Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)-CAP.6

capsunele iunie 2015 sarcina burtici

479 raspunsuri la acest subiect

#81
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:54

Am vorbit cu medicul legat de nastere. El zice ca la nasterile cu trombofilie recomanda nastere normala, ca e mai mic riscul de tromboze. Deci daca pana la nastere nu are vreun impediment, mergem pe naturala (cu epidurala daca se poate [pk] )



#82
L4baby

L4baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 15:26

Swan, daca vrei sfatul meu, NU renunta la magneziu! Mie mi-a explicat ginecologul de la inceput ca Calciu vom lua in trim 3 numai daca va fi nevoie, insa magneziu il iau constant de la inceput, cu o pauza de 2 sapt dupa care mi-a zis sa il reiau. Motivul: relaxeaza musculatura uterului, ii permite sa se extinda si prin toate astea previne contractiile! Calciul in schimb da contractii musculare.



#83
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 18:30

Apropoo de vitamine, si noi luam Magneziu, care este foarte bun pentru relaxarea musculaturii, de saptamana viitoare Calciu plus vitamina D, fier iau din saptamana 12, iar in saptamana 28 facem analizele de ultim trimestru...glicemia, examenul de urina, urocultura si hemograma. Aceleasi vitamine le-am luat si la prima sarcina si a fost totul bine, atat eu, cat si bebe, singura chestie pe care a avut-o fetita a fost ca primele 3 luni de viata a luat fier picaturi pentru ca si eu am fost anemica...am si facut 3 perfuzii cu fier in ultimul trimestru!



#84
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 19:13

Swan, Carla felicitari pentru vestile bune de la eco.

 

 La mine burta cand stau in picioare este relativ tare, in schimb cand ma asez pe fotoliu sau pat este moale, dar la mine poate si din cauza ca am un strat de grasime de la colacei.....hahahaha, acum sa nu ma credeti ca sunt de o tona, dar nici slabuta nu sunt, ultima data aveam vreo 74 de kg [batcap]



#85
Swanheart

Swanheart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 09:34

Neata fetelor!

 

Mi-a scris ieri dr., a zis ca pot sa iau Magnerot 2 / zi, sau Magne B6 (dar nu ambele in acelasi timp). E ingrijorata de faptul ca ieri am avut burtica tare toata ziua, uneori se relaxa in cateva secunde, alteori ramanea tare mult timp. M-a chemat la ea sa-mi masoare colul si sa-mi faca testul pt riscul de nstere prematura.

Nu am dureri, insa de cate ori ma ridic, se intareste burta ca piatra. Apas pe ea cu varful degetelor, si cand le ridic, raman urme albe pe piele.

Mi-e groaza sa ma pun acum la un drum de 200 si ceva de km, dar ma tem si sa stau asa...

Tineti-mi pumnii! Abia astept sa trecem de perioada asta, cand bebe nici nu mai e mic, dar nici suficient de mare, incat sa supravietuiasca in caz de ceva. :(

Miercuri, ieri, azi-noapte l-am simtit continuu, loveste puternic. Nu trec 15 min, sa zic, fara sa-l simt. Azi-noapte de cate ori m-am trezit sa merg la baie, el lovea... Sper sa nu-l deranjeze ceva, ca pana acum il simteam rar, treceau ore si nu dadea niciun semn. Acum, am impresia ca nu mai doarme defel...  

 

Edit: Pentru ca mananc mai multe dulciuri decat de obicei, mi-am facut ieri glicemia... Mi-a iesit sub limita de laborator, 64 (interval lab. 70-105). Nu cred ca are sens sa mai fac testul ala de glucoza, nu?

Fibrinogenul e bun, dar mai aproape de limita superioara...  


Editat de Swanheart, 06 martie 2015 - 09:40 .


#86
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 09:35

Bitza, la mine cand se intareste burta inseamna ca stau pa canapea si dintr-o data simt cum ma ia ca o crampa musculara in partea de jos a uterului, si ma strange, se contracta. Atunci ma ridic si ma misc si trece.

Dar de cand cu Magnerotul se mai intampla foarte rar (o data la cateva zile si de intensitate mica). Inainte sa-l iau pateam de mai multe ori pe zi si destul de puternice.



#87
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 10:22

Buna fetelor,

 

Ma bucur ca v-ati linistit cu Magnerot si ca e ok sa il luati.

 

Swan, daca medicul te-a chemat, e bine sa mergi. Sar unde ai medicul de spui ca trebuie sa mergi 200 km? Aseara am fost si eu atenta la burtica cand stateam in pat, dar nu mi s-a mai parut asa tare.

 

Aseara am fost si eu la hemto, mi-a zis ca Ddimerii sunt usor mariti si mi-a zis sa continui sa iau Aspenter o tableta pe zi. A spus ca nu considera ca e necesar mai mult (adica clexane), mai ales ca inca nu am rezultatele la mutatii. A ramas sa merg la ea din nou peste doua saptamani cu rezultatele complete si vedem atunci cum continuam. si a zis sa repet peste 3 saptamani Ddimerii. Mi-a spus ca pot sa merg cu Aspenter pana in sapt 32, mie mi se pare cam mult. Voi ce stiti?



#88
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 10:55

Janin, nu e mult, mergi linistita cu Aspenterul pana ai rezultatele la mutatii si apoi mai vedeti. Mi se pare buna recomandarea hematologului tau.

Eventual ce as mai face eu in locul tau, as merge putin mai des la eco, nu doar la o luna. As merge la 2 saptamani sa vad cum e rezistenta pe artere si placenta. Daca placenta incepe sa imbatraneasca e un semnal de alarma, pana atunci e ok.

O sa fie bine [flo2]



#89
Janinlav

Janinlav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 346 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 11:04

Carla, eu merg la eco oricum la doua saptamani, mereu am mers asa. :) Da, si eu simt ca e ok ce mi-a zis ea. Acum ai dreptate cu placenta, sa vad cum mai e, mai ales ca deja am trecut la grad II :( si asta ma ingrijoreaza putin, cu toate ca dr. mea mi-a zis ca sa stau linistita, ca e gradul II dar arata foarte bine. Si e important sa se dezvolte bebelina cum trebuie, dar simt ca va fi bine, trebuie sa fie bine! [il]



#90
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 11:33

Janin sa stii ca medicul meu are experienta multa pe paciente cu trombofilii, e unul din motivele pentru care l-am ales. Si de fiecare data trebuie sa-i mentionez eu sa-mi masoare tensiunea pe artere si cordon din cauza ca el il masoara pe bebe, vede ca e in parametri, apoi verifica placenta, colul. Si stie ca daca totul e bun inseamna ca si rezistentele sunt bune. Le masoara mai mult ca trebuie sa le comunic eu hematologului, ca altfel e multumit cand totul arata bine.

Placenta e un MIC motiv de ingrijorare la tine, dar acum cu aspenterul sunt convinsa ca nu va mai evolua situatia inspre rau, o sa vescularizeze mai bine si o sa scada si rezistentele pe artere.

Eu in primul trimestru mergem in fiecare saptamana la eco, apoi la 3 saptamani, acum doar la o luna, credeam ca asa mergi si tu acum, dar e foarte bine la 2 saptamani daca ai cea mai mica suspiciune.





Etichetat si cu capsunele, iunie 2015, sarcina, burtici

Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Saptamana 27

    lili.95
    - Astăzi, 14:24

  • Vacanta cu burtica È™i surioara mai mare

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 13:03

  • Mici pregatiri

    kiki_2024
    - Astăzi, 12:24

  • Prima răceală în sarcină

    CatiCatut
    - Astăzi, 11:07

  • Geanta bebelusului

    Deutzuk
    - Astăzi, 10:28

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -