Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Teapa la gradinita


30 raspunsuri la acest subiect

#11
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 20:00

La noi il duceau la impartasanie. Si nu asta e problema ci drumul care il faceau pe jos pana la biserica, si faptul ca nimeni nu m-a intrebat daca sunt de acord.

Apoi mai era faptul ca nu ii lasa sa manance pana nu spuneau rugaciunea. Sau daca radeai in timpul asta te punea sa mananci singur intr-un colt.

Cand i-am spus educatoarei ca nu sunt de acord cu asta a schimbat foaia ii invatase sa spuna rugaciunea, se inchinau si apoi le spunea ea... si acum pofta buna! 

Si abia atunci aveau voie sa manance!

 

Multumesc pt pont! [flo2]

Stiam ca informatiile pe care le discuti cu educatoarea sunt considerate confidentiale. Pt ca e legea 677 cu dreptul la viata intima si privata. Si ca toti operatorii sunt obligati sa pastreze toate datele aflate ca fiind confidentiale. 

Dar eu actionez cam impulsiv asa ca atunci cand au inceput sa ma atace si mai ales in legatura cu,,, copilul am uitat si de legi si de tot!  [:)]



#12
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 20:19

Mai erau povestile despre Dumnezeu ... o saptamana m-a tot intrebat despre morti. Cum se intorc mortii inapoi. Tot visa aiurea. 

Eu i-am spus ca nimeni nu se mai intoarce dar imi zicea ca il mint, ca ia spus lui domna ca dupa ce mori de reintorci pe pamant!

Apoi o data mi-a zis sa-l duc pe baiat sa se spovedeasca... am intrebato ce pacate ar avea copilul meu? mi-a zis ca poate se mai linisteste  [:)]

Si la toate astea in discutiile din sedinta toti parintii ii tineau partea si ziceau ca eu sunt o pacatoasa si ca nu imi iubesc copilul de asta nu il las sa le vb despre religie. Sau ca de-asta il aduc cu muci si nu ii dau antibiotic!

M-au pus sa-i fac copilului alte analize doar asa ... sa se convinga ei ca nu nici o infectie...

Nici nu mai vreu sa-mi aduc aminte! Cand am spus ca erau sa ma linseze parintii si ca ii montasera pe toti impotriva mea nu am glumit cu nimic. 

Ei deja stiau mai bine decat mine despre ce urma sa se discute in sedinta!



#13
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 22:06

Ela, muta-ti copiii la o alta gradinita; le vor face viata un calvar. Nu se merita sa intri intr-un razboi din care vor avea de pierdut, in primul rand, copiii tai.

Cunosc f bine cum functioneaza efectul de turma, mai ales in gradinite si scoli; va va fi mult mai bine la o alta gradinita. Nu povesti nimanui motivul pt care ai hotarat sa ii muti; nimeni nu va tine cu tine.

 

Gandeste-te bine, discuta cu sotul tau si hotarati impreuna ce considerati ca este mai important pt copiii vostri.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 08:34

Ela_04 mai este un ordin de  ministru, de inspectorat sau de ce o fi, prin care educatorii/profesori/invatatorii nu pot scoate copiii din incinta fara acordul parintilor.



#15
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 12:46

Alizze, sunt constienta si eu de asta... insa nu am unde sa ii duc pt ca financiar nu imi permit sa platesc pt 2 copii la o gradinita privata.

Si singura alternativa care ar mai fi in zona are in proportie de 90% copii de etnie si e bagata intr-un getou. De asta sotul meu refuza sa mutam copiii. Baiatul e mare, mai are un an de gradi dar am si fata care abia incepe, si e micuta si plapanda.

 

Stiu ca nimanui nu ii pasa. Am incercat sa vb la inspectorat de problema asta atunci cand mi-au tinut copilul toata ziua in picioare ca a cazut cu scaunul si acesta sa rupt.

O saptamana l-au tinut in picioare pana a avut copilul curaj sa ne spuna! 

Cand i-am reprosat doamnei ca ii invata pe copii sa nu spuna acasa ce se intampla in timp ce sunt la gradinita a zis ca nu e adevarat si ca sunt nebuna. 

Nu am cu ce sa probez pt ca nu pot sa ma duc acolo sa fac ancheta cu, copilul altuia.

Iar la al meu zice ca ma minte copilul. 

M-au facut de imi e si sila sa mai duc copilul la gradinita!

Mai am speranta ca poate acum daca il muta la alta grupa poate o sa dau de o persoana mai sanatoasa la cap. Pt ca educatoarea si directoarea sunt prietene ceea ce nu m-a ajutat deloc. 

 

Culmea a fost pt mine, atitudinea celorlalti parinti... nu ma asteptam! In fine fiecare cum isi asterne asa doarme. 



#16
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 12:54

Ela_04 mai este un ordin de  ministru, de inspectorat sau de ce o fi, prin care educatorii/profesori/invatatorii nu pot scoate copiii din incinta fara acordul parintilor.

 

Nu am stiut dar mi se pare de bun simt. Pt ca,,, copiii pot sa fuga, ai de traversat, e de mers... se ascunde unul dupa o masina in joaca si nu-l mai gasesti!

Cand i-am spus, a zis ca nu o sa-l mai ia nicaieri. Si apoi ma suna directoarea toata ziua... ca e ziua lui X-lescu are voie copilul dvs bomboane? Ciocolata sau suc... la misto!

Ce era sa-i spun??? 

Asta e viata. 


Editat de ela_04, 13 iulie 2015 - 12:56 .


#17
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 12:59

Imi pare tare rau :( Poate e mai cu noroc din septembrie ...

Mare ghinion sa nu ai nicio alta alternativa :(((



#18
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 17:30

Ela, daca nu ai alternativa, vezi cum sunt apele din septembrie si, daca iti vor persecuta copiii, fa o reclamatie scrisa la inspectorat si ia nr de inregistrare. Tot de la inspectorat poti afla ce alta gradinita aveti in zona. 



#19
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 21:29

Eu sper din tot sufletul sa ne linistim o data cu inceperea noului an. 

[flo2]



#20
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 16 iulie 2015 - 07:57

La gradi de stat am dus-o boiereste cu platile lunare (160/luna mancarea, rechizitele anual, consumabilele la semestru si optionalele 3 lei/saptamana). Daaar... invatatura ioc (30 copii de la 3 la 6 ani si o singura educatoare), scos afara in curte ioc (ca sareau mamicile 5 m in sus ca se imbomlnavesc copilasii), excursii/iesiri cu copii ioc (ca trebuia platita contravaloarea). Serbare de Craciun si de sfarsit de an scolar. Mi-era pur si simplu greata de parintii din grupa. 

 

La gradi privata sunt 12-13 copii in grupa, costa 1100 ron/luna (uneori si peste), scos obligatoriu afara cel putin 2 ore zilnic, sport obligatoriu de 3 ori pe saptamana (schi iarna, inot vara), excursii la luna, iesit la teatru/parc/serbari in aer liber fara numar (eu nici nu stiu cand se intampla, vad doar afisul la cateva zile dupa eveniment, caci ajung rar la gradinita). Serbari aproape lunar (ca ma exasperau deja cu serbarile, locatii cat mai diferite, umblat dupa costumatii). Fiind putini, s-a si vazut in nivelul de germana al copilului. Cunosc pe numele mic parintii de la gradinita, cand n inatlnim parca am fi prieteni. Aici insa problema este alta: se practica cheltuiala in prostie pentru copii, parca fara limite. 

 

Educatoarele au fost ok la ambele gradinite,

 

Ela, eu zic ca te imbeti cu apa rece crezand ca va fi mai bine cu alta educatoare. Este in aceeasi cladire, educatoarea 1 si directoarea se vor intalni si cu educatoarea 2 careia ii vor spala creierul cu prejudecati legate de tine si de copiii tai. Eu as schimba gradi (si cu super eforturi financiare daca trebuie) si as muta amandoi copiii din toamna. Merita se se dezvolte si ei intr-o atmosfera lipsita de tensiuni. Pe mine m-ar omora la propriu sa stiu ca al meu copil este vazut de sus de catre educatoare sau alti parinti. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -