Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum sa iesi dintr-o relatie abuziva


16 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 august 2016 - 20:15

Depinde ce fel de abuz e. E unul fizic sau unul psihic? Cel psihic e greu de dovedit.

#12
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 26 august 2016 - 20:52

Va multumesc mult de raspunsuri .

Asta si speram. [:I]

 

Fata are servici. Eu Cred ca ei ii trebuie impulsul. E greu in orasele astea mici in care lumea stie doar ca esti nevasta lu X. 

 

Ii mai scriu odata sa scrie ea intrebarile & dilemele ei, poate poate macar scriind isi structureaza gandurile.

 

mda, ce a scris Marius, banuia si ea.

 

da , El nu vrea , lui ii place asa. Pacat, sunt sigura ca si- Ar gasi pe cineva pe frecventa.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 august 2016 - 20:58

Va multumesc mult de raspunsuri .

Asta si speram. [:I]

 

Fata are servici. Eu Cred ca ei ii trebuie impulsul. E greu in orasele astea mici in care lumea stie doar ca esti nevasta lu X. 

 

Ii mai scriu odata sa scrie ea intrebarile & dilemele ei, poate poate macar scriind isi structureaza gandurile.

 

mda, ce a scris Marius, banuia si ea.

 

da , El nu vrea , lui ii place asa. Pacat, sunt sigura ca si- Ar gasi pe cineva pe frecventa.

Deci poate sa intenteze divort. Sa ia legatura cu un avocat si va vedea exact pasii dar mai ales o sa-i administreze documentele corect si cat mai avantajos. Ce vrea el este total irelevant in aceasta etapa.



#14
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 27 august 2016 - 11:31

Iti spun experienta unei prietene de-ale mele care a plecat de acasa cu copil de un an (abuzul era doar emotional si verbal, nu si fizic) :

- mers la Politie, dat declaratie ca a parasit domiciliul conjugal impreuna cu copilul din motivele X ;

- mers la DGASPC, dat aceeasi declaratie ;

- fostul sot a haituit-o in justitie (divort prin tribunal), a incercat sa o scoata nebuna, dar copilul a ramas tot la ea, desi ea avea venituri mai mici ca el ; a stat temporar pe la prieteni, a gasit chirie, acum si-a cumparat casa cu Prima Casa si s-au linistit in fine. A durat cam doi ani, dar s-a rezolvat.

 

Copilul de 10 ani poate fi intrebat in justitie cu care din parinti doreste sa ramana. cel de 4 ani mai mult ca sigur va ramane cu ea.

 

 

Conform legii 217/2003 privind violenta in familie, art 4, violenta nu e doar fizica. Sa consulte un avocat si mai ales sa isi gaseasca un loc in care sa stea, preferabil fara sa stie si sotul, macar pentru perioada initiala (cand el va fi extrem de furios si va reactiona imprevizibil)

 

Lista centrelor si adaposturilor pentru victimele violentei in familie, pe judete : 

 

http://www.economies... informares.pdf

 

 

Legea 217/2003, actualizata :

http://www.dreptonli...tei_familie.php

 

Art. 4
Violenta in familie se manifesta sub urmatoarele forme: 
a) violenta verbala - adresarea printr-un limbaj jignitor, brutal, precum utilizarea de insulte, amenintari, cuvinte si expresii degradante sau umilitoare; 
b) violenta psihologica - impunerea vointei sau a controlului personal, provocarea de stari de tensiune si de suferinta psihica in orice mod si prin orice mijloace, violenta demonstrativa asupra obiectelor si animalelor, prin amenintari verbale, afisare ostentativa a armelor, neglijare, controlul vietii personale, acte de gelozie, constrangerile de orice fel, precum si alte actiuni cu efect similar; 
c) violenta fizica - vatamarea corporala ori a sanatatii prin lovire, imbrancire, trantire, tragere de par, intepare, taiere, ardere, strangulare, muscare, in orice forma si de orice intensitate, inclusiv mascate ca fiind rezultatul unor accidente, prin otravire, intoxicare, precum si alte actiuni cu efect similar; 
d) violenta sexuala - agresiune sexuala, impunere de acte degradante, hartuire, intimidare, manipulare, brutalitate in vederea intretinerii unor relatii sexuale fortate, viol conjugal; 
e) violenta economica - interzicerea activitatii profesionale, privare de mijloace economice, inclusiv lipsire de mijloace de existenta primara, cum ar fi hrana, medicamente, obiecte de prima necesitate, actiunea de sustragere intentionata a bunurilor persoanei, interzicerea dreptului de a poseda, folosi si dispune de bunurile comune, control inechitabil asupra bunurilor si resurselor comune, refuzul de a sustine familia, impunerea de munci grele si nocive in detrimentul sanatatii, inclusiv unui membru de familie minor, precum si alte actiuni cu efect similar; 
f) violenta sociala - impunerea izolarii persoanei de familie, de comunitate si de prieteni, interzicerea frecventarii institutiei de invatamant, impunerea izolarii prin detentie, inclusiv in locuinta familiala, privare intentionata de acces la informatie, precum si alte actiuni cu efect similar; 
g) violenta spirituala - subestimarea sau diminuarea importantei satisfacerii necesitatilor moral-spirituale prin interzicere, limitare, ridiculizare, penalizare a aspiratiilor membrilor de familie, a accesului la valorile culturale, etnice, lingvistice ori religioase, impunerea aderarii la credinte si practici spirituale si religioase inacceptabile, precum si alte actiuni cu efect similar sau cu repercusiuni similare. 


Editat de ch_dana, 27 august 2016 - 11:36 .


#15
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 19:40

Sper ca s-a rezolvat intre timp, dar poate altcineva are nevoie de detalii...

 

http://violentaimpot...i-cere-sfaturi/



#16
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 20:22

Dana, multumesc mult de ganduri! Sincer, nu stiu nimic . Ea citeste aici, stie ca e greu, dar nu o pot toca eu La cap. Am lasat subiectul asa, cazu ramane deschis.

#17
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 12 noiembrie 2016 - 22:52

Mda,vad ca nu prea s-au schimbat prea multe in Romania.

Sunt in Italia de 7 ani,am trecut prin acelasi lucru,nu am fost casatoriti,dar am 2 fetite cu un italian.

L-am denuntat la politie,sunt in contact cu o asociatie impotriva violentei asupra femeilor,ma ajuta foarte mult,pana in momentul de fata doar d.p.d.v.moral.

Eu lucrez,dar mai depind de el.

Ceea ce vreau sa spun e ca aici copiii raman la mama,indiferent ca mama lucreaza sau nu.Cu ajutorul asociatiilor ti se ofera avocat gratuit,se ajunge in Tribunalul de minori si ce cere pensie alimentara.

Doar in cazuri particulare,cum ar fi o mama alcoolica,drogata sau care isi maltrateaza copiii,tribunalul da copiii tatalui sau ajung intr-un centru pentru minori.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -