eu sunt din Constanța, tot sarcina cu risc. Noi facem mâine 33 de săptămâni, iar dpn e 10 februarie 2019. Bebe e ok, dar e foarte jos, placenta e anterioara, am trombofilie și sunt sub tratament cu Fraxiparine. La ce medic mergi?



#79
mariairinab

mariairinab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 22 decembrie 2018 - 22:46

Alexae, cred ca toate experimentam, la un moment dat, dureri. Unele sunt date de ligamente, altele de presiunea exercitata pe diverse organe, altele se datorează oaselor ce se repozitioneaza, pentru a face posibila nașterea... Pe mine m-a ajutat mult perna pentru gravide.



#80
SabraAznavour

SabraAznavour
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 decembrie 2018 - 17:18

Bună! Voi ați început deja să pregătiți bagajul pentru naștere si să cumpărați lucruri pentru "bulgărași"?




Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2019, mamica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -