Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Persoane obsedate de curatenie si ordine


43 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 02 august 2016 - 11:52

Din experienta mea,astia care sunt obsedati de curatenie [:D] ,nu prea primesc musafiri,nu invita,isi petrec viata intre galeti cu apa,cirpe si solutii de curatenie.

 

Nu invita pe principiul ca invitatii fac mizerie,si cum roata se invirte,nici nu prea sunt invitati.

 

Eu nu m-as simti bine sa ma duc in vizita la un obsedat de curatenie,ca indiferent cum,tot ce-i intra in casa sunt purtatori de mizerie(praf),microbi,stau cu ochii pe tine sa nu dai ceva pe jos,sa nu versi un pahar si altele din sfera asta.

 

Eu nu am intilnit obsedati de curatenie cu o viata sociala activa.Viata sociala adica prieteni,anturaj permanent sau intimpaltor.

Astia-s patologici, diagnosticati cu OCD (obsessive compulsive disorder). Chiar de curind am vazut citeva emisiuni despre ei. II ia pe cei mai obsedati si ii trimite la cele mai murdare case din UK. Deci sa invete unii de la altii si poate in felul asta sa devina persoane cit de cit normale. Cei obsedati de curatenie pling si spun ca pur si simplu nu se pot abtine din curatat, tot timpul folosesc clor (asta distruge cel mai eficient bacteriile) precum si alte solutii de curatat. Folosesc la modeul de 10 sticle pe saptamina. Curata in jur de 8 ore pe zi (ma gindeam cind dracu se duc la servici). Sint exact cum ai spus tu Dana, izolati, nu invita si nu sint invitati. 

 

Dar Pepco nu cred ca se refera la astfel de oameni. Si eu eram "obsedata" in tinerete, mai ales cind venea cineva in vizita, ma dadeam de ceasul mortii si atita ma oboseam ca imi parea rau ca i-am invitat. De aceea la un moment dat nu mai invitam pe nimeni, tocmai ca sa nu ma mai chinui atit. Acum am imbatrinit si m-am desteptat. Fac curat si ordine ca sa nu ne imbolnavim si sa nu ne impiedicam de lucruri, dar fac atunci cind pot si cind vreau. Nu-mi mai pasa de ce zic altii. Cui nu-i place, sa nu mai vina pe la mine. Din fericire toti prietenii mei sint normali, or fi judecind dar nu mi=a ajuns la ureche, [:)]



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2016 - 12:32

I Letitia,cred ca odata cu maturizarea (a se citi virsta [:D] )vine si lejeritatea asta in a privi lucrurile.Lucrurile asa la modul general. [:D] Si anumite lucruri in mod particular.

 

Si eu ma dadeam (inca mai am sindromul asta [:-)))] [:-)))] n-am scapat complet,complet de el)de ceasul mortii cind aveam musafiri,cum spuneam o mai fac si aucm insa intr-un mod mult mai relaxat!Insa sa umblu cu galetile de apa si sticlele de clor (nu neaparat clor mai sunt destule substante care pot asigura o curatenie exemplara [:-)))] [:-)))] ),nu am facut-o niciodata.

 

Nu stii daca cel din fata ta are TOC,insa primul contact cu miinile lui(ale bolnavului)iti poate ridica semn de intrebare.

 

Ma rog...sunt atitea lucruri de facut in viata,incit curatenia excesiva ar trebui sa fie cea mai mica problema a noastra.



#23
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 august 2016 - 15:24

Atunci probabil voi deveni o doamna serioasa ( ca sa nu zic babuta) obsedata de curatenie, daca voi ziceti ca te schimbi cu varsta :)) fiindca am inceput de la cea mai crasa dezordine posibila, acum fac strictul necesar dar cu bombaneli ca as prefera sa ma plimb in timpul asta. Pe mine ma amuza obsedatii astia, in sensul ca ii accept asa cum sunt atata timp cat nu se iau de mine sa fac la fel.

#24
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 august 2016 - 15:46

Atunci probabil voi deveni o doamna serioasa ( ca sa nu zic babuta) obsedata de curatenie, daca voi ziceti ca te schimbi cu varsta :)) fiindca am inceput de la cea mai crasa dezordine posibila, acum fac strictul necesar dar cu bombaneli ca as prefera sa ma plimb in timpul asta. Pe mine ma amuza obsedatii astia, in sensul ca ii accept asa cum sunt atata timp cat nu se iau de mine sa fac la fel.

Exact, atata timp ca nu stau sa ma judece, sa comenteze ce am in casa (cel putin nu in fata) si nu trebuie si eu sa fac la fel, atunci ura si la gara! Am multe alte activitati in program decat curatenia fara de sfarsit. Asta e, daca e s-o iei la modul teoretic, mereu e ceva de facut in casa (ca pica o scama, ca se asterne un fir de praf, ca se stropeste oglinda, ca se pateaza chiuveta) - pai atunci ar trebui sa stai non-stop ca instrumentele de curatenie dupa tine, nici la job nu m-as mai duce  [:-)))]  [:-)))]

Dar pe de alta parte, mai mult decat sa arata casa decent, restul e energie consuata inutil. 

Prefer sa am activitati cu copiii mei care cresc, cu familia, decat sa stau sa frec podele, wc-uri si altele. Amintirile copiilor cand vor fi mari vor fi legate de unde mergeam in wekeendulri, in vacante, ce vorbeam cu mama, pe unde ieseam in parc, ce prieteni aveam etc, si nicidecum cat de tare stralucea bucataria sau baia  [:)]



#25
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 august 2016 - 15:52

Vizita mea in casa respectiva a fost inopinata, nu planificata. Va spun ca sclipea de curatenie. Nu tu un vas in chiuveta, nu tu o haina lasata aiurea, nu tu o jucarie pe covor, toate, toate erau la locul lor.



#26
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 02 august 2016 - 16:26

Vizita mea in casa respectiva a fost inopinata, nu planificata. Va spun ca sclipea de curatenie. Nu tu un vas in chiuveta, nu tu o haina lasata aiurea, nu tu o jucarie pe covor, toate, toate erau la locul lor.

 

 

asa e si la mine in ziua de curatenie. poate ai nimerit si tu in ziua de curatenie, nu? :)



#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 august 2016 - 16:42

asa e si la mine in ziua de curatenie. poate ai nimerit si tu in ziua de curatenie, nu? :)

Sunt persoane care au in fiecare zi, zi de curatenie  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Persoane nu de genul celor descrise de Letitia din showurile TV, care dau de 10 ori cu clor, le e frica de bacterii, nu, persoane obisnuite, dar care pur si simplu dau cu aspitarorul zilnic, fac ordine zilnic, sterg praful zilnic, spala baile zilnic si tot asa, iau in fiecare zi si fac rondul.



#28
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 02 august 2016 - 16:55

Sunt persoane care au in fiecare zi, zi de curatenie  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Persoane nu de genul celor descrise de Letitia din showurile TV, care dau de 10 ori cu clor, le e frica de bacterii, nu, persoane obisnuite, dar care pur si simplu dau cu aspitarorul zilnic, fac ordine zilnic, sterg praful zilnic, spala baile zilnic si tot asa, iau in fiecare zi si fac rondul.

 

 

da, eu ma refeream la cele spuse de pepco. adica ea a ajuns neplanificat in casa unor oameni, a decis ca-s obsedati de curatenie pt ca era curat la ei in casa :))))

 

serios



#29
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 august 2016 - 17:04

Nu, nu in urma acelei vizite.

 

Vizita m-a mirat pentru ca, la mine, ordinea si curatenia dureaza o juma' de zi si-s OK cu asta. Noi avem si o matza, ce-i drept, care lasa un par...

 

(oricum, am vreme sa-mi si schimb opinia, nu?)



#30
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 august 2016 - 17:11

Copilul meu deja viseaza la un sleepover acolo... Acu' sunt curioasa care pe care se va influenta, ha, ha.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -