Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cui folosesc vacantele scurte?


49 raspunsuri la acest subiect

#41
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 14:50

pepco, pai vorbim despre elvetia in cazul ellei...

sa stii ca si in timisoara multi prichidei de clasa 0, I, vin la scoala singurei, cu transportul in comun. imi povestea sotul meu, era siderat si el...poate acei copilasi au norocul sa aiba statia in imediata vecinatate a casei, respectiv a scolii, nu au de traversat pe niciunde, nu merg mult pe jos...

si eu am inceput de anul acesta sa-mi trimit copila singura la scoala, cu autobuzul, eu doar o insotesc pana in statie si stau pana se urca ea in autobuz. autobuzul o lasa la cativa zeci de metri de scoala, are de traversat o straduta micuta cu sens unic, stie sa se asigure. zona scolii e safe dimineata, nu sunt caini sau persoane dubioase.



#42
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 14:59

pepco, pai vorbim despre elvetia in cazul ellei...

sa stii ca si in timisoara multi prichidei de clasa 0, I, vin la scoala singurei, cu transportul in comun. imi povestea sotul meu, era siderat si el...

 

m-am prins ca Elvetia, dar chiar si asa...

 

cat despre Timisoara, doamne fereste. nu, eu sunt patita.

 

strada care trece prin fata scolii noastre e circulata de masini. am facut imprudenta sa ma opresc mai in drum, sa ii returnez unei mamici o carte si putin a lipsit sa nu ma ia unul pe capota, desi mergea incet, ca vedea ca ies copiii de la scoala. nu mai zic ca sunt tineri cu masini "de afara" care fac raliuri ziua. aseara, in parcarea de langa bloc, o femeie a fost "stearsa" de o masina, tot asa, discuta cu cineva. mai e si o namila de rottweiler pe aici, cand cu botnita, cand fara. nuuu, n-am nevoie de adrenalina, mersi.


Editat de Pepco, 03 noiembrie 2017 - 15:00 .


#43
SIRIUSBLACK

SIRIUSBLACK

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 15:02

Grijile si problemele ni le facem noi insine.Depinde cum gandesti.Si ce ii spui copilului.



#44
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 15:04

Eu lucrez de Acasa . 

 

Sau uneori Sunt/ fost nevoita Sa inchid La birou si Sa Termin Acasa. Febra, etc 

 

letitia,

sa stii ca si Eu m -am intrebat cum e cu homeoffice ( La Noi e reglat ca o lege , La nivel de Firma )

daca esti constrans Sa nu lucrezi , aduci scutire medicala. 

Deci cine e in pierdere ?! Firma 

 

—////

 

copilul meu de 10 ani merge singur La Scoala. Pleaca din Casa La 7:10, uneori schimba tramvai ( Dimineata are cursa speciale , La 14 nu, schimba La aeroport. 

Dar de la 6 ani am mers cu el cam 6 luni, Apoi a mers singur cam 1,1 km. Se intalnea cu alti copii, chiar e frumos. 

Apoi , Cand si- a luat permisul de bicicleta a mers cu bicicleta. , clasa a 4-a.

 

la clasa a 7-a i- am instalat un App cu transportul local si l- am lasat singur. Si chiar se descurca. 



#45
SIRIUSBLACK

SIRIUSBLACK

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 15:15

N-as putea sa lucrez de acasa.Pentru mine casa e locul unde ma relaxez unde e oaza mea de liniste.As risca sa aduc problemele si spetele pe de la job acasa si sunt pe principiul separatiei "puterilor in stat" [:)] .Casa e casa.

Recunosc mai lucrez unele chestii acasa(le iau cu mine) dar cand ajung seara noi ne dedicam familiei.O vacanta intersemestriala sau chiar doua sunt binevenite.Timp de calitate petrecut cu copilul.

Pepco,pari agitata...daca ai lasa putin agitatia si ai incerca sa vezi partea buna din toate?Faptul ca pustiul tau e bucuros?



#46
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 15:52

Noi nu prea avem vacante scurte. Avem 4 zile de Thanksgiving. O saptamina la Craciun (intre Craciun si Anul nou) apoi o saptamina in Aprilie. Vacanta de vara e de la mijloc de iunie pina la sfirsit de August.

Mie mi-ar prinde bine citeva pauze de scoala...e ritm infernal pentru noi din 28-29 August pina in noiembrie non-stop. Cel mai enervant este ca fix in pauza aia mica cel din facultate vine si el acasa dar el trebuie sa invete ca are examene in saptamina urmatoare asa ca nu  putem face mai nimic.



#47
SIRIUSBLACK

SIRIUSBLACK

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 16:41

Si oricum azi e ultima zi de vacanta.Bine ca e ora data inapoi.....Doarme dimineata cu o ora mai mult.........fata de cum era invatata.Minunat!



#48
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 17:14

Mie imi plac vacantele intertrimestriale , avem trei , cu toate ca trebuie sa mai cumpar cate un bilet de avion pentru cineva apropiat din familie . Cu ocazia asta impusc doi iepuri , ma viziteaza cineva drag si am si cu cine lasa copilul . 

Partea proasta ca anul asta a avut multe teme in vacanta , la mai toate obiectele . Nu ma asteptam . 

 

Si apoi , copilul are doi parinti , pana la urma se mai iau zile libere , mai sunt si cluburi de vacanta sau childminders.

 

Ah , am uitat sa adaug ca vacanta intertrimestriala de o saptamana e pentru cei care invata la stat . La privat au 2 saptamani in Octombrie , 3 saptamani la Craciun , 3 la Pasti , 2 in Februarie si Mai-iunie.


Editat de Collins20, 03 noiembrie 2017 - 18:03 .


#49
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 22:04

asa, un mic pe langa subiect, de seara.

 

ma intorceam cu Alex de la sala de sport, intr-o zona de oras cu o intersectie periculoasa. in timp ce o masina astepta cuminte randul, doi tineri cu un autoturism "tunat" au turat masina si au fortat intrarea in intersectie, continuandu-si drumul in tromba, vruuuummm. putin mai incolo, alti cativa tineri se injurau urat si mai ca nu sareau unul la gatul celuilalt.

 

din cauza lor, a altora ca ei, a altor situatii in care am fost implicata sau la care am asistat, nu las copilul singur pe strada. mai vedem pe la 12 ani, asa.



#50
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 00:53

Mie imi plac vacantele intertrimestriale , avem trei , cu toate ca trebuie sa mai cumpar cate un bilet de avion pentru cineva apropiat din familie . Cu ocazia asta impusc doi iepuri , ma viziteaza cineva drag si am si cu cine lasa copilul . 

Partea proasta ca anul asta a avut multe teme in vacanta , la mai toate obiectele . Nu ma asteptam . 

 

Si apoi , copilul are doi parinti , pana la urma se mai iau zile libere , mai sunt si cluburi de vacanta sau childminders.

 

Ah , am uitat sa adaug ca vacanta intertrimestriala de o saptamana e pentru cei care invata la stat . La privat au 2 saptamani in Octombrie , 3 saptamani la Craciun , 3 la Pasti , 2 in Februarie si Mai-iunie.

 

Al meu are 1 in Februarie și 1 in mai și e la școala privată. Dar nu m-as fi supărat dacă erau 2.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -