Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ce gatim astazi? Cap.99


790 raspunsuri la acest subiect

#91
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 18:33

Eu as minca niste cozonac ,dar eu nu stiu s afac,nu mi.a iesit niciodata si nici masina de framintat nu am.Sora mea va fi ocupata asa ca nu face cozonac,nici ei nu-i iese tot timpul dar ea e mult mai perseverenta ca mine la capitilul asta!!!Eu am capitulat dupa vreo 2-3 ani in care mi-au iesit ...niste caramizi!!!!!



#92
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 18:41

Hai ca am desciperit America!!!! [:-)))] [:-)))] Adica coc foile de foietaj si pun inttre ele crema aia ???? [batcap]

 

pai da :)



#93
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 01:44

eu fac cozonac, pasca, miel la cuptor, drob...... si gata [:D] ador mancarea de Pasti!!


Si eu la fel.

Andacos, cozonacul nu e asa greu de facut. Asa ziceam si eu, acum niste ani, ca n o sa mi iasa niciodata. Dar am incercat si tot incercat pana au inceput sa iasa crescuti si f buni.
Sunt cateva reguli simple, in orice reteta: ingredientele sa fie caldute, drojdia proaspata ( si cea uscata merge la fix), framantati minim juma de ora adaugand unt topit si copti la foc mic sa nu se arda deasupra si incruzeasca inauntru. Nu e mare filisofie, e doar chestie de practica...si perseverenta bineinteles.

Tot spun ca incerc coxonac la masina de paine si tot n am avut timo. Am facut la masina aluat de poale n brau, destul de asemanator cu cozonacul, si a iesit excelent. Asa ca am sperante.

#94
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 07:51

     Meniu de Paste?!Ca de obicei:supa de pasare,miel la cuptor,drob,oua fierte si pasca fara aluat.Si probabil voi mai face inca vreo 2feluri de praji tot cu branza dulce,inca nu sunt decisa dar prajitura Fanta si un tort fara coacere cu afine imi face cu ochiul.



#95
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 08:42

Eu dis-de-dimineata am facut azi mancarea de mazare, am prajit carnaciori, ca am promis ...  [batcap]

 

Ieri am fost la Lidl (au oferta) si cu gandul la prajiturit, mi-am cumparat niste forme de silicon, foi de silicon si 2 tavi teflonate cred (una rotunda si una dreptungiulara) cu inel detasabil  [pk]



#96
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 17:12

[:-)))] [:-)))] [:-)))] ce sa fac mey daca s-au sters literele de pe taste...le incurc!!!! [batcap] [batcap]

 

si mie mi se stersese literele de pe taste...si dupa ani de zile n-a mai suportat sotul si mi-a dat alta tastatura.



#97
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 17:17

mai dar chiar ca bucatarisiti!

 

si eu as gatii astazi dar nu am din ce...si nici pofta de vreo mincare nu am

 

daca am timp cand vin dela  munca sa ma opresc la magazin poate cumpar ceva si fac o supa de pui.

 

pireul la noi e facut de William, pune lapte si unt de striga arterele in noi, dar cei drept ca iese in deliciu.

cateodata cand mai ramine il reincalzim la microunde.

 

pestele file eu il pun mai intii in lapte pt citeva ore...apoi il storc, presez un pic si il las pe prosop de hirtie.

cand il prajesc il dau tot prin lapte, si apoi faina cu malai sau pako pesmet si spice-uri (Cajun).

 

pestele taiat felii , sau pestele intreg il prajesc direct dat doar prin faina cu malai



#98
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 18:40

     Multumesc fetelor de urari si aprecieri!Scrisesem si de dimi...dar probabil din cauza netului nu a mai ajuns pe site.



#99
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 29 martie 2017 - 08:13

Eu am facut aseara niste chiftele, le-am mancat cu piure de stevie si ridichi. Azi cartofi prajiti la cuptor, cu salata verde cu de toate si branza de oaie. Maine pizza!

 

De Paste, ciorba de cocosh, acrita cu bors si muuult leustean verde, stufat de pui, cozonaci, pasca, oua rosii, drob de ciuperci. Vreau sa fac si niste saratele din alea 111 si un tort diplomat, ca n-am mai facut de multisor.

 

De Florii o sa fie peste la greu, ciorba de crap, pastrav la cuptor, salata de icre, d'astea!



#100
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 07:33

Dis-de-dimineata am fost la bucatarie, de musai, din vina mea (aseara nu am avut energie pentru asa ceva, am stat tolanita cu o carte in mana [:I] ).

Asa ca am facut rapid un sos de rosii si am fiert spaghete, am facut piure si un set de snitele din piept de pui. 

Diseara cred ca voi face un orez cu lapte pentru princess  [:)]

 

Si cineva ar trebui sa se gandeasca ce mancam in weekend si saptamana care vine

  [fri]  [smulgpar]  [zirea]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -