Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii care se bat pe trotuarul din fata scolii


6 raspunsuri la acest subiect

#1
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 13:46

De vreo 2 saptamani la ora pranzului vad un grup de 5-6 baieti(clasa 2-a, sigur nu mai mult) care se bat dupa ce ies de la ore. In gluma, presupun, doar ca isi dau cu ghiozdanele in cap si se imping in toate partile. Odata i-au varsat unuia tot ce avea in ghiozdan si le calcau in picioare.

Scoala e pe un bulevard foarte circulat, au fost niste garduturi in dreptul scolii, dar unele au mai disparut, altele abia se mai tin cand sunt proiectati pe rand in ele. Nu stiu cine ii ia de la scoala, poate un afterschool , poate parinti, poate pleaca singuri. Azi am decis sa vorbesc cu ei, le-am zis sa nu se mai impinga , sa nu pice in fata masinilor. Nimic, decat reactii si mai agresive. I-am zis bodyguardului care se uita la ei si a zis ca el se ocupa doar de curtea scolii.

Le-am zis "poate nu va mai aduce Mosul nimic". Greseala fatala. "Mosul oricum sunt parintii si oricum am prea multe, m-am saturat de ele!!"

Ideea e, legal, ce se poate face, mi-e ca intr-o zi unul ajunge fix in strada in fata unei masini. Scoala chiar nu poate face nimic daca se bat pe trotuar si nu in incinta? De filmat nu am cum sa ii filmez, dau in altele, nu m-ar mira sa ma acuze parintii (la cum raspund cei mici adultilor) ca le-am traumatizat copiii si i-am filmat pe ascuns.

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 14:02

incearca sa afli de la ce clasa sunt, sa discuti cu invatatoarea lor. ea poate rezolva, fie discutand cu copii, fie transmitandu-le parintilor problema.

intre timp ai putea lua legatura cu primaria de sector si cu firma care se ocupa de ingrijirea domeniului public, pentru a le atrage atentia asupra lipsei gardului de protectie si pericolelor la care sunt supusi copii.



#3
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 14:14

Buna idee cu garduturile, o sa scriu la primarie, ca dinspre scoalaa....

In rest problema e ca si eu sunt mereu pe fuga, ei pp ca n-or sa-mi spuna la ce dna sunt si sa stau sa caut colegi de-ai lor, cam greu. Nu inteleg de ce nu le zice totusi nimeni nimic de atat timp. Plus copilul care e in mod clar victima zilnic(cel cu ghiozdanul varsat) de ce nu se plange acasa.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 14:40

Eu nu pricep atitudinea asta de nepasare,incepind cu bodyguardul,sau cum s-o numi(cum naiba mey sa spuna ca nu e treaba lui,chiar daca asa este nu pot crede ca e asa greu sa spui doua vorbe,ma gindesc ca ar avea alt impact asuora copiilor)si terminind cu cea a trecatorilor,pietonilor.

 

Despre cum ti-au raspuns tie...nu ma mira,e o lipsa de respect generalizata,(mie mi s-a intimplat u o pustoaica ,in autobuz ,care arunca gunoiul intetionat pe jos...nu va spun ce lipsa de respect in raspuns,insa bineinteles ca nu m-am lasat intimidata,m-am ridicat sa ma duc sa anunt soferul...imediat si-a ridicat mizeria de pe jos),insa noi suntem vinovati de asta,noi-educatorii,parintii.

 

Eu as anunta la secretariatul scolii,daca se repeta zilnic,actiunea"infractorii"pot fi atentionati.



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 14:50

Elia ,nu ii intreba pe copii , mergi la scoala si vorbeste cu directorul sau cineva de la secretariat . Spune-le ca situatia se repeta .
Poate fi si bullying doar ca baiatul nu are curaj sa-i denunte pe ceilalti si accepta in tacere doar de dragul de a fi prieteni.

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 decembrie 2017 - 15:31

intreaba si daca scoala are camere de supraveghere montate la iesire sau la exteriorul scolii, in zona pe unde trec acei copii dupa ce ies din scoala. pe baza imaginilor copiii pot fi identificati foarte usor, iar parintii acestora, si sa vrea, n-ar avea ce sa mai comenteze la faza cu hartuirea si umilirea copilului agresat de ceilalti.



#7
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 15 decembrie 2017 - 00:19

Si eu i-am atras odata atentia gardianului de la poarta scolii ca, la nici 10 metri distanta de iesirea elevilor, este un canal fara capac. La fel mi s-a raspuns: el are grija de curtea scolii, nu-l priveste trotuarul. Poate ca asta e regulamentul, intr-adevar. Am pus eu niste crengute de semnalizare, asa a stat cateva zile...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -