Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2017 - capitolul 2


879 raspunsuri la acest subiect

#71
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 17 februarie 2017 - 19:22

Totusi nici la Arad nu a fost prea roz situatia pt ca asta e unul dintre motivele pt care nu mai nasc acolo. Pana mi-a adus-o pe pitica in salon (la aprox 2 zile dupa cezariana) o puteam alapta doar la program! Din 3 in 3 ore.....un numar limitat de minute. Nu conta ca copilul mai vrea sa suga...ne dadea afara si gata :( ca sa nu mai zic ca sigue le dadea lapte praf intre mese....

 

Am reusit totusi sa trecem peste neajunsurile astea si cum va mai spuneam...am alaptat-o pana recent...timp de 2 ani si o luna, fara strop de lapte praf in casa :)



#72
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 14:08

Panda, bine ai revenit! 

Eu pe 3 martie am vizita la dr cu care as vrea sa nasc. Sunt curioasa ce zice el despre maternitatea din Ploiesti. Eu am auzit pareri impartite, inclusiv de la mamici ce au nascut recent. 



#73
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 09:57

Fetelor voi cum ati luat paracetamol? Cate va prescris doctorul.  Eu am luat 2 in decurs de 24 de ore dar as mai lua acum unul ca ma doare capul de mor .



#74
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 19:18

Sincer eu cand am fost racita si chiar m-a durut capul tare nu am luat nimic....si ulterior m-a certat doctorul ca pot chinui si copilul prin suferinta mea. Eu ma credeam eroina ca rezist dar faceam rau la amandoua. 

Din sarcina trecuta stiu ca ar fi permise totusi 3 pastile de  paracetamol/zi.

 

Am fost ieri la control si totu bine si frumos :) Nu m-a trimis nici acum la analize sau alte teste...iar eu sunt multumita  :D

 

Cat despre mine...de cateva zile sunt tot mai obosita. Desi teoretic noaptea dorm destul de  mult (dar cu multe intreruperi) ziua imi pica ochii in gura de somn....



#75
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 19:25

Sincer eu cand am fost racita si chiar m-a durut capul tare nu am luat nimic....si ulterior m-a certat doctorul ca pot chinui si copilul prin suferinta mea. Eu ma credeam eroina ca rezist dar faceam rau la amandoua. Din sarcina trecuta stiu ca ar fi permise totusi 3 pastile de paracetamol/zi. Am fost ieri la control si totu bine si frumos :) Nu m-a trimis nici acum la analize sau alte teste...iar eu sunt multumita :D Cat despre mine...de cateva zile sunt tot mai obosita. Desi teoretic noaptea dorm destul de mult (dar cu multe intreruperi) ziua imi pica ochii in gura de somn....

Mulțumesc frumos pentru raspuns. Am  luat pana la urmă acu o ora abia. Am zis sa treacă mai multe ore. Ma lăsat durerea, sper sa nu reînceapă.  

Ma bucur ca e totul bine si la tine. Nici mie nu mi-a dat sa fac analize la ultimul control.  Azi am facut 30 de saptamani si urmatorul control il am saptamana viitoare la 31 de saptamani. Sa vedem cum sta bebe, ultimele doua dati era cu capus sus si cu picioarele pe la nas  [il] . Sa vedem acum cum mai sta ca  o simt peste tot in burta



#76
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 08:15

Am fost si eu la control ieri. La 26 saptamani si 1 zi. Dar bebe al meu e mai mic cu 2 zile, asa ca mi-au decalat dpn ul la 1 iunie. Are 850 grame +- 120. e cu capul in jos, dar a zis dr ca sigur se va mai misca. :) Minunatia asta mica e tare sfioasa. A incercat sa ii prinda fata de cateva ori, dar nope... vrea sa ne faca surpiza si sa il vedem in toata splendoarea lui doar cand se va naste. 



#77
Laura84e

Laura84e

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 09:12

Buna, mămici! Voi mai aveți dureri sau sunt eu mai ghinionistă ori e cazul sa mă îngrijorez? Fac 27 de săptămâni vineri și de la 24 de săptămâni am dureri in fiecare seară fără excepție. Ziua e ok dar noaptea după ce mă așez în pat încep durerile. Dacă mă ridic să merg la baie parcă mi se rupe burta de sub buric. Și durerile tot sub buric sunt și inghinal,mă dor oasele inghinal. Parcă aș sta toată ziua crăcănată forțat,nici nu știu cum sa explic. Voi cum sunteți?

Buna annya,

Urmaresc discutiile voatre si sunt f interesante.

Ca sa iti rasp la intrebare,da..eu sunt in sapt 26 si 1 zi...si am dureri in fiecare seara....de spate.pelvine.in zona buricului....am fost la medic si mi a prescris un set de ovule si nospa timp de 2 sapt(asta pt ca ma durea f tare in partea stanga jos).

Durerile in stanga jos m au lasat...dar cele de spate si in zona buricului sunt tot acolo( mi am cumparat o centura speciala pt burtica.sper sa-mi fie de folos).

Am mai primit un set de analize, pe care sper cer tarziu sapt viitoare sa incep sa le fac.



#78
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 15:00

Bine ai venit, Laura :) ma bucur ca ne-ai scris!



#79
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 15:35

Buna annya,

Urmaresc discutiile voatre si sunt f interesante.

Ca sa iti rasp la intrebare,da..eu sunt in sapt 26 si 1 zi...si am dureri in fiecare seara....de spate.pelvine.in zona buricului....am fost la medic si mi a prescris un set de ovule si nospa timp de 2 sapt(asta pt ca ma durea f tare in partea stanga jos).

Durerile in stanga jos m au lasat...dar cele de spate si in zona buricului sunt tot acolo( mi am cumparat o centura speciala pt burtica.sper sa-mi fie de folos).

Am mai primit un set de analize, pe care sper cer tarziu sapt viitoare sa incep sa le fac.

Multumesc de raspuns Laura! Am mers la dr pana la urma in saptamana 27 ca incepusem sa ma ingrijorez,chiar seara de seara dureri?Dar totul e in regula,colul ok,placenta,lichid ok,cervix ok,bebe ok! Pe timpul zilei pentru ca ne miscam nu ne doare sau nu simtim asa tare muschi(ligamentele)i care sustin uterul dar seara cand ne bagam in pat pentru ca ne relaxam se relaxeaza si muchii si de asta dor daca schimbam brusc pozitia sau ne ridicam! Cel putin asa se explica in cazul meu! Sanatoase sa fim si noi si bebe ca restul...suportam!



#80
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 17:48

Eu sufăr de călduri.  Transpir non stop de cateva zile încoace.  Racita parca nu as fi offff ce rău e




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -