Sari la conținut

Sari la conținut


Capușă în capul fetiței


57 raspunsuri la acest subiect

#21
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:38

Noi folosim de mai bine de 10 ani acest instrument de scos căpușe, foarte ușor de manevrat și cu eficiența de 100%. Am cumpărat de aici și am dus in Ro la rude. Știu ca se găsesc și in Germania și in alte tari vestice, sau se pot comanda pe net. 

 

Il recomand cu cea mai mare încredere. 

 

https://fyndiq.se/pr...campaign=Kelkoo

 



#22
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:43

Și cum funcționează 

 

https://youtu.be/Q4-1xYl97gg

 



#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:47

Cea mică a mea a avut o căpușa in cap, acum vreo 7 ani. I-am urmărit ganglionii limfatici de la gât și sub ureche care s-au umflat după o săptămâna și ca sa nu stau cu frica in sân mai departe, a primit antibiotice.

 

Atenție! Antibioticele care funcționează împotriva boreliozei sunt penicilinele! 

 

La noi nu se merge la spital Pt scos de căpușe, lumea nu e stresată, dar știm exact ce avem de făcut. 

 

Vaccinul împotriva TBE e recomandat in zonele unde căpușele sunt purtătoare și a virusului encefalite. Noi nu l-am făcut Pt ca la noi au fost foarte putine cazuri. 

 

Borelioza este produsă de o bacterie.  

 



#24
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 10:50

Noi avem acasa pisica și câine, in fiecare zi in lunile Aprilie-Iunie și August-Octombrie scoatem de pe ei 2-3 căpușe. In perioadele astea sunt active, in rest e ori prea frig ori prea cald Pt ele. 



#25
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 11:00

 

Nu are nici o legatura vreo vaccinare cu capusele si/sau boreliosa.

 

Subiectul e despre capuse, muscatura de capuse poate da mai multe boli, printre care encefalita ( ai dreptate mihaela am confundat cu meningita), pt care exista virus.

 

Acum ce sa mai crezi, in articol seful sectiei din sibiu declara : pt boala lyme exista vaccin.

[fri]  [fri]

 

http://www.gandul.in...insecta-9671841

 A precizat birlutiu 



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 11:03

din pacate, se intampla uneori ca acel cerc sa nu apara, dar persoana sa fie infectata.

simptomele pot sa apara si la 10-15 ani de la muscatura initiala, cat timp sistemul imunitar al persoanei este sanatos si poate tine infectia sub control. apoi te poti trezi cu simptome de scleroza multipla, poliartrita, samd, pe care medicii au tendinta sa le puna pe seama varstei. iar tratamentele nu fac altceva decat sa inrautateasca simptomele, de ajung unii oameni sa li se spuna ca totul este in imaginatia lor, ca analizele sunt bune, ca totul e pe fond psihic.

Aproape corect.
Boreliosa se manifesta daca este sa fie persoana infectata, insa de extrem de multe ori simptomele sunt neglijate.
Da, in timp prin cronicizare intradevar duc inevitabil la probleme din ce in ce mai mari si mai greu de tratat.
Da, este de multe ori confundata cu alte afectiuni avand simpome extrem de asemanatoare.
Da, prin tratarea gresita se pot declansa efecte si mai severe.
Nu, este gresit ca poate sa existe doar o afectiune. Poate sa fie si boreliosa simultan cu scleroza multipla samd In general cand boreliosa e in paralel cu afectiuni autoimune e cea mai crunta situatie deoarece tratamentul fiecareia este exact contrara
Ce ar trebui la scleroza NU ar trebui sa boreliosa.
Da, exista o doza de supradimensionare a fricii de a nu te imbolnavi de boreliosa
Da, se pot lua masuri preventive eficiente atat de catre fiecare persoana cat si de autoritati.
Da, gradul de informare ramane extrem de scazut ceea ce nu este deloc bine si se poate imbunatati fara a cadea in extrema cealalta a dezvoltarii de angoase si/sau obsesii.



#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 11:13

ah, marius, apropos, tu cum te mai simti, parca si tu te lupti cu aceasta boala ?



#28
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 11:26

Borelioza are mai multe faze. Prima e cea in care apare eritemul pe piele. In faza asta bacteria e doar in sânge și e mai ușor de combătut. Dacă aceasta faza rămâne netratată, bacteria ajunge in sistemul nervos, trece de bariera hemato-encefalica și atunci e foarte greu de scăpat de ea. 

 

De asta in unele tari se prefera tratamentul preventiv cu antibiotice după o mușcătura de căpușa. 

 

Alte tari însă lupta Pt reducerea antibioticelor din cauza creșterii rezistentei bacteriilor (printre care și bacteria care da borelioza) și de asta nu se prescrie preventiv. 

 

 



#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 11:57

Subiectul e despre capuse, muscatura de capuse poate da mai multe boli, printre care encefalita ( ai dreptate mihaela am confundat cu meningita), pt care exista virus.

 

Acum ce sa mai crezi, in articol seful sectiei din sibiu declara : pt boala lyme exista vaccin.

[fri]  [fri]

 

http://www.gandul.in...insecta-9671841

 A precizat birlutiu 

Discutam de bacterie(bacterii) .... nu au legatura cu nici un vaccin. [:)] 
Tratamentul este cu antibiotic(e)



#30
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 12:05

Discutam despre capuse, o mama care a fost cu copilul la spital pt ca a descoperit o capuse si despre ce boli pot  transmite capusele .(boala Lyme,encefalita) . Pt boala lyme se pare ca nu exista vaccin, desi in articol, seful sectiei infectioase de la Sibiu, declara,altceva. Am pus si link ul pr ca m a dus in eroare,sau e corect ce declara acest doctor ? [fal]

 

Encefalita este data de o bacterie, care poate fi luata prin muscatura de capusa, daca ea este purtatoarea acestei bacterii. Si pt asta exista virus.(nu stiu situatia in romania, deci nu ma pronunt). A explicat mai bine mihaela

 


Editat de Judoka02, 08 mai 2018 - 12:13 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -