Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2017 (bobocei de Octombrie)

octombrie 2017 sarcina

861 raspunsuri la acest subiect

#71
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 17:18

Buna Ana,

 

Utrogestanul il recomanda toti ginecologii este indicat in primul trimestru de sarcina  ca sa ajute bebele sa se prinda bine formeaza corpul galben.E un progesteron natural.Am cutit despre el toate mamicile il iau.Cate saptamani are sarcina?



#72
hope1982

hope1982
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 18:43

Buna.Eu iau doar eutirox(pentru tiroida) si acid folic.Am 6saptamani si doua zile [flo2]



#73
Adriaho

Adriaho

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 10:13

Buna Ana,

 

Utrogestanul il recomanda toti ginecologii este indicat in primul trimestru de sarcina  ca sa ajute bebele sa se prinda bine formeaza corpul galben.E un progesteron natural.Am cutit despre el toate mamicile il iau.Cate saptamani are sarcina?

Pe aici ( in Olanda) nu am auzit de el. Nici la prima sarcina si nici acum. De accea ma miram si atunci si acum despre faptul ce se recomanda dace e sau nu e nevoie.. Si nici de Nospa. Singurele pastile care se recomanda sunt cele cu acid folic sau vitamine care contin acest acid folic. Si asta doar daca consideri ca nu mananci o dieta echilibrata cu multe legume verzi (care contin acest acid folic natural). Dar nah, olandezii sunt ceva mai rezervati cand vine vorba de medicamente.. sunt exact la polul opus fata de Romania :)



#74
Ana03

Ana03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 10:36

Stiu ca este natural si ca ajuta ca sarcina sa se prinda frumos si sigur dar totusi este vorba de un hormon, fie el si natural. sa vad ce imi va spune doctorul pe 24, daca o sa spuna si el despre Utrogestan probabil ca o sa iau.



#75
Giiiorgia

Giiiorgia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 14:41

Nici in Anglia Nu sunt de acord medicii cu utrogestan,din contra zic ca nu este indicat in primul trimestru de sarcina


#76
Anamaria_23

Anamaria_23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 18:22

Buna,

 

Pe 6 Octombrie voi fi mamica daca Dumnezeu imi va ajuta :), Am facut doi ani si jumatate tot felul de tratamente si stimulari ovariene si abia acum am reusit sa raman. Nu mai faceam nici un tratament, luam doar Myo-sun plicuri. Am fost deja la un ecograf pe 14 dar bebe era prea mic ca sa ii ascultam inimioara. Merg iarasi joi, pe 23 :), abia astept. Din pacate la primul ecograf s-a vazut si un chist pe ovarul stang de 4.5 cm :(. A mai avut cineva chist pe sarcina?

 

Momentan iau Utrogestan doua pe zi, vitamine Elevit 1 si no-spa cand ma doare burta.

 

Am greturi dimineata si la orice mancare ma gandesc imi vine sa vomit :(

 

Dar pot trece peste toate astea pentru minunea noastra.

 

Sarcina usoara tuturor :)



#77
Giiiorgia

Giiiorgia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 20:58

Ma bucur ca suntem din ce in ce mai multe.Voi cum stați cu simptomele?


#78
sweet20

sweet20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 12:51

Buna mamicilor!

Felicitari pt bebeii de octombrie balanta.Am facut 7 saptamani ,am deja 2 ecografe ,am ascultat si inimioara bebelului,avea 130 batai pe minut.pe 14 octombrie e ziua mea si bebelu e cel mai frumos cadou.

O sa folosesc Utrogestanul vaginal  mi a zis ginecologul ca daca nu am eu destul  se opreste nebele din evolutie.Decat sa risc mai bine il folosesc.

Mi a zis sa iau si Natalvit  v a mai recomandat si voua?

 

Am si greturi dar daca  ma plimb 1 ora in parca ma oxigenez si ma simt mai bine.Mananc capsuni lamaie  struguri negri grepfruit si cam atat ,mancare nu prea mi e pofta ca mi e rau,ciorba de linte pot,carne nu mai mananc delok.

Voi ce mancati?



#79
Adriaho

Adriaho

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 17:16

la min

 

 

Ma bucur ca suntem din ce in ce mai multe.Voi cum stați cu simptomele?

La mine deocamdata 0 simptome :) Au fost vre-o doua zile acum 2 saptamani cu ceva urma de greata.

Nic sarcina trecuta nu am avut greturi mari dat atunci am avut o problema cu mirosurile, nu suportam nici un miros. Acum nici macar asta.

Sper ca motivul e ca sexul lui bebe e diferit de data asta :)



#80
dana_corina

dana_corina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 20:47

Buna!

Cred ca am postat primul mesaj undeva in eter [:)]

Dar il reiau aici: sunt la prima sarcina, am DPN 12 octombrie, iar vineri ma duc la ecografia de confirmare a sarcinii. As fi vrut sa ajung mai devreme, insa prind foarte greu locuri libere la Medlife, la anumiti doctori ginecologi. Daca vineri aflu ca sarcina este in regula, urmatorul pas ar fi sa-mi gasesc un doctor care sa-mi urmareasca traseul pana la nastere (si nasterea!). Citesc mult, despre multi doctori, insa nu m-am putut hotari pana acum la un doctor. As vrea sa nasc intr-un spital de stat.





Etichetat si cu octombrie 2017, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -