Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2018

sarcina gravida 2018

624 raspunsuri la acest subiect

#21
balea.1

balea.1
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 iulie 2017 - 08:19

Buna mamici , avem 7 sapt, din 24 februarie

Al doilea mult dorit copil. 

 

 Mă simt f Bine și sper ca totul sa fie ok. :)



#22
balea.1

balea.1
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 iulie 2017 - 08:23

Fix la 6s3z am fost și eu la a doua eco. An auzit și inimioara

Și poate vi se pare prea mult dar l-am văzut cu mugurasii miscand.  Sunt f emoționată.

 

Ce vârstă ai?

 

Și eu m-am gândit la testele menționate de tine ...împlinesc 36 în sept.

Bine ai venit Dana, sa ai parte de o sarcina frumoasa! Eu am fost deja de doua ori la o ecografie intravaginala: prima oara fiind sarcina foarte mica (s-a vazut doar sacul gestational). A doua oara la 6s3z am vazut embrionul si avea si ritm cardiac. Deoarece sunt mai in varsta trebuie sa ma hotarasc in urmatoarele 2-3 saptamani daca voi face vreun test (panorama sau nifty) sau direct amniocenteza sau nimic. Foarte grea hotararea... In rest ma confrunt cu o sarcina fara simptoame - in unele zile ma apuca chiar panica la gandul ca sarcina s-a oprit din evolutie in lipsa simptoamelor. Ahh ce n-as sa sa imi fie greata!


#23
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 13 iulie 2017 - 09:53

Ce norocoasa esti Balea! [flo2] Eu nu vad bine la distanta iar ecranul era un monitor mic de calculator pus pe peretele din fata la vreo 3 metri... am vazut doar liniuta pe care mi-o indicase doctorita ca fiind embrionul. Ce mugugurasi, ce palpairi de luminita pentru inima? [batcap] Am auzit in schimb inimioara (noroc ca mai aud hahaha)

 

 

Eu fac 37 in noiembrie. La setul de teste (Panorama si Nifty) a mai intrat Harmony, recomandat de un al 2lea dr. ginecolog. In functie de zi si ora oscilez intre panorama si harmony. Programare mi-am facut la amandoua - pentru ultima saptamana din iulie - iar saptamana asta sau urmatoarea ar cam trebui sa ma decid pentur ca nu intentionez sa le fac pe amandoua. La o odisee mai veche am gasit linkul de mai jos, din pacate nu stiu cat de actual mai este:

http://www.fmfb.be/d...rison-chart.PDF

 

 

Apropo, tot din cauza varstei, tie ti-a recomandata ginecologul duphaston - pe motiv ca la varsta asta nu secreta corpul destul progesterone - si cezariana pentru ca ligamentele, oasele, etc nu-s destul de flexibile?

Nasterea nu ma intereseaza inca, pana atunci am destule hop-uri de trecut, dar cu duphastonul sunt cam nelamurita: am citit instructiunile si aoleu ce e acolo: pot sa fac tumori, chisturi, boli hepatice, sa am sangerari, dureri de cap, stari de voma, depresii... Mai mult scrie: a nu se administra in sarcina decat dupa o analiza clara despre castiguri/pierderi... Ori gine meu nu mi-a cerut nicio analiza nimic. Doar varsta, bat-o vina...

 

 

Tuturor fetelor noi: bun venit! [flo2]



#24
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 13 iulie 2017 - 09:59

Simt nevoia sa precizez ca duphaston-ul, testul harmony si cezariana mi-au fost recomandate de un dr. ginecolog care a avut prima sarcina la 39 de ani. Ca testul harmony si un eco 4d este ce a facut si ea si apoi a stat linistita toata sarcina. Iar legat de cezariana: nu ne jucam cu copiii nostri, mai bine cezariana decat forcepsul fortat de imprejurari.

Gine e tare simpatica, vorbeste calm si pare empatica, totusi nu stiu de ce eu tot ma uit si informez de alti medici ginecologi...



#25
balea.1

balea.1
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 iulie 2017 - 08:30

Bună , iau arefam 

acid folic și femibion.

 

E musai sa fac harmony sau nifty? Musai musai ?



#26
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 09:08

Testul nu e d

eloc musai, nu te obliga nimeni sa faci astfel de teste. E o decizie personala. Testele se adreseaza persoanelor care nu vor sa pastreze bebele in cazul unor malformatii genetice sau celor care vor sa pastreze copilul dar sa fie pregatiti psihic/financiar in cazul unor astfel de probleme. Eu fac parte din prima categorie.

 

Testele acestea nu sunt de diagnostic. Doar amniocenteza da un diagnostic, si doar pe baza ei se poate cere un avort terapeutic. Inseamna ca dupa un test genetic pozitiv va trebui facut si amniocenteza.  Din pacate amniocenteza are un risc de 1% de avort spontan. As muri sa fac avort spontan dupa amnio iar apoi sa aflu ca rezultatele erau ok.... Mergand pe acesta logica am ales sa fac testul genetic si nu amnio. Si intr-un final m-am hotarat pentru panorama in defavoarea harmony pentru ca verifica mai multi cromozomi decat acesta din urma. 

 

 

 

 

Bună , iau arefam acid folic și femibion. E musai sa fac harmony sau nifty? Musai musai ?


#27
sorinaalex

sorinaalex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 14:35

Buna mamici :),

hop si eu cu bebe de 10 saptamani, iar ecografic putin mai mare. Mai avem un baietel de aproape 7 ani si o sarcina pierduta acum 3 ani motiv pentru care inca nu ma pot bucura pe deplin de data asta pt ca mi-e teama sa nu se opreasca din evolutie. In fine, sper ca o sa fie bine acum asa ca astazi am fost sa-mi fac testul Harmony. Sarcina usoara tuturor! 



#28
martynuza

martynuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 22:05

Buna mamici.si eu sunt in 9 saptamani.ma alatur voua.greturi mai mereu de cateva zile si stari de voma.orice mananc simt in piept mai toata ziua.este normal?



#29
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 11:35

Marty si Sorina bine ati venit [flo2]



#30
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 11:36

Buna mamici :),

hop si eu cu bebe de 10 saptamani, iar ecografic putin mai mare. Mai avem un baietel de aproape 7 ani si o sarcina pierduta acum 3 ani motiv pentru care inca nu ma pot bucura pe deplin de data asta pt ca mi-e teama sa nu se opreasca din evolutie. In fine, sper ca o sa fie bine acum asa ca astazi am fost sa-mi fac testul Harmony. Sarcina usoara tuturor! 

 

Sorina, stii cumva daca dupa un test genetic de genul Harmony se mai face ecografia aceea foarte importanta de prin saptamana 12 (morfologia de trim I cred ca ii zice)? eu ma intalnesc cu dr abia saptamana viitoare si nu mai am rabdare pana atunci...

 

Cand ti-au zis ca o sa vina rezultatele la Harmony?





Etichetat si cu sarcina, gravida, 2018

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -