Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2018

sarcina gravida 2018

624 raspunsuri la acest subiect

#31
sorinaalex

sorinaalex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 13:58

Marty, bine ai venit! Eu am scapat de greturi. Nu stiu daca e coincidenta sau nu, insa au disparut din momentul in care am inceput sa beau dimineata ceai de ghimbir cu o lingurita de miere pe stomacul gol. Ceai de ghimbir inseamna ca atunci cand fierbe apa pun cam 1 cm de ghimbir proaspat, las la infuzat 10 min, iar cand se raceste cat de cat adaug mierea.

 

Missis, multumesc! :) Da, este obligatorie morfologia din saptamana 12. Dr-ul meu mi-a specificat exact zilele in care pot veni si sa nu cumva sa ratez pentru ca sunt anumite masuratori care se pot face doar atunci. Rezultatele la Harmony sunt gata in max 10 zile lucratoare (deci max 2 sapt); eu sper ca se misca mai repede :).



#32
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 14:11

ai facut si ecografie inainte/dupa test?

Scuze ca pun atatea intrebari, ma pregatesc sufleteste pt. saptamana viitoare :)



#33
sorinaalex

sorinaalex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 15:51

Am facut eco joi, la aproape 10 saptamani si am din nou joia viitoare cand o fac pe cea morfologica. Tu cate saptamani ai? 



#34
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 18 iulie 2017 - 16:43

9s4z.

Eram convinsa ca o sa imi faca si vreo ecografie ceva. Cea care recolteaza sangele a insistat sa fie in ziua respectiva si gine meu. Ca sa imi faca ce, nu stiu, dar voi afla saptamana viitoare :)



#35
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 20 iulie 2017 - 14:30

Cum esti martynuza, te-a mai lasat starea de greata? Si-a facut efectul ceaiul de ghimbir?



#36
martynuza

martynuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 23 iulie 2017 - 14:22

Buna viitoare mamici.am fost plecata 3 zile la tara la ai mei.m am simtit cat se cat bine.azi am ajuns acasa si mie rau de mor fetelor.mi e greata.am.mancat o gogoasa si o caisa.vineri am fost la gine a zis ca bebe e ok.si daca im.i am mai este asa rau si continua voma sa iau granisetron actavis 1 mg.Doamna de la farmacie cand a vazut ca cer aceste pastilute a inceput,ba ca este o noua moda.de la aceste pastilute.ca ea a vomat pana a nascut.si ca aceste pastilute nu sunt permise in sarcina .i am aratat reteta mai ca facea figuri.voi ce parere aveti de aceste pastilute?



#37
martynuza

martynuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 23 iulie 2017 - 19:23

Feteli sunt racita coapta.ma doare gatul si am un nas infundat si o stare nasoala.am.luat lamaie cu zahar si ceaiuri cu miere de lamaie.vi s a mai i tamplat?ce sa iau ?



#38
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 24 iulie 2017 - 08:54

Martynutza, leacuri babesti scrie pe tine. Baga in continuare ceaiuri caldute (nu fierbinti!) Cu miere si lamaie, incearca sa mananci fructe bogate in vitamina c. Impotriva durerii de gat, mai ales seara inainte de culcare, fa gargara cu apa cu sare iar dupa o juma de ora o lingurita de miere pe care o inghiti incet. Sa nu bei apa dupa. Daca faci temperatura te prezinti la medicul de familie care te are in evidenta ca gravida.

 

Legat de medicamentul impotriva starii de rau... nu stiu nimic de el, dar eu as avea incredere mai degraba in ginecolog decat in farmacista. 

 



#39
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 25 iulie 2017 - 11:40

Gata.

Mi s-a recoltat sange pentru Panorama (am ales varianta extinsa cu microdeletii). In pretul testului a intrat si o ecografie: bebe e in parametrii pt varsta lui, are 3.72 cm. Dadea din maini si picioare, ba chiar mi-a facut si mie cu mana si a stat destul incat sa primesc o poza :)

Acum astept cu nerabdare rezultatele - pe fisa scria ca trebuie sa primesc raspunsul in 12 zile lucratoare.



#40
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 25 iulie 2017 - 11:42

Gata.

Mi s-a recoltat sange pentru Panorama (am ales varianta extinsa cu microdeletii). In pretul testului a intrat si o ecografie: bebe e in parametrii pt varsta lui, are 3.72 cm. Dadea din maini si picioare, ba chiar mi-a facut si mie cu mana si a stat destul incat sa primesc o poza :)

Acum astept cu nerabdare rezultatele - pe fisa scria ca trebuie sa primesc raspunsul in 12 zile lucratoare.





Etichetat si cu sarcina, gravida, 2018

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -