Sari la conținut

Sari la conținut


Capușă în capul fetiței


57 raspunsuri la acest subiect

#31
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 12:14

Encefalita e data de un virus. Nu exista tratament. Exista vaccin. 

 

Borelioza e data de o bacterie. Exista tratament. Nu exista vaccin. 

 

Sunt și alte boli pe care o căpușa le poate transmite. 



#32
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 14:17

Discutam despre capuse, o mama care a fost cu copilul la spital pt ca a descoperit o capuse si despre ce boli pot  transmite capusele .(boala Lyme,encefalita) . Pt boala lyme se pare ca nu exista vaccin, desi in articol, seful sectiei infectioase de la Sibiu, declara,altceva. Am pus si link ul pr ca m a dus in eroare,sau e corect ce declara acest doctor ? [fal]

 

Encefalita este data de o bacterie, care poate fi luata prin muscatura de capusa, daca ea este purtatoarea acestei bacterii. Si pt asta exista virus.(nu stiu situatia in romania, deci nu ma pronunt). A explicat mai bine mihaela

Esti funny - nu stii situatia din Romania...
Deocamdata nu s-au gasit "virusi sau bacterii de Romania".....
Vaccinurile nu sunt pentru bacterii.....
Bacteriile nu sunt virusi....
Afectiunea cea mai larg cunoscuta transmisa de capusa nu e virala.
Si nici in cazul unei eventiuale bacterii si nici in cazul unui eventual virus.... nu e de Romania  [:)]
Cred ca deja ne tot sucim in loc. 



#33
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 14:27

Doar plecata de multi ani  [:)] , in plus pt zonele cu risc vaccinul e suportat de casa de asigurari.

Din pacate romanii trebuie sa se ajute singuri, de asta spun informare, verificarea copilului dupa plimbari, nu sunt bani si programe pt alte boli, dar pt niste capuse  [batcap]



#34
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 14:40

intrebare, daca stie cineva : la noi, sangele persoanelor care doneaza este verificat vreodata daca are "crocobauri" transmisi prin muscatura de capusa ?

 

sau prin metodele de procesare/pastrare a sangelui, aceste bacterii sunt distruse ?

 

nu stiu, iarasi, daca pentru un donator cu vechime, i se fac periodic sau la fiecare donare analize noi, sa nu se fi infectat intre timp cu cine stie ce (gen hepatita, de exemplu).

 

cunosc personal pe cineva care era donator constant de sange, si povestea nonsalant ca "eh, ce prostie mai este si asta cu capusele", ca pe el l-au muscat nenumarate capuse, ori de cate ori a mers la pescuit (si era pescar infocat). si ca niciodata nu a mentionat acest detaliu atunci cand a donat sange, ca stie el ca este sanatos tun.

ca dupa cativa ani sa inceapa sa-l lase genunchii, sa-l supere niste pusee de tensiune, dureri de spate, ameteli, diabet. 

desigur, parte din problemele lui de sanatate isi puteau avea sursa in stilul lui de viata total dezordonat, mancare multa si grasa, bautura, fumat. dar DACA toate aceste probleme de sanatate erau de fapt de la muscatura unei capuse infectate ?!?

 

in alte tari cum este, stie cineva ? se testeaza sangele donatorilor si pentru depistarea infectiilor date de muscatura de capusa ? pentru ca ar fi horror, sa donezi pentru a salva o viata sau mai multe, sa ai aceste bacterii in organism si sa nu stii/sa ai simptome, si prin donare sa-i imbolnavesti pe altii...



#35
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 15:02

intrebare, daca stie cineva : la noi, sangele persoanelor care doneaza este verificat vreodata daca are "crocobauri" transmisi prin muscatura de capusa ?

 

Buna intrebare 



#36
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 15:21

Nu se verifica nicăieri in lume sângele Pt bacteria care transmite Borrelia. Când ești donator, te întreabă la fiecare donare dacă ai contactat vreo boala noua. Cel puțin aici la noi, nu știu cum e in Ro. 

 

Cam așa e in SUA de ex 

http://lyme-basics.c...s-blood-donors/

 



#37
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 15:27

intrebare, daca stie cineva : la noi, sangele persoanelor care doneaza este verificat vreodata daca are "crocobauri" transmisi prin muscatura de capusa ?

 

sau prin metodele de procesare/pastrare a sangelui, aceste bacterii sunt distruse ?

 

nu stiu, iarasi, daca pentru un donator cu vechime, i se fac periodic sau la fiecare donare analize noi, sa nu se fi infectat intre timp cu cine stie ce (gen hepatita, de exemplu).

 

cunosc personal pe cineva care era donator constant de sange, si povestea nonsalant ca "eh, ce prostie mai este si asta cu capusele", ca pe el l-au muscat nenumarate capuse, ori de cate ori a mers la pescuit (si era pescar infocat). si ca niciodata nu a mentionat acest detaliu atunci cand a donat sange, ca stie el ca este sanatos tun.

ca dupa cativa ani sa inceapa sa-l lase genunchii, sa-l supere niste pusee de tensiune, dureri de spate, ameteli, diabet. 

desigur, parte din problemele lui de sanatate isi puteau avea sursa in stilul lui de viata total dezordonat, mancare multa si grasa, bautura, fumat. dar DACA toate aceste probleme de sanatate erau de fapt de la muscatura unei capuse infectate ?!?

 

in alte tari cum este, stie cineva ? se testeaza sangele donatorilor si pentru depistarea infectiilor date de muscatura de capusa ? pentru ca ar fi horror, sa donezi pentru a salva o viata sau mai multe, sa ai aceste bacterii in organism si sa nu stii/sa ai simptome, si prin donare sa-i imbolnavesti pe altii...

Cu virsta cam pe toti ne iau simptomele astea, insa imi place ideea de a da vina pe capuse!  [:)]


Editat de Letitia1, 08 mai 2018 - 15:41 .


#38
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 15:27

Aici scrie printre altele “Infecții bacteriene”

https://sieudonez.ro/cum-donezi/

 

 

Aici se da declarație pe propria răspundere. 

 

O fi și in Ro la fel? 

 

In tot cazul, nu este documentata nicăieri in lume îmbolnăvirea cu Borrelia in urma unei transfuzii de sânge. 

 



#39
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 15:33

Cu virsta cam pe toti ne iau simtomele astea, insa imi place ideea de a da vina pe capuse!  [:)]

 

[:-)))]  [:-)))]

 

Nu stiu daca in germania se fac, nu cred, se pare ca fiind bacterii anaerobe, sunt greu de depistat in laborator, daca spun prostii, asa scriau pe forum



#40
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 mai 2018 - 16:53

Exista vaccine pt Lyme pt humans in Romania? In America din cite stiu nu e pe piata.


Editat de michelle-usa, 08 mai 2018 - 16:54 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -