Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Fiv cu ovocite donate 111


274 raspunsuri la acest subiect

#111
anchusa

anchusa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 507 mesaje

Postat 17 august 2018 - 10:17

Utrogestanul il iei pe cale orala sau vaginal? Luat pe cale orala efectele adverse ca migrena sau somnolenta sa fie mai intense. Pe cale vaginala pot sa nu apara sau sa fie mult diminuate. Bafta la noul embriotransfer.

 

Anchusa



#112
Iona222

Iona222

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 17 august 2018 - 13:45

Ginecologica,am incercat alt peogesteron,am schimbat cu Arefam...la fel.Eu aveam varianta progesteron natural crema,pe care o aveam pregatita,insa am preferat sa iau sintetic o luna,sa vad daca ma ajuta intradevar,pt ca apoi sa schimb pe natural.Incerc sa evit hormonii astia cat pot,am bagat destui..corpul cred ca nu mai  duce ,poate d’aia,ma gandesc.In sarcina,am luat 4 luni,cantitatile alea masive si probabil ceva s-o fii dat peste cap.Habat n am,d’aia va intreb,poate reusesc sa o scot la cap’ cumva.

  Anchusha,l am administrat vaginal,stiu ca oral te da peste cap.Inca ceva,am facut recent un scratching de endometru,in urma caruia mi a fost gasit un polip de endometru.Asta de la ce apare?Prea mult estrogen sau progesteron.Incerc si eu sa mi dau niste raspunsuri.Oricum,cand luam estrogen imi era chiar rau in trecut,progesteronul nu facea decat sa linisteasca apele.De ce acum nu o vrea sa ma mai ajute?!

   Va multumesc amandurora pt raspuns!



#113
mph2012

mph2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 02 septembrie 2018 - 22:13

Buna, 

 o intrebare as avea pentru cele care ati avut  de luat estrogen . De unde l-ati luat ? Si cat timp in sarcina.

eu am avut din cehia (estrofem 2mg) dar se termina si in cluj am gasit doar femoston care are 2 feluri de pastile  in blister si am vazut ca una dintre ele ar fi doar estradiol de 2mg fără alte combinații . M-a gândeam dacă pot folosi acele pastile . 

 

Un doctor in Cluj .? Ceva recomandare doar pentru primul trimestru m-ar interesa. 

Multumesc mult



#114
selket

selket

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 17 septembrie 2018 - 11:00

Din cate am inteles eu de la cei din Cehia in Romania pentru estrogen gasesti in loc cyclo progonova, dar numai pastilutele albe ... estradiolul. Eu cred mai am un rest dintr-o cutie de Extrimax (nu stiu exact cate .. trebuie sa vad acasa) ... daca le vrei pot sa ti le dau.

Insa cu oricare din ele vrei sa inlocuiesti cel mai bine sa ii intrebi inainte cum e mai bine pe cei la care ai facut procedura.



#115
madeleine28

madeleine28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 23 septembrie 2018 - 14:30

buna

mph2012- daca ai nevoie de pastile de estrofem le poti comanda la farmacia de la parterul clinicii reprofit. le poti scrie email pe adresa: info@pharmawell.eu.

iti trimit ei coletul prin posta sau curier (mult mai scump)

daca nu ai inceput tratamentul poti sa folosesti cycloproginova



#116
Sellina

Sellina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 08 octombrie 2018 - 10:36

Buna... [:)] 

A trecut ceva timp de cand nu am mai scris... Cu ani in urma abia razbeam sa citesc cate se scria aici... Ma bucur pentru toate fetele care isi tin pruncii la piept...sa fie sanatoase si fericite. Iar noi...cele care inca luptam pentru visul nostru de a deveni mame.....nu pot decat sa ma rog ca Dumnezeu sa ne indeplineasca aceasta dorinta.

 

Sunt fete care merg in toamna asta la Reprofit? Si la care medic sunteti repartizate?Cum decurg pregatirile la voi?

In cazul meu...pe 29 noiembrie are loc punctia donatoarei iar pe 4 decembrie ET. Sper ca Mos Nicolae sa imi aduca cel mai frumos dar...iar de Craciun ca stau langa bradul impodobit si sa ascult colinzi... cu bebeii in burtica... Ce vis frumos...

 

mph2012... eu folosesc Femoston ( pastilele caramizii) ca estrogen in protocolul de stimulare. Contine estradiol hemihydrate ...exact ca Estrimaxul. Ginecologul meu, care este si medic RUAM mi-a spus ca femostonul este mai bun decat cicloproginova. In cazul in care nu gaseam femoston....foloseam cicloproginova ( pastilele albe). Cand voi ajunge la cehi voi cumpara estrimax. 


Editat de Sellina, 08 octombrie 2018 - 16:17 .


#117
mph2012

mph2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 17 octombrie 2018 - 16:47

Multumesc mult pentru raspunsuri ! Am continuat cu femostonul (cărămizii). Toate cele bune, tuturor !

 



#118
Iona222

Iona222

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 24 octombrie 2018 - 10:35

Buna fetelor

 

ajutati-ma,va rog,sa o scot la capat.Sunt in tratament estrogenic pt embriotransfer,ziua 8 de medicatie.Problema este ca am probleme mari hormonale.Am deja un baietel,obtinut greu,pana un medic stralucit s a prins de situatie si a decis sa fac tratamentul fara niciun pic de estrogen ,doar progesteron la et si asta a fost cartea norocoasa.Mie imi creste endometrul fara probleme,chiar nu am nevoie de estrogen.Imi este fffff rau de la el.

  Luna trecuta am mers pe aceeasi linie ca data trecuta ,endometrul super,insa am ovulat ,a crescut progesteronul si am oprit totul.Doctorul nu stia ce fac eu,fiindca nu accepta,o da intr una cu estrogenii lui.Asadar,a decis in ziua 21 sa fac dipherelin pt a nu mai avea probleme cu progesteronul.Insa,inapoi la estrogeni din pacate.Mi a dat 3 cycloprginova,ceea ce e ff mult pt mine.Am luat 2,insa dupa 2,3 zile,rau cumplit...dureri masive de cap,simteam ca mi pocneste in vas,varsaturi etc.Am redus la 1.Intre timp vedeam la baie pe hartia igienica cate un firicel roz de sange.Azi,la eco..endo de 4,8..nu a precizat ca as sangera sau ceva de genul. 

  Insa,cum am ajuns acasa,sangerez,roz,insa mai mult cantitativ.Pe langa faptul ca ma ingrijoreaza  aceste endometru de 4,8 care e ff mic,stiind ca dupa ziua 8,9 el nu mai creste asa mult,ma ingrijoreaza si ac sangerare.Sa fie un ciclu compromis?Mai sunt sanse sa creasca?faptul ca m am jucat cu estrogenii astia(ia-i/redu-i)..nu o fii afectat calitatea endometrului?Oricum,urmaresc sangerare a,sa vad daca se transforma in rosu,insa pana atunci,ma mai consult si eu cu voi.

  

 



#119
Iona222

Iona222

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 24 octombrie 2018 - 13:10

Inca ceva,e posibil ca endometrul sa scada?Duminica am facut un eco la polizu(special sa vad ce fac cu estrogenii)..si era 6.Asta fiind in ziua 5.Mie mi s a parut ok si de aceea am scazut.Ori nu a vazut dr respectiv bine(ca ce-i drept era cam praf)..ori a scazut.E posibil sa mai scada?



#120
Sellina

Sellina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 octombrie 2018 - 11:52

Iona222 ...imi pare rau ca aici nu ai primit nici un raspuns la problema ta... Sper ca ai gasit un raspuns, o solutie in ceea ce priveste estrogenii... Din pacate nici eu nu puteam sa-ti dau un sfat, nu prea ma pricep...  [batcap]

Doamne ajuta fetelor....sa speram ca vom reusi ... [bib]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -