Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum sa iesi dintr-o relatie abuziva


16 raspunsuri la acest subiect

#1
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 26 august 2016 - 13:32

 Nu sunt eu persoana in cauza, doresc numai sa ajut o prietena draga, care are nevoie de sfaturile voastre, ale celor trecuti printr-o despartire. 

Indiferent cat as vorbi eu  cu ea, nu am cum sa o inteleg, nu am trecut prin asta, habar nu am care sunt pasii sa iesi efetiv dintr-o relatie abuziva.

 

dar, tot vreau sa o ajut, de asta si deschid acum acest subiect. zilele trecute am facut cont  ( Elkia) si sper sa continue ea subiectul. Ea a fost activa pe vechiul Forum. stie cum functioneaza DC.

 

 O mamica are nevoie de sfaturile si incurajarile voastre [flo2] 

 

Povestea ei s-a vrut una, la fel ca toate povestile, frumoasa.

 Dar nu e. E una abuziva de cativa ani.

 

Are doi copii de 10 & 4 ani si locuiesc intr-un oras de provincie.

 

In mod normal si-ar lua copii si ar pleca. intrebarea e cum ? are vreo consecinta parasirea domiciliului?

 

Poate castiga tatal copii pt ca el castiga mai bine si ea e la limita.

 

si, vesnica teama a mamelor care depind de venitul sotului: cum poate inchiria ceva decent.

 

Ea e speriata ca poate pierde copii, ceea ce mi se pare absubd..dar ce stiu eu.

 

 



#2
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 26 august 2016 - 15:24

buna DidiAlex. Unde locuieste prietena ta, in Rom sau Germania? Daca in Germania, cred ca lucrurile sunt "simple". Sunt convinsa ca exista un organism (primarie, un ong) care ii poate furni o buna parte din informatii.

 

La noi in Belgia, notarii si avocatii au obiceiul sa-ti acorde gratuit prima sedinta; si poti avea informatii si daca mergi si intrebi la tribunal direct (aici poti divorta la notar, chiar daca sunt copii minori, cu conditia ca sotii sa se puna de acord)

Iarasi la noi in Belgia, pana la varsta de 5ani a copilului, mama are garda principala dupa care se trece la cea comuna. Garda principala (ca si cea comuna) nu e conditionata de financiar ci doar de cazuri extreme: violenta, alcool, droguri... La 12ani copilul poate alege garda principala la un parinte; e obligat insa sa petreaca 1 weekend din 2, plus o parte din vacante cu celalalt parinte

 

Stiu ca informatiile mele poate nu servesc la mare lucru (fiind legislatia Be) insa, cred ca piedica cea mai mare acum este frica, santajul cu garda copiilor; ceea ce in Germania nu cred ca e valabil si deci n-are de ce sa se teama prietena ta. Trebuie sa se informeze bine (si discret) si la persoane/organisme specializate, dupa care actioneaza in consecinta

 

In Rom insa.. cred ca se schimba treburile :-(( devine complicat


Editat de Lea_des_bois, 26 august 2016 - 15:28 .


#3
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 26 august 2016 - 15:44

Lea, Prietena mea locuieste in Romania, intr- un oras de provincie.

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 august 2016 - 16:07

Are posibilitatea legala de a depune plangere penala. Daca pleaca ea cu/fara copii da este o problema care poate fi actionata in instanta de partea cealalta.

 

Insa daca nu are venituri personale ... are din start ea o maaaare problema.

 

Dar cel mai sanatos este sa consulte un avocat specializat ... acesta o sa puna intrebari clare si in baza raspunsurilor ar putea sa-i sugereze daca, ce si cum anume se poate face ceva in interesul ei. Dar nu e probono.



#5
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 26 august 2016 - 16:15

ce ma oftic :-(( , stiam ca in Rom e complicat Cum mai sa nu lasi garda comuna (jumi-juma) doar pt ca mama (sau tatal) nu are posibilitati materiale ??? aici poti pleca si cu copiii, inainte de divort atata timp cat nu-i maltretezi nu risti nici o penalitate/proces


Editat de Lea_des_bois, 26 august 2016 - 16:16 .


#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 august 2016 - 16:22

ce ma oftic :-(( , stiam ca in Rom e complicat Cum mai sa nu lasi garda comuna (jumi-juma) doar pt ca mama (sau tatal) nu are posibilitati materiale ??? 

Nu exista asa ceva in Romania legat de posibilitatile materiale. Insa parasirea domiciliului conjugal este prevazuta de lege (ca ai sau nu bani nu intereseaza pe nimeni din acest punctde vedere) dar sa iei copiii sau sa pleci tu ca asa ti-a venit si sa nu mai vii este o posibilitate clara de a fi actionat in judecata de cealalta parte. Daca pleci si cu copiii ca asa ti-a tunat tie de asemenea... deci nu poti face ce vrei cand vrei si cum vrei ... adica poti dar... pierzi in instanta cu brio pe mana ta cum se zice.

Daca are o problema cel mai sanatos este asa cum am sugerat sa ia legatura cu un avocat specializat pe problema ei ... adica sa faci ceva cu cap .... altfel....



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 26 august 2016 - 17:24

Banuiesc ca tatal nu e deacord cu despartirea.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 august 2016 - 17:25

Deci intreb si eu: daca este batuta de sot (daca este acest tip de abuz) si pleci cu copiii din casa, risti sa fii dat in judecata? Intra la parasire domiciliu conjugal? Chiar daca ai plecat datorita violentelor din partea sotului?

 

Dar daca inainte de a pleca, faci plangere penala la politie pt ciolenta domestica si apoi parasesti domiciliul conjugal este in regula? Sau tot la parasire intra?

 

Didi, prietena ta nu are job deloc? Sau are, dar are venituri mai mici decat sotul? Daca are venituri, nu e o problema, nu se fac comparatii intre veniturile celor 2...

Este vorba de violenta fizica? Si eu zic ca plangere penala la politie, pt violenta domestica. Violenta este indreptata doar catre ea, sau si catre copii? 

 

De inchiriat poate gaseste ea ceva prin oras pe acolo, e un sfert financiar... n-am sfaturi, poate la o persoana in varsta, intr-adevar trebuie sa se intereseze...

 

Nu stiu ce sfaturi as mai putea da, nu sunt de specialitate, in dom. juridic...

Multa bafta, clar trebuie iesit cumva din acea relatie!  [flo2]



#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 26 august 2016 - 18:25

In primul rand are nevoie de o dovada de la medicina legala care sa demonstreze abuzul.

 

In plimbarile la Rosiori am mers si la Centrul Mama si Copilul, pentru femeile victime ale violentei domestice. Erau cazate acolo cu copiii si aveau timp de 6 luni la dispozitie sa-si faca rost de loc de munca (venit) si de un loc de locuit. 

Din pacate, daca dupa cele 6 luni nu reusisera sa gaseasca nimic, erau nevoite sa se intoarca acasa. 

 

Ar trebui sa existe astfel de centre in orasele mari. Vrei sa incerc sa aflu care sunt conditiile sa poti fi primit intr-un astfel de centru?


Editat de BlackCat4evR, 26 august 2016 - 18:26 .


#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 august 2016 - 20:07

Inainte de toate se merge pe prezumtii aici..... acele scenarii personale (clasice). Catogoric va trebui sa faca demersuri clare oficiale probate...nu forumistice. Insa da... au inceput sa apara (foarte bine ma intreb de ce nu se oficializeaza la nivel public ca servicii publice specializate) centre dedicate cazurilor de abuzuri. Ar putea sa fie o solutie concreta corecta chiar daca temporara....




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -