Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Felicitaari Eyna! Soparlici! Ade! ^v^ Hai Nicol, Alynutza, Ana! - Bulgarasi februarie 2015 (14)


388 raspunsuri la acest subiect

#311
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 21:43

Mai fetelor eu incep sa imi fac griji pentru parizianca noastra Alinutz, ca nu a mai intrat de multisor. Si nici nu avem niciun fel de date de contact de la ea, cel putin nu pe drive, ca i-as fi dat un mesaj ceva. Aveti voi ceva date de contact ale ei?



#312
Helen29

Helen29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 06:30

Neatza fetelor!Imi cer scuze ca nu am mai intrat sa scriu cate ceva,dar am fost(si inca sunt) un pic stresata cu noua situatie. V-am mai citit,ma bucur pt fiecare in parte,sunteti mame eroine. Treceti peste orice piedica si ma bucur sa vad asta. Miha,nu pot sa nu-ti spun ca am plans cand am citit povestioara ta. Mi-e groaza cand ma gandesc prin cate ai trecut,dar ma bucur din suflet ca acum sunteti bine. La fel si Oana,ai fost si tu greu incercata,dar ati trecut peste greutati si din nou ma bucur enorm ca sunteti bine. Iuli,Soparlica,Carmen,Lory,Andreea,Alinutz,Ana sunteti mame foarte bune. Am zis ca trebuie sa intru sa va scriu asta :D Meritati tot ce e mai bun si mai frumos pt voi si bebeii vostri :*
Soparlica,parca tu intrebai de crema pt tzitzi. Eu am folosit o sapt Garmastan,dar nu m-a prea ajutat. Ce m-a ajutat pe mine f mult au fost compresele Multi-mom. Sunt mai scumpe,dar isi merita banii. In 2 zile mi-a trecut durerea la sani. Eu mai aveam un pic si imi dadea sangele,deci eu zic ca si-au facut bine treaba.
Despre noi...e cumintica Isabel,papa si adoarme repede. Avem 2 sapt si o zi :D si numai ce i-a picat buricu. Inca nu au inceput colicii. Eu mananc supa de pui cu legume fierte,iaurt simplu,branza topita si compot de mere si pere facut in casa. Si doar apa plata. Asta-i meniul de baza,ca mai ciugulesc si altele cateodata :P
O sa mai intru sa mai scriu,ca am atatea de zis. Dar acum mi se inchid ochii,ma pun la somn langa piticotu meu. V a pup!!

#313
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 08:26

Neata mamici dragi,

Lorycic, sper ca sunteti bine acum.

Iuli, mananc supe cu si fara carne, friptura la cuptor sau pe gratar, mancarici gatite in casa, compoturi pe care mi le fac in diferite combinatii de fructe. Ieri am mancat 150g de iaurt de capra cu 2 linguri de cereale integrale, fiindca nu reusesc sa scap de constipatie. Vad ca bebe n-a protestat. Si mai mananc prostioare: foietaje, ba o gogoasa, ba o felie de cozonac. Sunt disperata dupa ele in perioada asta si nu ma pot abtine. Bebe s-a obisnuit cu ele, cantarul nu :)

Helen, ma bucur ca sunteti bine, linistiti si necolicosi. Asa sa ramaneti :)

Noi am intrat in puseu. Aseara distractie. 2 ore m-a folosit pe post de suzeta, caci nu manca. Asta pt ca m-am jurat ca nu o sa cumpar suzeta vreodata :)) Si pt ca mancase mult si dadea lapte pe afara, l'am lasat sa molfaie un singur san pana l-a uscat. Mi-era groaza de supra-alimentare. Cand in sfarsit a adormit si m-am putut ridica, celalalt san era ca o caramida. Si am fost sigura ca bebe va dormi vreo 3 ore la cat nu dormise. Asa ca am pus pompa. 2 pungulie de cate 120 ml. Cand am terminat de muls, hai sa mananc ceva. Iau 4 inghitituri si s-a dat alarma. Nu va puteti imagina ce urlete ca milkutzele secasera. Am zis ca daca nu vin vecinii la usa, n-or sa mai vina vreodata. N-au venit; oameni de bun simt.Ma rog, am supravietuit si noptii asteia. Vedem ce urmeaza. Mergem la eco azi.

va pup.

#314
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 09:54

Neata si de la noi!
 

Sunt treaza de la 5 cand Luca a decis ca a dormit prea mult. L-a trezit si pe Efrem si iarasi si-a pierdut cumpatul dl Pinguin si i-a tras una la fund, asta dupa ce pret de 1h am incercat sa il culc, intorcandu-i iarasi spatele lui E. Dl Pinguin dormise abia 2h, munceste in disperare deci oarecum inteleg ca nu mai rezista. Ma simt de kko de fiecare data cand il abandonez pe cel mic. 

 

La 6 dimineata L. radea isteric si nu stiam ce sa ii mai facem. Am incercat cu frumosul, a aprins veioza, a sarit in patut, apoi in pat, apoi a inceput sa dea cu piciorul in perete si nu, nu eram cu spatele la el ci la bebe. Oare ma intreb daca nu e deja rasfat si poate chiar ii trebuie cateva palme bune la fund. Apoi imi aduc aminte ca nu se rezolva nimic cu bataia...

 

Loricic, si-au revenit printesele? Cum v-a fost noaptea?

 

Carmen, Lory, va invidiez de nu mai pot. Efectiv nu inteleg unde am gresit cu Luca. De mic plangea si urla de nu puteam merge nicaieri cu el. A se intelege prin mic - 3 luni. Se plimba dl Pinguin cu el prin furtuna de zapada in manduca doar-doar sa doarma si el 1h ziua. In carucior daca a dormit de 20 ori pana la 1 an cand efectiv a refuzat sa se mai urce in el, e mult. De atunci a mers pe picioarele lui. Stiu ca sunt multe schimbari mai ales acum, dar mereu a fost un high needs baby si eu am ajuns la fundul sacului cu resurse. Nu il pot ignora pe bb la nesfarsit. Nici nu am un loc unde sa il culc pt ca Luca fuge peste tot si il trezeste, se duce la el. Va dati seama ca atunci cand ma duc la baie si bebe doarme fuge de langa mine in secunda doi in camera unde stie ca e bebe. Ce sa ii fac? Ziceti si voi...? Revin cu intrebarea, oare sa iau patut si sa ii despart? Nici nu am alta camera unde sa il culc pe bebe... Voi faceti poze si sunteti modelul meu de familie si eu plang uitandu-ma la voi si intrebandu-ma unde am gresit, am facut totul ca la carte...

 

Andreiuta, multumesc de info, as manca si eu asa dar mai am 2 membri pe care sa ii hranesc si care nu mananca de niciun fel carne (Luca) si dl Pinguin tine post si nici fasole/mazare/varza nu pot manca. Cum e azi bebe Stef?

 

Helen, ma bucur ca acomodarea este usoara si sunteti bine. 

 

Ii dau eu Alynutzei un mesaj pe FB. 

 

Am fugit ca iar vrea sa plece din camera. 



#315
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 10:58

Buna dimineata!
Multumesc de sfaturi. Am sa incerc si compresele cu musetel si multi-mom ca efectiv ma dor de parca ma apropii de o noua nastere cand se mufeaza. Apoi e mai acceptabila durerea.
Aseara am dat si cu glicerina, sa vedem.

Noi am avut doar o repriza de somn de 3 ore, apoi una de 2, apoi una de 1.5. Acum doarme de 40 min si sunt curioasa cat va mai dura ca ziua mai mult de 2 ore nu doarme odata.
Funduletul e cam tot asa. S-a uscat mai sus si s-a facut mai jos. Vedem maine ce zice doctora.
Scaunul e moale si apos, galben-portocaliu. Dimineata exact dupa ce l-am spalat a facut pipi in prosop inainte sa apuc sa il sterg. Apoi nu apuc bine sa iau pampersul in mana ca umple tot cu kk. Bine ca folosesc scutece impermeabile ca faceam salteaua praf.

Andreea bafta la eco! Ceva probleme sau asa de control ca este recomandata? Si eu ma gandesc daca sa ii fac sau nu.

Iuli eu am vazut expresia lui Pingu Mic in pozele de pe drive. Mie mi se pare ca e gelos si de aceea reactioneaza asa, dar si ca e un mare bandit si va cam joaca pe degete. Adica a facut si face ce vrea din voi, nu te mai framanta ca ar fi bolnavior de cine stie ce.

Carmen multumesc! Va asteptam cu drag. Am incercat sa mai pun cateva poze aseara de pe telefon, dar tehnologia imi bate neuronul asa ca trebuie sa ajung sa le descarc pe laptop sau sa ma rog de sot sa le puna.
Ce-i drept si mie imi place ce am vazut: fetisoare de omuleti mai mici sau mai mari taaaareee dragalase!

Cred ca merg sa mai bag si eu putin cornu' in perna ca simt ca imi pica ochii in gura.
Pe curand!

#316
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 11:42

Neata fete,

 

Soparlici ce frumoooos e Alex!!! E dulce tare, sa fie sanatos si sa va bucurati impreuna 1000 de ani! [il]

 

Carmenus fetele zici ca-s gemene in colajul ala, doar ca Vera e putin mai bucalata, atata tot! Sunt minunate si atat de senine [il] . 

Sa stii ca si eu ma gandesc zilnic la Alinutzel si Celine...mi-am imaginat ca sunt acasa, topiti de iubire pt micuta lor, cu parintii si fratii in vizita si de aia nu a intrat! Mi-e dor si mie de gingasia si echilibrul parisiencei noastre si abia astept sa vad pretioasa Celine! Asadar, avatar cu inimioara in maini, da-ne un semn, te rugam!

 

Multumesc fete si pt cuvinte si pt grija. Da, aseara au dormit duse, marmotel e la scoala, L la san.

 

Helen ma bucur ca totul e ok. Asa sa fie mereu! Nu ne-o arati si noua pe frumoasa Isabel? [il]

 

Andreut bafta la eco azi. Phhh sunteti la vestitul puseu...e cel mai greu dar e si puseu cognitiv, asta de 6 sapt asa ca vei fi amazed ce copil mare o sa descoperi, dupa ce trece! [il]  Nu ni-l mai arati pe Stef, pls?

 

Iuli da, eu ti-am zis (sau am vrut, ca vorbesc cu voi in gand, deseori...scleroza) ca e bine sa-i desparti, la somn. Luca probabil are somnul foarte usor, il trezesc scremetele lui E si apoi incepe nebunia. Daca el a fost mereu high need child, eu zic, printre picaturi, sa citesti despre asta...sunt cumva alte abordari. Si poate mergeti la evaluarea de care spuneai, macar primiti ceva sfaturi punctuale.

Si fara sa vreau sa fiu lupul moralist (sunt mai abrupta uneori, meseria si lucrul cu mintile criminale isi lasa amprenta, asa ca scuze!), oboseala adultului si nimic, de fapt, nu justifica violenta. Ca asa incepe, azi o palma, maine doua si perpetuam un model din propria copilarie si de rezolvat nu rezolvam nimic...ba dimpotriva. Voi ii spuneti lui Luca sa nu-l loveasca pe Efrem dar voi il loviti pe el...ii transmiteti mesaje eronate si doar se va razvrati in continuare. Hai, catinel Iuli, incercati sa-i mai si ignorati comportamentele nedorite si sa-i anticipati gesturile...ok, cand esti tu la baie, mama ta il pazeste pe E si L nu-l va lovi sub nici o forma. Si va intelege, sa stii dar la copii si, mai ales la cei needy, constantza comportamentului adultilor e foarteee importanta.

Eu nu vorbesc prostii, chiar va fi bine la voi, incercati sa va relaxati voi, sa nu-l mai "diagnosticati" cumva pe L, sa-i ignorati iesirile aiurea si, in lipsa de reactii explozive ale adultilor (adica fix ce cauta el, atentie, chiar si negativa si o obtine facand asa) se va domoli. Doamne Ajuta, hai ca poti, iubita, stiu eu...i got the feeling...The one. [grup]

 

Fete, pt laptic bun sunt minunate proteinele, asa ca da, carnita, oua, branza, somon, tot felul de nuci, seminte, fistic, etc. De asemenea, nu ocoliti legumele la abur, nu foarte gatite, ca sa-si pastreze vitaminele...sunt esentiale pt voi, ca bb ia din rezervele mamei si va secatuieste. Si eu, ca si Andreut, cam scap boii-n papusoi cu carbohidratii si cantarul nu s-a mai miscat in jos, cele 3 kg s-au imprietenit cu mine si nu vor sa plece [:-)))]

 

Noh gata cu batut de campi. Tre sa ies si la cumparaturi si sa-mi coordonez si oamenii, pt ca the big big boss e in vizita in Europa si deh.

 

Mai vin. Poate ne mai scriu si celelalte mamici, macar o vorbulita!

 

Pupici [pup]


Editat de Lory2014, 04 martie 2015 - 14:07 .


#317
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 12:18

Alynutz e bine, doar obosita si incearca sa isi faca program cu don'soara Celine. M-a rugat sa va atasez cateva pozici:

A1.jpg

A2.jpg

A3.jpg

 



#318
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 14:08

Ce duuulce e Celine, ce gurita frumoasa are si ce topit e tati! [il]  Sa va traiasca sanatoasa si norocoasa, Alinutz! [flo2]

 

Multumim, Iuli! [flo2]



#319
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 16:17

Hellooooo  fete dragi

 

Ce frumoasa de Celine. Sa va traiasca Alinutz! Si da, subscriu, tati e topit! Dar asta stiu de acasa si probabil ca toate fetele cu fetite vad asta, cum se topesc taticii cand isi tin in brate fetitele. Bravo Alinutz, iti doresc sa iti revii repede, sa te obisnuiesti cu minunea mica si te astept cu mult drag aici sa ne spui ce si cum.

 

Iuli draga, multumim mult ca ai luat legatura cu ea! Cum esti tu draga mea sufletul forumului, cu toate fetele tii legatura, pe toate le sprijini :). Draga mea nu stiu ce sfat sa iti dau referitor la Luca, si intotdeauna cand scriu despre Emma am asa un nod in suflet, ca poate iti face rau sa vezi ca la altii merge bine cu doi copii si la voi nu! Eu tind sa fiu de acord cu Lory, cred ca Luca e un baietel care are pur si simplu nevoie de mai multa atentie! Si care reactioneaza altfel. Nu cred ca trebuie sa compari cu Emma, asta pentru ca Emma a fost intotdeauna un copil extrem de facil, foarte putin solicitant, asa a fost firea ei de la inceput. Emma a dormit singura in pat de la inceput, si singura in camera de la 4 saptamani, a dormit toata noaptea de la 6 saptamani, a mers la cresa de la 11 saptamani si nu a plans niciodata acolo de dorul nostru sau ca o lasam singura sau ceva de genul asta. Si atunci marea schimbare (venirea Verei) a venit pe un alt fond la ea. Nu simte ca a venit un bebe care i-a acaparat parintii. Asta pentru ca programul ei in mare e acelasi (e in continuare la cresa trei zile pe saptamana) iar in zilele in care e acasa cu mine si Vera eu continui sa ma joc cu ea (cum am spus, cu o mana fac lego cu una alaptez ;)). De aia cred ca nu are rost sa faci comparatii, pentru ca universul ei nu s-a schimbat complet, asa cum s-a intamplat pentru Luca. 

 

Poate e bine sa cauti ajutor, nu stiu cum e in Germania, in Olanda exista un birou de consultatii pentru copii, care controleaza copiii pana in 4 ani (masuratori, crestere, vaccin, dezvoltare psiho-motorica). Ei pot oferi si sfaturi si consiliere pentru copiii mai dificili. Nu stiu daca exista asa ceva in Germania, dar poti sa te interesezi. Ca banui ca oricum e acoperit de asigurare (asa e aici).

 

Referitor la dormit separat, eu cred ca e bine sa incerci sa ii separi. Si cred ca e ok sa ii iei patut lui Efrem, ca na, oricum are bare, nu cred ca Luca ar putea sa se urce peste el in patut, nu? Si atunci ai si o bariera fizica.

 

Gata, am terminat cu sfaturile ;)

 

Noi azi suntem singurele, dimineata am fost la dr de familie ca trebuia iar sa duc proba de urina a Emmei si sa ii ia tensiunea. Evident luatul probei de urina e o poveste in sine, ca ne umplem de pipi toti, doar punguta in care trebuie sa colectam nu! Dupa luuuungi incercari colectasem 2 ml, dar patul nostru colectase mult mai mult.... Ei bine inteles ca 2 ml e mult prea putin, trebuie minim 10 ml. Asa ca am venit acasa, si am incercat pe olita. Fara succes sa domnisoara vrea sa stea pe olita doar cu scutecelul. Am convins-o si a stat ceva pe olita dar nu a facut nimic. Asa ca am revenit la punguta, a facut pe langa, am mai pus o punguta si pana la urma la ora 13.30 aveam si noi 20 cc de urina. Ok, toate bune si frumoase dar ea voia sa se culce, ca ii picau ochii de somn. Asa ca am asezat-o in patut, si m-am dus la vecina mea (noroc ca e acasa miercurea dupa amiaza), i-am lasat baby-monitorul, si am plecat la dr de familie cu vera si cu caruciorul, si am lasat urina. Ma declar super multumita de marea mea realizare!

 

Acum astept sa se scoale Vera care doarme de pe la 11-11.30, sa manance. Aaaa, si in seara asta sunt singurica, le duc pe amandoua la culcare singurica pentru ca honey are o conferinta in Amsterdam si ajunge acasa in jur de 9. 

 

Va pup si poate intru mai pe seara sa va spun cum m-am descurcat singurica



#320
DeniL

DeniL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 16:28

Ooo, ce dulcica e Celine !!! Ma bucur ca sunt bine cu totii :)

Soparlici, si eu ma lupt cu ranile la san, scap tipete efectiv cand se ataseaza, dupa aceea durerea scade. Mi-am tot dat cu chestii insa degeaba.


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Mai e putin...38 saptamani

    FloreClau
    - Ieri, 22:34

  • Saptamana 27

    lili.95
    - Ieri, 14:24

  • Vacanta cu burtica È™i surioara mai mare

    BiancaDragnea
    - Ieri, 13:03

  • Mici pregatiri

    kiki_2024
    - Ieri, 12:24

  • Prima răceală în sarcină

    CatiCatut
    - Ieri, 11:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -