Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am un muschiulet de porc - ce fac cu el?

muschi de porc

30 raspunsuri la acest subiect

#11
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 11:57

eu asa ii pun, pentru ca muschiuletul e subtire, se face repede, cartofii taiati in sferturi sunt mai subtiri si se fac si ei in acelasi timp.

Da, dar chiar 30 min? La ce temperatura? 

Eu cartofii ii tin la cuptor 45 min, la 200 grade (tot asa, taiati in 4). Cu muschiuletul chiar sunt curioasa. Nici eu nu cumpar ca nu stiu cum sa-l gatesc.



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:02

Eu il fac in mai mult feluri,toate au succes la mine in familie.

 

Fac asa cum a psus viviana,cu diverse garnituri(este important sa-l prajesti inainte la foc puternic,asa ramine suculent inauntru,este totusi un muschiulet foarte sensibil,imediat dai gres cu el daca nu-i acozi atentia cuvenita [:D] ,se usuca repede si ai pierdut totul).

 

Pe timpul verii il fac cu garnitura de sparanghel si gnocchi trasi in ulei.Muschiuletul il tai in felii de 1-1,5 cm grosime,il invelesc in sunculita englezeasca de mic dejun si il prajesc in tigaie(daca nu etsi sigura ca e facut il poti pune in folie de aluminiu sau hortie d ecopt,putin la cuptor).

 

Destil de des il fac cu ciuperci la cuptor.Ideal este de pregatiti cu o zi inainte,insa eu l-am facut dectul de des direct ca nu am avut timp.La fel ,tai muschiuletul in felii de 1-1,c5 cm grosime,pe prajesc rapid si pe o parte si pe alta(le condimentez cu sare si piper),apoi scot din tigae,le infasur in suculita de mic dejun si le pun intr-o forma rezistenta la cuptor.Tai ceapa julien si o claesc in putin unt si o pun peste muchiulet,la fel trag ciuprecile la tigaie si le pun peste ceapa.Deasupra pun un de smintina si bag la cuptor.(asa s elas ala frigider peste noapte).Se serveste cu cartofi natur sua paste(noi servim cu paste si piure de mere).

 

Mai fac,insa mai rara ca cere mai mult timp,umplut cu ciuperci.

Muschiuletul il desfac,il transform intr-o "foaie patratoasa",il bat putin,il condimentez cu sare si poper si pun o umpluturaa de ciuperci calite cu putina ceapa.Rulez,leg cu sfoara,il prajesc in tigaia foarte incinsa pe toate partile si apoi il bag la cuptor,cu putin vin sau bere deasupra.La fel se serveste cu diverse garnituri.

 

Toate retele sunt foarte bune,primele foarte usor de facut si poti jongla cu ele in multe feluri.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:02

e un muschiulet de ala subtire. 

 

Rox si viv, suna bine ce spuneti acolo si pare simplu. Oare merge sa pun si cartofii odata cu el la cuptor?

Numai si numai daca ii fierbi in coaja aproximativ 10 minute dupa ce apa da in clocot. Ca si cand i-ai fierbe pe jumatate. Ii cureti de coaja, ii tai in jumatati si pui langa.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:05

Daca va place combinatia cartof fiert - ulei masline - busuioc poti stropi jumatatile de cartofi cu ulei masline, sare si putin busuioc inainte de a-i aseza langa muschiulet

 



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:05

Numai si numai daca ii fierbi in coaja aproximativ 10 minute dupa ce apa da in clocot. Ca si cand i-ai fierbe pe jumatate. Ii cureti de coaja, ii tai in jumatati si pui langa.

De acord,cartofii s efac mult mai greu,oricit de subtiri ii tai,timpul la cuptor de pregatire e mult mai mare deict la carne.



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:05

Dana, nu, deloc. repet, vorbesc de muschiuletul subtire, nu de cel gros.



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:08

Dana, nu, deloc. repet, vorbesc de muschiuletul subtire, nu de cel gros.

Da,de acelasi muschiulet spun si eu,insa eu tot il prajesc la foc rapid inainte,cit sa se inchida porii,sa ramina sucurile alea inauntru.

Miniaturi atasate

  • 1388405518_SchweinefiletandMetzgereiandLudwigand600x600_ChristianJung-Fotolia.com.jpg


#18
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:08

mianda, cu al meu cuptor asa e, la 200 de grade, cam 30 de minute. dar normal ca ma uit si eu la ele cum arata, daca-s nefacute nu le scot [:)].

 

a propos de cuptoare si temperaturi, eu am invatat ca se testeaza. ca degeaba pui tu indicatorul pe 200 daca el nu e precis. si niciunul nu este. deci testez pe cuptorul gol, cu becul-semnal stins, cate grade are de fapt. si asa stiu daca e cum zice el sau ba.



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:09

Da,de acelasi muschiulet spun si eu,insa eu tot il prajesc la foc rapid inainte,cit sa se inchida porii,sa ramina sucurile alea inauntru.

 

nu, nu ma obosesc niciodata.

 

dar la final de obicei las cuptorul pe temperatura maxima si grill superior cu ventilatie, sa se rumeneasca bine (daca nu imi place cum arata). asa fac cam la orice friptura.



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 12:12

Am uitat,sa stiti ca eu fac destul de des snitele din muschiuletul asta... [fri]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -