Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 130

fiv medlife albu stan

1648 raspunsuri la acest subiect

#1561
EvaNew

EvaNew

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 12:28

Lilica78,

Pt tiroidita autoimuna - tratament cu Euthyrox in doza potrivita care sa-ti mentina TSH-ul sub valoarea 2 (TSH trebuie verificat periodic, in primul trimestru o data la 4 saptamani) si Seleniu (pt scaderea anticorpilor antitiroidieni). Dar tratamentul trebuie inceput dinainte de embriotransfer, astfel incat la momentul respectiv sa fii deja stabilizata.

 

Pt sustinerea sarcinii - tratamentul depinde de istoricul medical al fiecareia. Eu am avut Clexane 0,4 (pe care la un moment dat l-am marit la 0,6, in functie de analizele de hematologie) caci am niste mutatii genetice cu risc de trombofilie, Aspenter 1/zi, Acid folic de 5mg - 1/zi, Utrogestan 3 ovule/zi pana am nascut, vitamine prenatale GNC. Dr personalizeaza tratamentul in functie de cum evolueaza lucrurile.



#1562
Lilica78

Lilica78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 13:16

Ka86 sunt foarte utile aceste informații, o sa notez medicamentul, euthirox iau si eu de 75 5 zile si 50 doua zile, asta e doza de peste doi ani, endocrinoloaga nu a zis nimic înainte de transfer m-a lasat pe mana ginecologului, ea vrea decat TSH la doua luni si atat


Editat de Lilica78, 08 ianuarie 2018 - 13:42 .


#1563
Lilica78

Lilica78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 13:30

Înainte de stimulare am avut tsh 2,13 , endocrinoloaga chiar daca a zis ca e cam mare pt Fiv nu mi-a dat sa iau nimic dar am luat eu de capul meu cate un selezin in fiecare zi , un acid folic, aspenter , iar doctorul cu fiv-ul pt sarcină mi-a dat decat trei ovule de lutinus pe zi.

Vad ca majoritatea ati facut si clexane, o sa fac si eu chiar daca hematoloaga nu mi-a dat sa iau nimic , mi-au iesit niste mutații genetice in trombofilie dar ea nu considera ca este un risc de trombofilie, oare pt ca nu i-am dat nimic? [smulgpar]


Editat de Lilica78, 08 ianuarie 2018 - 13:34 .


#1564
EvaNew

EvaNew

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 22:31

Lilica78 nu toate mutatiile pun probleme. Unele nu necesita decat Aspenter (aspirina microdozata). 

Lutinusul e bun. Daca totusi stii ca ai probleme, poti doza progesteronul la cateva zile dupa transfer, desi exista teorii care spun ca difera cantitatea din sange de cea care e la nivelul uterului (punand local ovule).

De preferat, TSH-ul sub 2 - ideal pe la 1,5 pt embriotransfer.

Pana la urma... astea sunt teorii. Practic, fiecare organism e unic si reactioneaza diferit. In plus, sunt prea multi factori care intra in joc si nu-i poti controla pe toti. 



#1565
Lilica78

Lilica78

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 08:38

Lunea viitoare merg la alt hematolog cu trimitere de la medicul de familie, deci nu mai las la nimereala nimic, nu-mi permit sa eșuez inca o data, nu imi mai permit alt FIV


#1566
Dina34

Dina34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 17 ianuarie 2018 - 19:18

Buna fetelor .... si La multi ani! 

Nu am mai scris cam de mult aici, am vazut ca nu prea mai e activitate.... Felicitari Ka pt sarcina, si multa sanatate pana la final....

Lilica multa bafta la urmatorul transfer....

Eu ma pregatesc sufleteste pt transferul de pe 19 ian....  sper ca de data asta sa fie cu noroc.... si la mine este al doilea ET din primul Fiv..... 

Mai este cineva in perioada asta in proceduri la dr Albu? Multa bafta tuturor!



#1567
Erica16

Erica16

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 17 ianuarie 2018 - 19:43

Bafta Dina, sa dea fie bine de data aceasta!!! Am vazut astzi la Albu ca erau destule fete care asteptau la programari.

 

Sa gandesti pozitiv si sa ai incredere in embrionashi. Tinem pumnii!


Editat de Erica16, 17 ianuarie 2018 - 19:44 .


#1568
Amalia2084

Amalia2084

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 17 ianuarie 2018 - 21:10

Bafta multa Dina te asteptam cu vesti bune.



#1569
Dina34

Dina34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 19 ianuarie 2018 - 18:40

Va multumesc fetelor pt gandurile bune. Doamne ajuta! 

  Mi-am luat embrionasii acasa, au rezistat amandoi decongelarii... 

De data asta am cateva injectii de proluton in plus la tratamentul de sustinere dat dupa transfer, desi eu nu cred ca era cazul pt ca asimilasem destul de bine progesteronul din ovule, data trecuta...

Imi poate spune cineva ce valoare  maxima ar trebui sa aiba progesteronul in ziua 11? Eu am avut 60 data trecuta si acum mi-a mai dat sa fac proluton.... oare era prea mica valoarea pe care am avut-o?

 Amalia ai reusit sa programezi transferul? Xenia nu mai dai nici un semn? Tu ai facut transferul?



#1570
EvaNew

EvaNew

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 19 ianuarie 2018 - 23:38

Dina34 nu exista o valoare maxima pt progesteron. Valoarea poate sa fie mare si sa nu existe implantare. Sau sa fie mica si sa se prinda totusi bebeii (in cazul asta, e nevoie de suplimentare serioasa). Cunosc pe cineva care a ramas insarcinata cu valoarea 4 (patru!) a progesteronului si acum isi tine baietelul in brate. 

Eu la primul FIV, nereusit, am avut 106 (destul de mare, dar... degeaba). La cel reusit am avut 193. La ambele proceduri am avut aceeasi doza de progesteron pt sustinere: 3 ovule de utrogestan pe zi.

iti doresc sa fie cu succes si sa se lase cu schimbat de pampers  [flo2]

 

Bafta tuturor fetelor in focuri!  [deziuata]





Etichetat si cu fiv, medlife, albu, stan

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -