Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici in iunie 2018


130 raspunsuri la acest subiect

#121
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 18:11

Georgiana, daca nu e disponibil pentru tine cand ai nevoie (de aici se exclud momentele cand e ocupat cu alte operatii medicale, cand e in concediu sau cand e bolnav) poate nu e cea mai buna alegere. Sunt multi medici care programeaza cezariane la 38 de saptamani, desi bebe ar mai sta in burtica, pentru ca nu vor sa se trezeasca cu un travaliu neprevazut. E de datoria lui ca medic sa fie prezent pentru pacientele sale. Inteleg ca nu e intodeauna posibil, dar, intr-un spital, ar trebui sa existe mai multi medici competenti si nu ar trebui sa existe teama asta: daca nu e doctorul meu prezent ce ma fac? Distanta e o problema totusi si programarea cezarienei nu exclude declasarea unui travaliu inainte de data stabilita. Vestea buna e ca, de obicei, durata de la primele simptome si pana la momentul nasterii este destul de mare.

 

Eu am colectat celule stem la prima nastere si voi face asta si acum. Sunt mai multe banci de celule stem care isi ofera servicile si poti incepe sa cauti chiar de acum daca iti doresti asta.



#122
GeorgianaRusu

GeorgianaRusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 22:41

Nu cred ca ar fi disponibil din cauza faptului ca isi practica meseria in foarte multe clinici in bucuresti, iar dupa amiaza pana noaptea tarziu este la targoviste (unde nu are contract cu spitalul, iar clinica nu este dotata pentru nasteri), iar asta face dificila deplasarea la orice ora pentru o nastere neprogramata la bucuresti. Este si foarte solicitat.

Am fost astazi la eco morfo 2 si se pare ca bebe este mai mare cu 10 zile decat credeam, in rest totul pare a fi in regula.

Recoltarea de celule stem mi se pare o idee senzationala si o sansa la viata pe care multe generatii n au avut o.



#123
alwayspissedoff

alwayspissedoff
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 13:19

Dragi mamici si viitoare mamici,

 

Mai este cineva pe aici cu Rh negativ? Daca da, cum ati fost supravegheate pana acum? Sunteti la prima sarcina?

 

thanks!



#124
GeorgianaRusu

GeorgianaRusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 14:38

Eu am rh pozitiv. Dar am inteles ca cele cu rh negativ or sa faca un vaccin undeva la 28 de saptamani daca tin eu bine minte si nu ar trebui sa fie probleme.



#125
GeorgianaRusu

GeorgianaRusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 14:42

Sotia sefului meu are tot rh negativ si au 2 copii frumosi si sanatosi, asa ca nu fii stresata. 



#126
DanaDanutza27

DanaDanutza27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 20:29

Cum va mai simti burtici? Eu am arsuri la stomac, obosesc repede, nu mai știu cum sa stau. Am înțeles ca nu e bine sa stai pe spate din cauza ca nu circula sângele bine la bebe. Mai am contracții și mai simt înțepături in burta. Sunt normale? În rest suntem bine, am făcut morfo trim 2 și totul e bine, bebelina lovește când vrea ea nu când vrea mami as vrea sa o simt mai mult și să lovească mai tare. 


Editat de DanaDanutza27, 27 februarie 2018 - 20:30 .


#127
GeorgianaRusu

GeorgianaRusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 07 martie 2018 - 14:18

Buna! Si eu ma confrunt cu aceleasi stari, inclusiv cu intepaturile. Arsurile au trecut momentan de vreo cateva zile, in  schimb, mai nou, de 3 zile, am niste dureri de ficat. Am facut si cam mult efort ce-i drept si nu prea m am odihnit. In rest totul e ok.



#128
alwayspissedoff

alwayspissedoff
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 mai 2018 - 13:00

Buna! Vad ca nu e prea mare activitate pe grup :( Ce faceti, cum va mai simtiti? Ce ati mai experimentat pana acum?

Noi am facut analizele, inca asteptam sa iasa toate; partial ce a iesit pana acum se pare ca avem o infectie urinara din cate imi dau seama, astept sa ajung si la medicul ginecolog sa vedem ce ne spune, creatinina serica a iesit si ea putin mica, sper sa nu fie ceva grav (ce-i drept am experimentat pana acum durere de rinichi, insa nu a tinut ft mult).

Cu sufletul la gura asteptam si analiza de Rh si luni mergem la morfo 3.

 

Bebe deja misca puternic, il simt cum sughite. Stim ca are dubla de cordon, inca de prin trimestrul doi, asa ca avem emotii si in privinta asta.

 

Pup burtici!



#129
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 16 mai 2018 - 12:34

Te pregatesti sa devii mama? Te temi de nastere sau ca nu o te vei descurca in primele saptamani dupa nastere? Crezi ca sotul nu este pregatit? Sau pur si simplu doresti sa afli sfaturi practice care sa te ajute. Vino impreuna cu partenerul tau la acest eveniment cu format special! O sa ai parte de informatie de calitate, sfaturi practice, emotie si multe surprize pregatite de Desprecopii.com si sponsorii evenimentului. O graviduta informata este mai puternica.
Intrare gratuita NUMAI pe baza de invitatie! Acceseaza pagina evenimentului! http://comunitate.de...esti/index.html

 

post-18-0-28723500-1526402966_thumb.jpg



#130
mihael172

mihael172
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 mai 2018 - 15:29

Si eu sunt o viitoare mamica de iunie !sarcina usoara le doresc tuturor mamicilor 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -