Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ce gatim astazi? Cap.100


828 raspunsuri la acest subiect

#221
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 23 august 2017 - 22:21

Sint curiosa daca ati minca la un restaurant care nu pastreaza normele de igiena doar pentru ca e mincarea gustoasa :) :) :) 

 

 

daca se pastreaza sau nu igiena in restaurant nu stim.

tu cum stii ?doar ca are in A pe geam, sau authorizatie?

 

imi amintesc de showul ala a lui ramsay in care punea restaurantele pe picioare... mizerie, gindaci...alimentele patrate vai de mama lor...si tot era deschis, lumea minca acolo si nu stia.



#222
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 august 2017 - 22:34

daca se pastreaza sau nu igiena in restaurant nu stim. tu cum stii ?doar ca are in A pe geam, sau authorizatie? imi amintesc de showul ala a lui ramsay in care punea restaurantele pe picioare... mizerie, gindaci...alimentele patrate vai de mama lor...si tot era deschis, lumea minca acolo si nu stia.

 

Deci, daca stii ca nu respecta, mănânci in continuare fără probleme? Asta întreb.



#223
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 august 2017 - 22:43

Eu mi-as dori ca restaurantee sa respecte conditiile de igiena.

 

Cred ca e foarte greu de tinut situatia sub control,cred ca e foarte greu sa respecti toate conditiile de igiena intr.un restaurant,insa eu mi-as dori sa stiu ca s eface tot posibilul sa fie respectate aceste conditii.

 

Mai bine platesc ceva in plus,stiind ca nu se face-ca de obicei rabat la personal ,la calitate,decit sa ma multumesc cu ieftin si bun.

 

Bineinteles,acum trebuie si definit ce inseamna conditii de igiena pentru organele autorizate,si ce inseamna pentru public.Si asa cum a spus si michell,de unde stiu eu ,de la masa ,ce face el in bucatarie.

 

(daca de exemplu bucatarul scapa carnea pe jos si apoi o arunca in oala cu ciorba pe principiul prin fierbere mor bacteriile si asta ar fi o regula de igiena perfect indeplinita pentru organele autorizate c a nu impratsie bacterii prin spalarea carnii,pentru mine consumatorul-ar fi un mare no!!!!)



#224
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 august 2017 - 22:51

Eu mi-as dori ca restaurantee sa respecte conditiile de igiena. Cred ca e foarte greu de tinut situatia sub control,cred ca e foarte greu sa respecti toate conditiile de igiena intr.un restaurant,insa eu mi-as dori sa stiu ca s eface tot posibilul sa fie respectate aceste conditii. Mai bine platesc ceva in plus,stiind ca nu se face-ca de obicei rabat la personal ,la calitate,decit sa ma multumesc cu ieftin si bun. Bineinteles,acum trebuie si definit ce inseamna conditii de igiena pentru organele autorizate,si ce inseamna pentru public.Si asa cum a spus si michell,de unde stiu eu ,de la masa ,ce face el in bucatarie. (daca de exemplu bucatarul scapa carnea pe jos si apoi o arunca in oala cu ciorba pe principiul prin fierbere mor bacteriile si asta ar fi o regula de igiena perfect indeplinita pentru organele autorizate c a nu impratsie bacterii prin spalarea carnii,pentru mine consumatorul-ar fi un mare no!!!!)

 

Daca bucătarul a scăpat bucata de carne pe jos, norma de igiena pentru restaurante este ca TREBUIE aruncată la coșul de gunoi. La fel si orice fel de mâncare păstrată in condiții necorespunzătoare.

 

Eram curioasa de altceva și mi s-a răspuns (mai direct sau mai indirect). 



#225
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 august 2017 - 22:56

Daca bucătarul a scăpat bucata de carne pe jos, norma de igiena pentru restaurante este ca TREBUIE aruncată la coșul de gunoi. La fel si orice fel de mâncare păstrată in condiții necorespunzătoare.

 

Eram curioasa de altceva și mi s-a răspuns (mai direct sau mai indirect). 

Deci cum spuneam,depinde ce inseamna norma de igiena pentru autoritati si ce inseamna pentru public.

 

Eu habar nu aveam ca produsele trebuiesc aruncate ,in exemplul de mai sus.

 

(Eu am vazut odata bucataria unui restaurant mic...e ingrozitor cita mizerie poate fi intr-o bucatarie de restaurant,pe parcursul unei zile.)


Editat de andacos, 23 august 2017 - 22:57 .


#226
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 23 august 2017 - 23:04

Deci, daca stii ca nu respecta, mănânci in continuare fără probleme? Asta întreb.

 

iar eu sincer te intreb cum stii?

 

si ca sa raspund la intrebare, eu maninc aproape oriunde, am mincat si la tigani, si prin biserici /pe strada dat de pomana, si la inmormintari si prin restaurante dubioase...sotul meu  in schimb nu maninca daca nu cunoaste de la cine e, sau la restaurant decit daca vede macar in aparente ca e curat...sau  maninca daca e mort de foame si nu are de ales.

ca sotul meu era si mama.

 

ps.

si eu imi doresc ca restaurantele sa pastreze normele de igiena..dar sa faca si mincarea gustoasa...chiar daca plates cmai mult.

 

pps.

bafta cu afacerea, te pricepi...sigur iti va merge bine.


Editat de michelle-usa, 23 august 2017 - 23:06 .


#227
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 23 august 2017 - 23:07

La restaurante mergi pe incredere ca altfel nu prea ai cum sa stii ce se petrece in culise.

 

Noi preferam sa mergem in locuri fara pretentii de mare gastronomie dar in care poti vedea prepararea alimentelor in direct. Avem o pizzerie preferata si ieftina unde vedem tot " in spate" si mici restaurante,Mai mult fast food uri, libanez si thailandez.

Desigur nu poti vedea tot, modul de pastrare/ depozitare Al alimentelor, curatenia din frigider, igiena personalului, etc.

Nu putem decat spera ca sunt constienti ca au Mai multe dezavantaje daca nu respecta igiena, imbolnaviri, review uri proaste si pierderea business ului.

 

Ca fapt divers, o clienta a unui fast food din Quebec a gasit recent o bucata de sobolan in farfurie... nu era un lant cunoscut ci unul local. Au vuit stirile cateva zile apoi s a auzit ca au facut o intelegere si a fost despagubita. Nu stiu insa daca Mai intra careva pe acolo.

 

In N



#228
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 august 2017 - 23:17

Din punctul meu de vedere, dacă nu ai preparat cu mâinile tale mâncarea, nu ai nici o certitudine. Însă nu asta era întrebarea mea :) :) :) 

 

 



#229
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 24 august 2017 - 00:36

Eu daca stiu ca un restaurant nu respecta igiena, nu am cum sa stiu daca mancarea este buna pt ca nu mananc acolo. Daca are review-uri bune este relativ ca mancarea este buna (vorbesc din experienta).  Dupa parera mea curatenia in bucatarie nu are nicio legatura cu cine/ce esti....

Nu mi-am pus problema legat de mancarea care se vine pe strada (mancam in tara merdenele, gogosi, covrigi etc) sau cand mananc pe la prieteni/cunostinte. Eu cam am incredere in oameni si daca suspectez ceva nu vreau sa ii jignesc asa ca probabil as manca (cu noduri). Cinstit vorbind eram mai toleranta cand eram tanara ...



#230
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 24 august 2017 - 01:51

chiar daca restaurantul sclipeste de curatenie,eu nu as da banii sa maninc in restaurant la care se serveste o portie minuscula dar f frumos decorata...

 

Ni s a intimplat asta la un  rest frantuzesc. prima data am crezut ca e doar un "sample"...apoi ne am convins ca aia era de fapt portia. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -