Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cui folosesc vacantele scurte?


49 raspunsuri la acest subiect

#11
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 11:50

pai acum va puteti consola cu ideea ca doar la anul mai au vacanta. apoi gata :)



#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 11:53

Noi avem minivacanta de primavara, o saptamana, si ce bine prinde!

 

Datul de lucru/ teme de vacanta e absurd mai ales intr o vacanta scurta.

 

Pt parintii care nu pot sta acasa cu copiii solutia o vad in tabere de zi. Copiii.se.distreaza si au activitati.



#13
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 12:00

Aici vacantele pt cl. 1-9 si gradinita (2 ani) sunt de minim 2 saptamani : in octombrie, in decembrie/ianuarie, in februarie (vacanta de ski), in martie/aprilie : de primavara (cateodata sunt incluse si zilele libere de Paste in ea) si 5 saptamani in vara (inceput de iulie pana la mijlocul lui august)..per total au 13 saptamani....vacantele ca date difera insa de la canton la canton...si mai sunt cateva cantoane care au 6 saptamani vara.

 

Minivacante nu avem, doar zile libere de Paste (copiii au liber de joi pana luni, noi de vineri pana luni) si alte sarbatori (Craciun : 2.5 zile, Anul nou : 2.5 zile, Inaltare, Rusalii).

 

Teme nu se dau niciodata pt vacanta: vacanta e pt relaxare, nu pt facut teme.


Editat de Ella73, 01 noiembrie 2017 - 12:01 .


#14
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 12:01

Nu cred ca in ro exista tabere de zi Fleur...



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 12:03

Vacantele mici si dese cheia marilor succese ! ;) Și aici sint multe, ca la Jenn, Acu in Octombrie al meu a avut 2 săptămîni. Apoi are in Februarie , apoi in mai încă o saptamina. Asta din cauza ca in vara vacanța e numai 6 săptămîni , restul de timp e presărat pe tot cuprinsul anului, in loc sa fie comasate 3 luni in vara. Cind al meu era mic, nu îmi conveneau nici mie aceste vacante scurte, trebuia sa aranjez club de vacanța , etc. Dar după ce a crescut și stătea singur acasă, de-abia așteptăm pauzele astea .


Editat de Letitia1, 01 noiembrie 2017 - 12:45 .


#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 12:24

Da, asa este, este o problema pentru parintii care lucreaza si nu au rude disponibile... Tre' mereu sa jonglezi: libere, gradinita, after privat si tot asa (care costa destul, mai ales daca ai mai multi copii)... Cand copilul e mai marisor si poate sta acasa singur, sau se pleaca in familie in vacanta, sau sta cu bunicii, e foarte ok pt copil si atunci nu se mai plange nimeni :)

 

SI eu m-am lovit de problema asta cand erau fetele mici. Si nu intotdeauna aveam persoane disponibile, uneori da, alteori nu prea... la gradi aveam noroc ca in perioada vacantelor scurte gradinita era deschida, comasau grupele, nu faceau activitati, dar erau supravegheati si se jucau. Asa ca aveam o plasa de siguranta pt zilele fara acoperire :). Plateam doar masa/zi, ca intr-o zi obisnuita.

 

Mai greu a fost cand au inceput scoala, mai alea ca au prins si clasa 0 in scoala, cand in mod normal ar fi fost la gradi.... si acolo chiar ca nu mai aveai nimic acoperitor, nu te mai primea nimeni.... Pana la urma ne-am descurcat. Acum fetele pot sta la o adica singure o perioada de timp, nu mai este asa critica situatia.



#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 12:29

Nici eu nu sunt de acord cu temele de vacanta pentru vacantele astea mici, de o saptamana-doua. Din fericire nu le-a dat mult, ci doar ca o tema obisnuita, cat le-ar fi dat daca saptamana asta era scoala. Le-au terminat.

 

In vacanta de vara as fi de acord cu ceva teme, dar asa, light, de "antrenament", cat sa rulezi un pic materia, sa nu uiti tot. Exact ca la sport, e pauza competitionala, dar faci ceva antrenamente usoare, nu faci pauza totala timp indelungat, insa nici nu te antrenezi in forta, ca inainte de competitiile importante  [:)]



#18
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 12:34

Noah lasati, ca va mai plangeti voi ca e grea scoala, ca sunt obositi copiii  [:-)))]

Temele de vacanta, din cate stiu, nu sunt obligatorii, face fiecare cat poate. Nu tin minte sa fie fost careva sanctionat, mai ales la clasele mici, ca nu facuse tot-tot.



#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 13:00

Aici nu se dau teme pe vacanța. Oricum nici teme acasa nu prea se dau, e un nou concept ca fac in clasa și au ore de studiu unde lucreaza individual. Sigur ca cei ce nu apuca sa facă la școala ce au de făcut pot lua și acasa. Dar nu sunt teme specifice Pt acasa. Acasa e odihna, sau învățat pentru teste, scris la referate, citit. 

 

Dar de ex fata mea e in vacanța acum. Clasa a 8-a. Are de predat niște referate după vacanța deci are de lucru. 

 

Cat era mai mică nu avea nimic. Odihna. 

 



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 14:34

pai acusi vine si minivacanta de Sf. Andrei - 1 Decembrie. joi-vineri pica.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -