Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stiri internationale? De unde? Le discutati in casa?


25 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 10:12

Nu vreau sa starnesc o polemica cu introducerea pe care urmeaza sa o fac la acest subiect dar m-am pregatit sa preiau niste tomante in cap.

 

Introducere: nu stiu daca cei care locuiesc in Romania si care in marea majoritate a timpului se uita la posturile TV din Romania sau citesc in "Z" zierele de pe net, pot sa sesizeze faptul ca stirile in Romania sunt foarte egocentrice si deformate in interes de a face audienta. Ce vreau sa spun:

 

1. peste 90% din buletinele de stiri sunt dedicate stirilor interne (cred ca procentul este chiar mai mare)

2. Formatul stirilor nu este bazat pe prioritate ci pe cronologia: stirile din Romania mai intai si apoi stirile externe. Daca pe plan international nu este ceva maga-breaking-news (termen care cred ca trebuie introdus in Romania pentru ca acum Breaking News este aproape tot timpul pe ecran) avem sansa sa vedem o stire despre un accident rutier la Galati cu prioritate mai mare decat cutremurul din Nepal.

3. Stirile internationale sunt des exagerate, se pun titluri bombastice care schimba esenta stirii.

4. Stirile internationale nu sunt analizate, comentate suficient. Acceeasi ziaristi "uzati" sunt intrebati si despre fotbal, si despre Ponta, si despre economie , si despre ce se intampla in USA, in Ucraina, despre economia Chinei si pretul laptelui la Bacau.

 

Cel mai important: in conditiile in care globalizarea devine din ce in ce mai prezenta, cu legaturi din ce in ce mai puternice intre diverse zone geografice si popoare, cu o economie globala din ce in ce mai complexa, stirile din Romania NU SUNT ANALIZATE in contextul global. Tinerii din Romania pleaca din ce in ce mai mult sa studieze si sa lucreze in alte tari. Ei trebuie sa fie pregatiti la un context international. In casa parintii trebuie - dupa parerea mea - sa discute si despre amenintarea statului islamic, si despre rasismul exagerat din ziarele de scandal din UK, si despre criza din senatul american, si despre pretul petrolului si impactul pe care il are in Romania. Tinerii trebuie sa inceapa sa gandeasca global!

 

Acum intrebarea din titlu (extinsa la mai multe intrebari): voi de unde va culegeti stirile internationale? Ce ziare? Ce site-uri? Cititi analize sau doar titlurile? Discutati in casa cu sotul, cu prietenii dar mai alesc u copiii despre diverse stiri internationale?



#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 10:16

CNN in general la noi ca alte posturi nu prea merg la noi sau canalele frantuzesti.

De ex acum toata lumea vorbeste numai despre cutremurul din Nepal foarte putin discutat la posturile romanesti (nu m-am uitat constant la posturile romanesti ca stirile oricum nu au nici un dumnezeu).



#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 10:17

uitat sa zic, discutam cu copiii pentru ca pun intrebari si trebuie sa le explici ce se intampla , de fapt pentru mine e chiar o placere sa ii vad interesati.



#4
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 11:32

Eu citesc hotnews si CNN.

Da, cu sotul discut despre stirile externe, cu prietenii mai putin pentru nu sunt interesati. Am foarte putini prieteni cu care pot discuta despre asta.

Cu copilul in masura in care intelege, are 9 ani.

 

Nu stiu care e situatia la TV pentru ca nu ma uit deloc.Cand ajung la ai mei sau la prieteni care se uita la canale de stiri raman prostita de ce aud, de ce e considerat "stire" pe canalele astea.



#5
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 13:20

Eu nu ma uit deloc la stiti, romanesti ori internationale, merg pe principiul ca daca ceva este suficient de mare va ajunge la mine intr-un fel sau altul (de obicei din feedul de FB sau de pe forumurile pe care le frecventez). Sunt obosita de a face o selectie intre ce e relevant si ce e umplutura, nu am nici suficient timp, nici suficienta energie pentru asta. In consecinta de cauza, nu comentez stiri. Cu nimeni. 

 

Pe vremuri citeam blogurile The Economist, analizele erau pertinente si savuroase (dar jurnalistii The Economist tind sa aiba mai mereu o scriitura frumoasa oricum). Intre timp, au disparut incet-incet cele vechi, iar eu n-am stat sa le mai caut pe cele noi, sa decid daca imi plac, sa ma abonez la ele prin RSS feed, etc etc. 



#6
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:08

Si noi tot pe CNN, Euronews, si mai sunt cateva posturi in grila noastra la care ne mai uitam. Nu constant, din cand in cand.

 

Asa e, la noi nu prea se prezinta contextul international cum ar trebui. O experienta care m-a marcat pe mine a fost in ian. 2009: eram la Pris si erau miscari de strada, greve, la posturile lor erau multe emisiuni in care oamenii vorbeau de criza economica, etc. La noi totul era lapte si miere. Ce criza? Auzisera astia de criza? De abia dupa euriparlamentarele din 2009 s-a mai auzit una alta, ba chiar au fortat si la prezidentialele din nov.

 

Oricum foarte multa baza nu pun pe posturile noastre TV. Ne-am obisnuit sa discutam, chiar si cu copilul care are 10 ani. Daca pana acum voia sa mearga la mare la turci, acum nu prea ar mai vrea, ca suntem prea aproape de Siria, si tot asa. Stie de statul islamic, mai cere informatii din cand in cand.



#7
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:09

Dar si aici e la fel, mai intii si intii stirile din Franta si apoi cele din strainatate. Iar din strainatate aproape exclusiv vecinii - englezii (acum in voga cu Royal baby 2), nemtii, spaniolii si italienii si in afara lor, bineinteles, americanii. Nici despre cutremurul din Nepal nu s-a vorbit mai deloc pina nu s-au descoperit 2 francezi printre victime.

 

In ultimul timp inchid televizorul in primele minute de stiri pt ca sint prea deprimante, il deschid un sfert de ora mai tirziu cind au trecut. In ultimele zile am avut parte de moartea unei fetite rapite si violate, o alta fetita rapita si lasata in libertate aparent fara sa fi patit ceva, un alt baietel disparut de citeva zile, citeva afaceri de pedofilie in scoli.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 16:03

Stirile de pe televiziunile romanesti  uneori sunt bune, alteori proaste, alteori foarte proaste.

Depinde ce televiziuni urmaresti. 

In schimb toate stirile din sport de la toate televiziunile sunt execrabile. La noi in Romania nu exista decat fotbal.

 

Stirile externe e normal sa fie dupa cele interne. 

Am urmarit azi la Protv stirile de la ora 13. A inceput cu dezastrul din Nepal si a fost un reportaj de 10 minute.

 

De ISIS, criza din senatul american, pretul petrolului, rasismul englez am auzit la tv, Hotnews si de aici.

 

Copila mea la cei 17 ani ai ei nu prea e interesata de politica externa sau de pretul petrolului.

Politica interna oricum o discutam

Despre ISIS am discutat. Despre rusi si criza din Ucraina s-a discutat. Si despre multe alte subiecte, in general la cererea ei (mai primeste pe twitter: cel mai citit articol in romania sau international si pune intrebari)

Depsre rasisimul din Anglia nu - nu mi se pare un subiect demn de luat in seama si de discutat in familie.



#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 16:09

   Adevarul e ca stirile interne te afecteaza pe termen scurt mult mai mult decat cele externe. Daca guvernul creste acciza la benzina ma va influenta mai mult decat cutermurul din Nepal. Mi-e mila de oamenii aia, dar... nu ma influenteaza.

  Revenind la calitatea stirilor din Romania... 90% sunt crime sau can can-uri. Jalnic! Trebuie sa pescuiesti esenta dintr-o mare de prostii.

  Sotul meu citeste zilnic Hotnews si se uita si "la politica" - cum zic copiii. Celalat televizor din casa e pe desene asa ca eu nu prea apuc sa ma uit... Spre exemplu de Nepal stiam dar de congresul american nu si... chiar daca vedeam o stire in acest sens probabil ca nu treceam mai departe de titlu.

  Cu copiii (9 si 12 ani) discutam despre fanatismul religios (motiv pentru care sunt retrasi de la ora de indoctrinare religioasa din scoala), despre discriminari - in general- incluzand aici rasism, religie, orientare sexuala (pe cat se poate discuta la 9 ani).

 

Revenind la intrebarea "rosie" citesc in diagonala si din cand in cand hotnews si cand apuc cate o stire la tv. Daca e ceva special ma mai pune sotul meu la curent. Daca cred ca ne poate influenta sau doar mi se pare mie de interes - caut, altfel nu. Incerc sa nu ma incarc cu toate prostiile de la stiri.



#10
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 16:49

(...) si despre criza din senatul american, (...)

 

Ce criza?

 

  (...)dar de congresul american nu ...)

 

Nici eu.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -