Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelina 7 luni ... nopti grele treziri din 2 in 2 ore


6 raspunsuri la acest subiect

#1
cocodutza

cocodutza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 01:37

Bebelina de 7 luni...imi da trezirea din 2 in 2 ore noaptea. Deja am ajuns la oboseală cronica. Imi vine sa plang asa obosită ma simt... si cand ea la ora 20 doarme deja eu nu pot dormi... ma agit in  pat ca pestele pe uscat si ma apuca nervii pe mine. Ziua imi doarme una maxim 2 ture de o h si dimineata la 8 e trează.  Help me mamicilor ce sa fac sa doarma ziua mai des sau mai mult si noaptea macar cel putin 3 ore continuu. Sunt super epuizata. Pe bubulina mea a apucat o frica abandonului de pe la 6 luni... e super mămoasă . Ziua de cele mai multe ori daca nu stau in pat lang ea sa ma simta acolo doarme maxim 15/20 minute.



#2
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 09:49

Conteaza f mult daca inca e alaptata.

Perioada aceasta coincide si cu aparitia dintisorilor si disconfortul lor.

Exact asa era si fetita mea. De la 6 luni se trezea des, dar era alaptata. Perioada cea mai grea a fost intre8-9 luni cand efectiv noaptea nu dormea decat cu sanul in gurita. Ma simtea si la baie daca plecam si incepea sa planga.

Eram efectiv rupta de oboseala. Ziua dormea max 30 min de 2 ori iar seara dormea iepureste de dragul sanului. Ajunsesem la 47 de kg si cu nervii intinsi la maxim din cauza oboselii.

Totul s-a schimbat dupa ce am intarcat-o. Atunci se trezea odata pt laptic si adormea instant la loc.

Cand am dormit prima oara 6 ore legate efectiv am simtit ca m-am nascut a doua oara.

Sfaturi nu am, pt ca la mine nimic nu a functionat, dar iti doresc multa rabdare.

Sunt doar etape in dezvoltarea lor si sunt temporare.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 09:57

eu cred ca mai degraba este vorba despre aparitia primilor dintisori.

aminteste-ti cum este cand te doare un dinte sau o masea. imagineaza-ti mai apoi ca trebuie sa suporti acea durere zile si nopti in sir, fara sa poti spune ce te doare, fara sa poti lua ceva impotriva durerii, singura alinare fiind alaptatul sau caldura mamei.

 

incearca intr-o seara sa-i dai o doza de nurofen sau panadol (conform indicatiilor din prospect), sa vezi daca are somnul mai linistit.

de asemenea, exista produse homeopate pentru tratarea disconfortului dat de eruptia dentara, pentru asigurarea unui somn mai linistit.

cere si sfatul pediatrului, daca ai incredere in el.

iar tu incearca sa nu te mai enervezi si stresezi, copila nu are nimic, e doar o etapa in dezvoltarea ei, incearca sa furi cate un pui de somn ori de cate ori doarme si ea, indiferent de ora, lasa treburile casei pe mai tarziu sau pe seama altcuiva. spun asta pentru ca daca intri in cercul vicios al oboselii si nervilor, poti da foarte usor in stari de depresie, mai ales ca nu a trecut mult de cand ai nascut si hormonii tai inca nu s-au linistit.



#4
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 11:14

la mine dupa 6 luni cand am inceput sa le dau cereale la masa de seara au inceput sa doarma mai bine. Intreaba pediatrul ce exact sa cumperi si dai seara .

Cat am fost doar cu san si doua ore era mult daca dormeau



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 11:37

cred ca sunt dintisorii care fac noaptea mai grea - insa va trece si asta.  [flo2]



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 21 noiembrie 2017 - 22:00

Bebelina de 7 luni...imi da trezirea din 2 in 2 ore noaptea. Deja am ajuns la oboseală cronica. Imi vine sa plang asa obosită ma simt... si cand ea la ora 20 doarme deja eu nu pot dormi... ma agit in  pat ca pestele pe uscat si ma apuca nervii pe mine. Ziua imi doarme una maxim 2 ture de o h si dimineata la 8 e trează.  Help me mamicilor ce sa fac sa doarma ziua mai des sau mai mult si noaptea macar cel putin 3 ore continuu. Sunt super epuizata. Pe bubulina mea a apucat o frica abandonului de pe la 6 luni... e super mămoasă . Ziua de cele mai multe ori daca nu stau in pat lang ea sa ma simta acolo doarme maxim 15/20 minute.

 

noi cand dupa 6 luni de nesomn disperati dupa ce incercasem tot  ce citisem intr-o bibloteca de carti despre somnul copilului.chiar nu stiam ce sa mai facem ca se trezea din 2 in 2 ore.

atunci ca ultim resort, am inceput sa-l infasam complet si cu miinile bagate in scutec.

in felul asta nu se mai trezea noaptea .

nu exagerez dar a dormit asa pana la 1 an....cumparasem material de scutec la metru ...si il infasuram cu in cordon  

daca pe timpul noptii cumva se mai desfacea il alaptam, si ii stringeam scutecul la loc si adormea pana dimineata.

 

deci asta e ce a mers la noi. 



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 01:33

Eu as implica activ și tatăl. In felul asta te-ai mai odihni și tu. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -