Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2017 - capitolul 2


879 raspunsuri la acest subiect

#871
anelisseB

anelisseB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 23 octombrie 2017 - 10:42

Hey salut. Noi suntem bine. Vineri facem 6 luni. Ne jucam cu tot ce prindem. Tot asa, ne plictisim foarte repde de jucarii. Cel mai interesant i se par lucrurile de prin casa: telecomanda, telefonul, pachetul de servetele, sticla mea cu apa. Ma trage de haine, de par nu mai zic, cand ma prinde trepideaza de bucurie ca ma poate ciufulii. Hahaha. Si noi cred ca suntem la puseu ca papa titi non-stop. Parca vrea sa se asigure ca sunt acolo. Avem 7.600 kg si cam 65 de cm. Am fost la un pediatru si mi-a spus ca e cam grasuta. Hmmm. Mie mi se pare ok. Dar e o lenesaaaa micaaa. Nu vrea sa se rostogoleasca nici cum. De vre-o trei ori s-a dat dupa burta pe spate, in rest cand o las pe burta plange pana o intorc eu...asa ceva... In fundic da sa se puna dar tot asa, din cand in cand. In schimb, noaotea doarme doar pe parti, ba pe stanga , ba pe dreapta. Si doarme foarte bine, exceptand trezirile dese din uktimul timp pt titi. De la 8 seara la 7 dimineata. Ziua doua trei reprize de somn. Si mie imi e un pic teama cu diversificare. Urmaresc si eu pe facebook grupurile BLW si Diversificarea bebelusului, si cel cu retete de la Flaveur. Cred ca o sa incerc sa merg pe clasic combinat cu blw. Bebe o sa aleaga. Eu incerc 



#872
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 23 octombrie 2017 - 10:54

Salut mămici! A mea face poimâine 5 luni și acum am cântărit-o are 7,500 dar e mai lunga,avea 69cm la 4 luni. Eu nu cred că e plinuță deloc, chiar nu e. A pus normal. A mea se întoarce pe toate părțile,nu stă deloc. Cum o pun in pat cum hop se rostogolește. O pun in cărucior se chinuie sa se ridice chiar daca nu e culcată că am ridicat la următoarea poziție,vrea și mai sus. N-are stare deloc. Cred că îi iese și un dinte,se vede 1punct alb sub gingie și e un pic roșie și mai plânge muscandu-si pumnii sau se trage de urechi și împinge capul in pieptul meu. Voi administrați fier preventiv? Mie mi-a dat preventiv,am citit păreri pro și contra,nu mai știu ce să cred.



#873
Adinaman

Adinaman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 27 octombrie 2017 - 07:22

Neața!

Și bebelina mea e o năstrușnică,vrea numai în picioare sa o țin,sta in fundulet secunde bune,insa e puturosica la întors. In schimb nu doarme noaptea,offff...de pe la 4 luni ne chinuim,sunt zombi mai tot timpul. S a învățat să doarmă lângă mine in pat, toată noaptea ne plimbam prin casa,ba plânge,ba are chef de vorba,iar când doarme sa fie cu nasul în țâță. Nu știu ce sa i mai fac, avem ritual de seara,nu o scot pe seara afara că cică agita,o culc la aceeași ora,doarme până pe la 23 bine după care incepem. Azi noapte pe la 00,ea era cu ma-ma-ma,buu,guu, și alte silabe bebelicesti.

Na că m am descărcat puțin  [clo]

O zi buna! [alcool]  [alcool]  [alcool]



#874
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 19 noiembrie 2017 - 09:38

Neata mamici!Ce faceti?Ce fac nazravanii?Ati inceput diversificarea?Cum va descurcati cu constipatia?Bebelusii nu s-au constipat dupa diversificare? Cu ce ati inceput?Hai cu detaliile ;))



#875
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 19 noiembrie 2017 - 09:55

Neata! Bine v-am regasit! 

Noi avem 7 luni facute ieri si o noapte grea, ii sparg dintii si am ajuns deja la 8... 

am inceput diversificarea acum o luna, mandra sta in fund, aseara s-a ridicat de jos in picioare, tinandu-se de pat. Nu sta mult dar e atat de dornica sa faca tot ce facem noi.

in ultima luna a mai stagnat cu greutatea, acum are 8,100 si 74 cm, a avut zile cu cateva lingurite dar si zile in care mananca bine. Ieri a mancat foarte bine, lapte matern a cerut de putine ori, in schimb toata noaptea a stat pe san si suzetat.

cand se constipa eu ii achimb alimentul, mai bag o pruna, o para.

azi a mancat mango f bine. avocado ii place mult.

si eu m-am documentat din diverse grupuri, as fi incercat blw dar sotul se panicheaza pt ca din cauza dintilor sectioneaza mult si ii ramane in gura, dupa care gag.

asa ca mergem pe blenduit. Tocmai ce i-am introdus carnea si branza. E fan carne desi eu nu :)))

la voi cum e?



#876
annya33

annya33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 19 noiembrie 2017 - 10:02

Fetița mea face 6 luni pe 25. Am inceput diversificarea la 5luni și 2 săptămâni la sfatul medicului deoarece luase doar 400g într-oluna și o săptămână deși sugea din oră în oră aproape. Nu prea am fost de acord dar m-am conformat. Și se constipă,nu știu ce să fac. Dau un pic de pară zilnic dar degeaba. Am inceput cu dovleac plăcintar,morcov dar nu am mai dat că constipa, dovleac românesc,cartof dulce,ardei copt. Nu a ieșit decât cu supozitor, scaun tare și cu plânsete. Mănâncă că haplea,ii place dar nu știu ce să fac cu constipația.



#877
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 15:40

Mamici de bebelusi, ne intereseaza parerea voastra si ne dorim sa o auzim.

 

Pentru ca vitaminele si mineralele sunt foarte importante in cresterea si dezvoltarea copiilor, iar laptele este o parte importanta din dieta lor, va provocam la o dezbatere: Voi cum ati ales laptele pentru bebe?

 

Va rugam sa ne spuneti parerea la acest topic.

 

va multumim, 

 

[dc]



#878
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 24 noiembrie 2017 - 13:29

Hey! Si al meu bb a facut 6 luni, am inceput diversificarea, de fapt autodiversificarea, am avut curaj sa zicem...dar oricum nu ma lasa deloc sa-i bag lingurita in gura.Chiar si la iaurt( ii place super mult) prinde el lingurita si si-o duce la gura, nu ma lasa pe mine.Avem aproape 2 saptamani de autodiversificare si se descurca tare bine pana acum.I-am cam dat de toate la capitolul fructe si legume, ou..chiar si pancakes( baga in gura cu ambele maini :)) ).Nu am avut deloc probleme cu constipatia, are scaun zilnic cu diverse bucatele ( in functie de ce mananca). Eu nu m-am luat dupa pediatru care zicea sa ii dau cereale cu lapte praf de la 5 luni, am alaptat copilul exclusiv pana la 6 luni.E mai micut, ce-i drept, insa si eu si sotul am fost asa cand eram mici, nici acum nu suntem prea mari...Avea 63 cm si 6500g la controlul de 6 luni.Dar este tare activ, nu sta o secunda.Sta foarte bine in fund, nu mai vrea pe spate deloc...si din fund, ma trage de maini ca sa se sprijine si se ridica in picioare si sta bat asa, e tare mandru de el...apoi incepe sa flexeze genunchii si radeeee.Dar nu vreau sa fortez lucrurile, nu-l tin prea mult.Oricum, a trecut repedeee timpul...deja 6 luni! 



#879
Adinaman

Adinaman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 13:57

Buna! Turbina,ce fel de iaurtel ii dai?

Și noi ne diversificam de 3 săptămâni,e o mâncăcioasă,nu refuza nimic,insa avem probleme cu somnul,numai cu sânul in gura doarme.

 

Fetelor,mai exista grupul pe Whatsapp?

Pupici!


Editat de Adinaman, 25 noiembrie 2017 - 13:59 .


#880
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 20:41

Iaurt Napolact Bio cu 3.8 sau 4.5 grasime ii dau.Si branzica de casa tot cu lapte de la Napolact Bio si iaurt ii fac, iese super buna...Zic eu, ca el mai mult o arunca pe jos, inca nu o poate gestiona...o sa ii dau in preparate pe viitor :)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -