Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Teapa la gradinita


30 raspunsuri la acest subiect

#21
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 11:23

eu am copilul la gradi de stat..ii scoate afara si de 2 ori pe zi..am avut excursii la munte, iesiri la circ, teatru..

Ce ma nemultumeste si pe mine sunt parintii…nu se implica frate deloc..in sapt altfel ne-au zis sa venim la activitati cu copii..trebuia sa plantam flori in curtea gradinitie..din toata grupa numai eu am aparut

Si mai e o chestie dar asta tine strict de de educatoarea noastra ..nu prea s-a implicat in activitati didactice si serbarile au fost si ele praf…cu o zi inainte doar repetitie.

Recunosc insa ca daca mi-as permite as da copilul la o gradi particulara..dar am auzit povesti si de pe acolo..parerea mea este ca tine de noroc…din pacate

 

ce mi-a mai placut..ne-au zis sa nu mai venim asa devreme sa luam copii( la 4;30) ca au si ei activitati atunci- gen coloreaza, citesc povesti. Chiar mi-a placut asta



#22
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 11:26

a, si noua ne cer voie inainte sa ii duca la biserica, sau daca vine preotul la gradinita.



#23
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 august 2015 - 11:52

Ce ma nemultumeste si pe mine sunt parintii…nu se implica frate deloc..in sapt altfel ne-au zis sa venim la activitati cu copii..trebuia sa plantam flori in curtea gradinitie..din toata grupa numai eu am aparut

 E destul de complicat pentru multi parinti care lucreaza. Probabil ca ar fi trebuit sa ia o zi de concediu si nu toata lumea e dispusa sa sacrifice o zi ce co pe plantat floricele.



#24
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 08 august 2015 - 09:30

Ela,problema e ca nu au cum sa se ocupe educational vorbind de un copil de 2 ani jumate si unul de 4.5 ani.....nivelele cognitive sunt complet diferite....oricat am crede ca ai nostri copii sunt genii,nu e chiar asa.Diferenta fiziologica si cognitiva e foarte mare....se vede diferenta de la o luna la alta...de asta e greu intr-o grupa mica cu bebelusi de nici 3 ani si copii de 4....

 

Recunosc si eu sunt rea de gura si fiara cand e vorba ce copilul meu...si noi am avut multe activitati costisitoare,inclusiv serbarea de sfarsit de gradinitala o pensiune cu pretentii cu loc de joaca si scena si intrarea copiilor pe Gudeamus.....etc,etc...si de Eva s-au luat de nenumarate ori....dar dupa ce am vazut ca se indeseste am facut ca trenul...dar orasul e mai mic...si eu cunosc multa lume si sotul meu la fel...n-au avut de ales si au pus capul in pamant si gata.Figuranti sunt peste tot.....

 

Cred ca ai fost cam rea gratuit.Gandeste-te ca nu prea i-au afectat reclamatiile tale asa ca e pacat de micuta.Ce crezi ca la gradi au invatat ceva?Vrajeala,au fost multi si in grupa Evei...iar cand in grupa sunt diferente de 1 an intre copii activitatile nu sunt identice si ca atare nu vor invata nimic nici unii nici altii.Doar o sa fie clcati la pranz si dusi la masa...cam atat.

 

Iar referitor la particulare.....bleah.

 

Edit:..singura chestie pe care au facut-o pana la saturatie a fost coloratul......nimic din programa ,caietele sunt nelucrate.....le face eva acasa.....a capatat fobie de colorat,face ca trenul cand e vorb de asta......cica nu a fost timp....pai crezi ca va fi vreo diferenta intre cresa si gradinita?La varsta fetei tale absolut niciuna.....


Editat de eumada, 08 august 2015 - 13:13 .


#25
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 08 august 2015 - 09:47

P.s....eu puteam s-o inscriu pe Eva direct in clasa I.Varsta o are,stie sa scrie,sa citeasca sa adune  si sa scada numerele,acum invatam segmentele.....psihologic testarea nu era o problema...probabil e mai instruita decat media si ar fi facut fata cu brio.Dar...o las in ritmul normal,tocmai pentru ca impresia ca e pregatita poate sa-mi apartina doar mie.....o fi ea inalta la 121 cm,o fi stiind atatea...dar nu are inca 6 ani...si inca in unele chestii e la nivelul nevoilor primare...bea lapte inainte de somnul de pranz.....plange daca ii e foame si nu are stare mai mult de 45 de minute ca sa stea intr-un loc.Ar insemna s-o chinui...e pregatita oare?La inceperea scolii ar avea 6 ani si 2 saptamani.....mica fata de cei de 7-8 ani.....poate mai desteapta dar imposibil de adaptat. cata vreme ea nu e matura emotional.


Editat de eumada, 08 august 2015 - 09:53 .


#26
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 08 august 2015 - 14:16

Mada... daca ma provoci sa vb despre fata mea nu cred ca imi ajunge ziua de azi! [:)] ))

In nici un caz nu e un geniu! 

E doar o fetita micuta avea 98 de cm la ultima masuratoare si nu pare mai mare, si are 13 kg .. dar e atat de calma, de prudenta, de matura emotional ca ma sperie uneori!

Nici macar toate cuvintele nu le pronunta corect... inca punga e buca si bomboana e bobo. 

Dar... niciodata nu am avut vreo reclamatie de la cresa cu privire la ea. Am discutat mereu cu infirmierele si e extrem de cuminte. Nu ii plac conflictele, daca un copil ii ia jucaria preferata pleaca dar daca acesta vine dupa ea sa o mai necajeasca il evita pur si simpu. 

Acasa insa il trozneste pe frati-su mereu. Deci face diferenta dintre o institutie si casa. Ceea ce baiatul la 3 ani nu facea.

Memoreaza extrem de bine cantecelele. Primul cantec invatat a fost unul in engleza cand ea abia ce vorbea 5 cuvinte in romana corect.

Din toamna o duc si pe ea la dansuri :) ii place sa danseze la nebunie. Si are o coordonare buna si pozitie. 

Face la oala si mananca singura...  de ce sa nu o duc la gradinita? 

Nu e pacat sa o mai las inca un an la cresa? 

La cresa nu sunt educatoare, nu au nici un fel de activitati. Nici macar nu desenau nimic...

si mai ales in conditiile in care tocmai ingrijitoarele mi-au recomandat sa o duc la gradinita.

O sa fie grupa mica...  [:)]  nu vreau sa fie un geniu! Nu o duc sa invete poezi si sa scrie!

O duc pt ca eu consider ca e timpul ca ea sa treaca la urmatoarea etapa a dezvoltarii sale.

Sti si tu prea bine ca la grupa mica nu fac mare branza!Insa au jucarii (la cresa aici nici jucarii nu erau!) sunt copii mai mari de la care poate invata lucruri noi si limbajul sa i se dezvolte mai repede. 

 

Baiatul insa va face 6 ani la anul in martie si va fi grupa mare abia. E ok. Nu ma grabesc cu el desi stie sa scrie sa socoteasca. Sta si in banca la o adica... dar ceva imi spune sa nu ma grabesc. 

Uite, dupa ce l-am lasat sa-si faca de cap vreo luna-2, cu vacanta asta, m-am trezit ca acum face literere in oglinda... scrie cuvintele in oglinda... si a trebuit sa o luam incetul cu incetul de la capat.

 

Eu incerc sa fiu cat mai obiectiva cu fiecare din copiii mei. Ca subiectiva sigur sunt ...  [:)]



#27
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 08 august 2015 - 17:14

nu-l chinui cu repetatul.scrisul pe dos e caracteristic.e mic la 5 ani juma`......abia cand se va apropia vertiginos de 6 ani va scrie si citi corect.acum e inca o joaca...

 

nu-ti fa iluzii cu gradinita.....zau.



#28
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 10 august 2015 - 09:18

Nu toate cresele si gradinitele sunt la fel. Si nici copiii:)

Daca tu crezi si ai si sfatul celor de la cresa/gradi - da fetita la gradi.

Cat despre baieti.... ca medie (intotdeauna pot exista exceptii) sa stii ca sunt mai inapoiati fata de fete. Am si eu doi baieti.



#29
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 august 2015 - 12:09

Nu toate cresele si gradinitele sunt la fel. Si nici copiii:)

Daca tu crezi si ai si sfatul celor de la cresa/gradi - da fetita la gradi.

Cat despre baieti.... ca medie (intotdeauna pot exista exceptii) sa stii ca sunt mai inapoiati fata de fete. Am si eu doi baieti.

[:-)))]  [:-)))]

hai mey... mai cu capul in nori prrefer eu.

 

Am observat si eu ca majoritatea baietilor sunt mai aerieni... al meu vb cu el de ceva ce m-a intrebat el si el deja se gandeste la altceva... pe mine ma zapaceste de tot. Noroc ca taica-su il intelege perfect  [:)]

baietii astia! ne scot din minti dar nu putem trai fara ei!



#30
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 12 august 2015 - 14:13

Ela, bafta multa iti doresc  [flo2]

 

Asta cu mucii si antibioticul e o mare prostie; antibiotic se da doar daca e infectie bacteriala; daca e virala, nu se da nimic...aici se da antibiotic ft rar spre deloc...majoritatea infectiilor pe care le-a avut fiica-mea au fost virale...asa sa le spui daca mai zic ceva de antibiotic: e infectie virala...stiu insa ca in Romania se da antibiotic la orice nimic si nu e un lucru bun...

 

Aici gradinita are 2 ani (trebuie sa aiba 4 ani impliniti pana la 31 martie, ca sa mearga in august la gradi....copii mai mici nu se primesc); iar grupele sunt mixte...din max 24 de copii (mai multi nu au voie sa fie intr-o grupa), jumate sunt in grupa mica si jumate in grupa mare...programul e acelasi, cei mari au insa in plus 1 zi dupa-masa cand se pregatesc pt scoala...functioneaza perfect, nu am auzit sa fie probleme...si sistemul asta e de zeci de ani, nu de acum...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -