Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ce gatim astazi?Cap.101


989 raspunsuri la acest subiect

#31
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 20:08

Azi la pranz mancare de mazare si seara pasta a la putanesca. Maine la pranz mancare de spanac cu mamaliga si seara japchae.

 

Cum de Craciunul asta mergem in Ro, eu ma gandesc cu drag la o salata de icre (de ce i-o zice salata, ma tot intreb...). Intentionez sa-mi iau de aici gris de orez, ca de grau n-am voie, ca e cu gluten. N-am vazut in Ro gris de orez.



#32
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 20:16

Carolinh,la icre nu s epune gris...punea (poate)lumea inainte sa le inmulteasca,insa astazi cind ai la dispozitie cit vrei,nu se pune gris.

 

Grisul nu face decit s ale inmulteasca si sa le dilueze calitatea!



#33
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 08 decembrie 2017 - 01:02

Si eu fac icre fara gris ( mai nou fac icre de stiuca). Mama punea paine muiata (miez) cand nu avea timp sa faca gris. Grecii pun cartof fiert (daca imi aduc minte bine). 



#34
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 09 decembrie 2017 - 23:54

Eu n-as putea manca fara gris. Sunt muuuult prea grele pt mine. Eu nu mananc nici icre rosii, sunt (natural) mult prea uleioase si "pestoase".

Mie mi-e dor de o salata de icre comunista, icre inmultite, nu va suparati pe mine. 

 

In Ro faceam si noi de stiuca, sunt tare bune. Dar tot asa, cu gris. Sorry.



#35
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 09 decembrie 2017 - 23:56

Maine la pranz supa crema de cartofi dulci, si dovlecei la cuptor cu orez, suficiente ambele sa ajunga pt 2 zile. Unii nu mananca decat supa crema, altii doar dovlecei cu orez etc.

 

La cina maina am in program de acum faimoasele macaroane cu broccoli la cuptor.



#36
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 10 decembrie 2017 - 00:05

Eu n-as putea manca fara gris. Sunt muuuult prea grele pt mine. Eu nu mananc nici icre rosii, sunt (natural) mult prea uleioase si "pestoase".

Mie mi-e dor de o salata de icre comunista, icre inmultite, nu va suparati pe mine. 

 

In Ro faceam si noi de stiuca, sunt tare bune. Dar tot asa, cu gris. Sorry.

 

My 5 cents: icrele de stiuca sunt mai “usoare” decat celelalte. Mama punea gris si ca sa taie din greata. Eu nu pun foarte mult ulei cand le fac dar eu sunt singura care mananca (si fi-miu si fata sotului cand sunt in vizita). Bine, eu pun multa lamaie si nu pun ceapa asta pt ca sunt eu ciudata.



#37
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 10 decembrie 2017 - 00:11

A facut DH o supa crema de legume (cica a pus cartofi, asparagus alb, praz, usturoi copt, putina smantana sare, piper si ulei super iute), a iesit foarte buna. O serveste cu putin ulei de masline si sumac. Noi mancam cam aiurea asa ca acum facem si niste mici (cumparati gata formati). 



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 decembrie 2017 - 22:24

Eu n-as putea manca fara gris. Sunt muuuult prea grele pt mine. Eu nu mananc nici icre rosii, sunt (natural) mult prea uleioase si "pestoase".

Mie mi-e dor de o salata de icre comunista, icre inmultite, nu va suparati pe mine. 

 

In Ro faceam si noi de stiuca, sunt tare bune. Dar tot asa, cu gris. Sorry.

Carolina,interventia nu a fost in scop de a tine morala [pup] foecare maninca ce vrea si cum vrea in defintiv.

 

Recunosc insa ca am gasit impamintenita ideea de icre cu gris,adica fara...icrele nu se bat!

 

Eu am s adesfac pe 23 decembrie cutia mea cu icre,am sa vad atunci daca sunt bune sau nu.



#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 decembrie 2017 - 22:30

Am mincat cam chaotic in we,ieri gyros,cu paste spirale si tzatziki,astazi a fost o zi cu planuri date peste cap(eu trebuia sa ma duc la petrecerea d ecraciun cu firma,insa din cauza vremii,a ninsorii si zapezii,a trebuit sa aminam)asa ca am avut pizza.

 

Miine ,am niste piept de pui,pregatit pentru snitel si am sa fac snitele,sa vad ce garnitura fac linga,ma tenteaza niste cartofi facuti la cuptor,taiati,condimentati bine ,stri´opiti cu ulei de masline.

 

Mai departe nu am absolut nicio  idee,trebuie cumva sa-mi schitez un plan ,asa din mers.

 

Vineri intentionez sa merg dupa masa la magazinul rusesc sa-mi iau aripi de curcan pentru racitura si carne tocata pentru cirnati.Asta inseamna ca in we voi fi ocupata cu cirnatii.Racitura o fac pe 23 decembrie.



#40
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 08:39

Ieri am facut ciorba de perisoare, mancare de cartofi, pilaf cu rata! Zilele astea o sa mai fac niste pui gen KFC, ca n-am mai facut de mult!

Si eu pun o lingurita de gris la icre, nu sa le inmultesc, doar sa le mai tai din greata! Si ceapa obligatoriu + lamaie.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -