Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Ianuarie 2018 (Fulguleti de 2018)

sarcina gravida ianuarie 2018

94 raspunsuri la acest subiect

#81
petrel1

petrel1
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 iulie 2017 - 15:57

Buna mamici  si eu am un bb de 12 saptamani  urmează pe 17 iulie sa facem prima eco 3d abea astept sa il revăd.....aveti vrun grup si pe fb?....sarcina usoara mamici va pupăm!


#82
Eva11

Eva11
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 iulie 2017 - 11:47

Buna, mamici! Revin si eu cu vesti caci am trecut prin multe in ultima saptamana. Am primit martea trecuta rezultatele de la dry test, care indicau un risc crescut de sindrom down (1/190). Am cerut disperata mai multe pareri si doctorita mea m-a sfatuit sa fac un test de diagnostic CVS (biopsie de vilozitati coriale) - procedura invaziva, cu riscuri, similara amniocentezei, doar ca se efectueaza mai devreme in sarcina. Ecografic arata totul ok, dar am zis ca nu pot ramane cu acest dubiu in suflet inca 6 luni de zile. A trebuit sa ma hotarasc repede ca eram la limita superioara de sapt de sarcina pt aceasta procedura, asa ca am efectuat-o a doua zi. Nu fara emotii groaznice si mii de griji. Am avut noroc de o doctorita profesionista si blanda si totul a decurs ok. Mi s-au recoltat probe din placenta si au fost trimise la analiza la un centru de genetica. Rezultatele pt cariotipul complet pt care am optat (toate bolile genetice) dureaza 2 sapt, dar am primit in 48 de ore rezultatele pt sd. down, trisomie 13 si trisomie 18 si au iesit negative, slava Domnului! Sunt increzatoare ca si celelalte vor fi la fel. Cu aceasta ocazie, fiind un test de genetica, mi s-a confirmat si 100% ca asteptam o fetita. Din fericire pana acum nu am avut complicatii si m-am simtit bine dupa procedura. Doar o incercare care sa ma faca sa apreciez si mai mult minunea din viata noastra, asa o vad acum. Va doresc tuturor sarcini usoare si pe cat posibil fara griji!



#83
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 12 iulie 2017 - 21:25


Buna mamici si eu am un bb de 12 saptamani urmează pe 17 iulie sa facem prima eco 3d abea astept sa il revăd.....aveti vrun grup si pe fb?....sarcina usoara mamici va pupăm!

Bun venit, sarcina usoara si un bebe sanatos!



#84
Myna

Myna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 12 iulie 2017 - 21:27

Eva, ma bucur ca totul s'a dovedit a fi o sperietura. Imi imaginez ca ai trecut prin clipe cumplite la rezultatele initiale. Felicitari pentru fetita, sa fiti sanatoase amandoua! 



#85
stefaniadinu

stefaniadinu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 11 septembrie 2017 - 15:43

Buna mamici,

Sunt fericita posesoare a unei burtici de 20 saptamani.

Sarcina este urmarita de dr Safta la spitalul Filantropia iar zilele acestea urmeaza sa mergem la dl doctor sa ne dea analizele ptr trim 2.

Mai merge cineva la Filantropia?

Unde faceti eco de trim 2?

Va doresc sarcina usoara si bebelusi sanatosi si la termen.



#86
Viorica1985

Viorica1985
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 11:44

Bună Ștefania. Și eu voi naște la Filantropia cu dr Ediz. Eu am făcut ecografia de trim 2 la Filantropia gratis cu trimitere de la medicul de familie. Problema este ca sunt locuri limitate și programarea se face cam cu 2 luni înainte. Când ai dpn? Sarcina ușoară și la termen. 

 



#87
stefaniadinu

stefaniadinu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 10:53

Buna Viorica,esti o norocoasa ca l-ai gasit disponibil pe dl dr Ediz.Marfologia ptr trim 2 o sa o fac tot la Filantropia dar eu as fi vrut inca o parere si  de aceea ma orientasem catre privat dar m-am razgandit si raman sa o fac doar pe ce de la spital.Eu am dpn pe 25 ianuarie.Tu cand vei naste?



#88
Viorica1985

Viorica1985
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 25 septembrie 2017 - 16:04

Ștefania eu am dpn pe 11 ianuarie și voi avea o fetiță. Mai am o fetiță de 4 ani pe care am nascut -o tot la Filantropia si tot cu dr Ediz, este un dr extraordinar.

Tu ce ascunzi în burtica? 

 



#89
stefaniadinu

stefaniadinu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 26 septembrie 2017 - 12:59

Viorica,barza vine cu o fetita si avem dpn-ul pe 25 ianuarie.

La noi este primul copilas si il asteptam de multi,multi ani.

Sa va traiasca fetitele ,sarcina usoara si la termen si multa sanatate.

Vad ca aici este foarte liniste.

Mamicile s-au mutat in alta parte??



#90
petrel1

petrel1
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 septembrie 2017 - 13:59

Buna mamici  eu am 23 de saptamani si ni sa spus ca o sa avem o fetita o sa nasc la cf2  cu dr budu antoaneta  mi-ar plăcea să ținem legătura si ar fii mult mai practic pe fb sa facem un grup si acolo am vb mult ani mult ...astept parerea voastră sarcina usoara mamici si bebei  sănătoși sa avem!!




Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2018

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -