Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de Februarie 2015 (7)


296 raspunsuri la acest subiect

#181
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 16:24

Foarte dragut caruselul Iuli!
Voi tot cumparati,eu parca sunt pierduta,nush nici cu ce sa incep si nici prea bine ce trebuie sa cumpar... trebuie sa intreb pe cineva care mai are copii...sa ma scoata din ceata :)

#182
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 17:11

Intreaba-ne pe noi Alynutza[biz] Sincer nici eu care mai am unul nu prea sunt sigura ce si cum ar trebui sa cumpar  [soricel]

 

AlinaEa, sa stii ca alea din vata cu tifon sunt cele mai bune, eu ma refeream dupa, cam la o saptamana dupa, am folosit always.

 

Voi ce vreti sa folositi? Credeti ca sunt altele mai bune/sanatoase, etc?



#183
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 17:51

Iuli , super caruselul .Tot T.Love am si eu de la Andrei

 

Soparlica , grija mare cu infectia , Prietena mea a nascut la 27 sapt si cauza asta cu tot tratamentul facut , nu a raspuns la acel antibiotic si i s-au rupt membranele.

 

Parca sunt la primul copil , nici eu nu mai stiu ce trebuie sa cumpar .... [batcap]

Numai merg maine la eco , pt ca nu am cu cine sa las copilul , poate luni....

 

Ma ingrozeste gandul cu nasterea si cu separarea de Andrei atatea zile . Voi cum va pregatiti psihic ??? Eu nu am stat fara el , decat o noapte cu plecarea de nevoie la Londra  [fri]



#184
Eleina

Eleina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 18:29

Buna fetelor!

 

Doamne ce harnice sunteti la scris! Va pup pe toate si ma bucur mult sa va citesc! Chiar v-a  prins spirl Craciunului de v-ati luat toate de cumparaturi [cubrad]

Noi am luat doar caruciorul de la britax asa cum v-am mai spus si atat, pe 6 decembrie mergem la targ, cred ca este la sala palatului si vom mai lua cate ceva.E drept ca nu ma grabesc, vreau sa raman in concediu si sa am timpt sa caut si preturi bune pt toate.

 

Chiar vreau sa stiti ca va citesc cu drag si chiar daca nu va nominalizez in mesajele mele sunt foarte incantata de voi si stiu ce faceti fiecare.

 

Va pup cu drag si sa ramanem optimiste!



#185
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 21:09

Gabi, nici eu nu stiu cum va fi cu separarea mai ales ca aici te tin 5 zile in spotal indiferent de cum nasti...

Cu 27s te referi la Nectarel? Stiu ca intram cu sufletul la gura sa aflu una-alta despre el.
Eleina ma bucur ca sunteti bine si ca ne citesti. Pe cat intri in concediu?
[pup]

#186
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 21:16

Cu 27s te referi la Nectarel? Stiu ca intram cu sufletul la gura sa aflu una-alta despre el.
 

Da Kytana , la Nectarel . l-a nascut la 27w5d , acum este baiat mare cu ajutorul lui Dumnezeu  [bib]



#187
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 21:58

Buna fetelor,

 

Chiar ca sunteti harnice cu scrisul. Caruselul e frumos tare Iuli. Eu am tot de la tiny love, il am de la nepotul meu, l-am folosit la Emma si o sa il folosesc si la bebe 2. 

 

Eu cumparaturi de data asta nu pera am ce sa fac, pentru ca le am inca pe toate sau aproape pe toate de la fiica-mea, dar uite incerc sa pun aici o listuta cu ce am avut nevoie atunci (nu cu ce am luat, ca am luat muuuuult mai multe decat am avut nevoie):

 

Pentru mama:

- camasi de noapte care sa aibe nasturi in fata (eu nu am luat special de alaptat) - minim 2, ca sa le puteti schimba / spala

- sutien pentru alaptat - 2

- discuri pentru sani

- o crema cu lanolina pentru sani - ca in primele zile, cum bebe nu stie sa suga si sa prinda bine sanul, o sa ne cam faca mameloanele praf, sau cel putin asa a fost la mine

- tampoane din bumbac - eu am noroc, aici se gasesc tampoane speciale pentru perioada de dupa nastere, care sunt 100% din bumbac, dara geluri sau alte prostii

 

Pentru bebe:

- scutece - in functie de ce alegeti, de unica folosinta sau refolosibile. In spital e posibil sa nu aveti nevoie de scutece, sa va dea direct de acolo

- crema de fundulet - eu am folosit cu succes crema de galbenele romaneasca, si Emma nu a facut niciodata vreo iritatie. puteti sa luati o sudocrem sau un b-panthene dar eu va recomand sa folositi in ultima instanta, ambele au parabeni

- servetele umede

- body-uri pentru bebe - marimea 50 - cea mai mica, daca gasiti care se incheie in lateral si nu jos, sunt mai usor de imbracat. Va recomand sa luati cu maneca lunga maxim 5-6, ca in principal marimea asta o sa ii vina vreo luna, apoi treceti la marimea urmatoare

- pantalonasi - vreo 3-4 perechi, la fel marimea cea mai mica, din bumbac

- sosetute - 2-3 perechi

- manusi - pentru inceput, cand se poate zgaria usor

- eu am mai luat vreo cateva salopetele (parca vreo 3 am avut) de la C&A (http://www.c-and-a.c...t-129361-1.html) si o tot imbracam cu din astea

- apoi va trebuie 2 caciulite de bumbac

- un costum din ala de iarna - pentru cand veniti de la spital si pentru iesiri

- 2 prosopele de baie (nu sunt obligatorii dar sunt  bune, ca au si capisonul ala pentru pus in cap

 

Incercati sa nu luati foarte multe hainute, mai si primiti si o sa vedeti ca alea cele mai mici ii vin tare putin timp, creste repede bebe

 

Apoi eu am mai folosit inca de la inceput:

- cadita, inclusiv suport 

- un termometru pentru baita

- perie de par cu péri moi (fiica-mea s-a nascut cu par mult)

- trusa de unghii pentru bebe

- produse de curatat/spalat bebe. Va recomand hipoalergenice initial 

- batista bebelusului sau aspiratorul nazal (http://www.onlinepha...ator-nazal.html)

- ser fiziologic

- dischete sterile - o sa tot folositi la curatat pentru bebe (ochi, fatuca)

- ceai de musetel - tot asa, la curatat 

- patut/cosulet, inclusiv 2 lenjerii, sa le puteti schimba

- comoda - e buna ca are sertare si puteti pune o gramada de chestii in ea si apoi pe comoda o salteluta de schimbat 

- sac de dormit - eu am culcat-o relativ repede in sac de dormit pe Emma, mi s-a parut cel mai comod si chiar si acum tot cu sac de dormit doarme

- 2 paturele usurele si minute

- carusel - initial nu e obligatoriu, dar se obisnuieste repede cu muzica si se calmeaza

- Scoica auto, o jucarioara ceva de agatat la scoica 

- suzeta - stiu ca parerile sunt impartite aici, macar una sa aveti in casa, vedeti voi daca ii dati sau nu, e decizia fiecareia

 

Eu acum de astea imi amintesc, ca au fost cele esentiale si folosite in perioada initiala. 

 

Referitor la stat departe de copilul de acasa, nu stiu ce sa zic. Aici in principiu daca nasti natural si totul e ok te trimit acasa imediat, eu am nascut la 2.34 noaptea si a doua zi la 12 eram acasa :). Dar oricum eu ma gandeam sa o trimit pe fiica-mea in prima saptamana la bunici. Asta ca sa ne putem intra si noi intr-un oarecare ritm. Eu stiu ca la ea a fost greu tare, in primele doua saptamani era pe invers, dormea ziua si noaptea statea treaza si plangea / urla  tare de tot. Cam dupa 10 zile si-a reglat ritmul. Ma gandeam ca macar daca suntm in prima saptamana singuri macar putem face cu schimbul si in timpul zilei, cand ar dormi bebelusul as putea dormi si eu, ca alfel m-ar lua fiica-mea de "noua". Dar pe de alta parte ma gandesc sa nu aiba acest lucru efecte asupra ei, sa simta ea ca a venit un bebe nou si o trimitem pe ea de acasa. Din ce am citit pana acum se pare ca oricum initial copilul la varsta de 2 ani nu ar constientiza ca bebe cu care ai venit acasa ramane permanent, il vede ca pe un "musafir". Abia dupa vreo 2 saptamani are loc socul si intelege ca de fapt bebe e parte a familiei si e prezent permanent in viata de familie. Si atunci ma gandeam ca nu ar trebui sa ii creeze traume plecarea la bunici o saptamana. Am mai lasat-o la bunici, o data o saptamana si de cateva ori in weekend, si  a fost ok. 

 

Mai ma gandesc. Vreau sa mai citesc cate ceva despre asta inainte de a lua o decizie.

 

 

Gata ca iar am scris un pomelnic :).

 

Pup burticile



#188
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 23:13

Carmen,multumim mult ca ti-ai luat timp sa ne scrii atatea informatii! Pt mine cel putin,sunt foarte utile! :*

Editat de alynutza85, 27 noiembrie 2014 - 23:14 .


#189
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 10:46

Carmen, super-lista! Multumesc din suflet!!  [pup]  [flo2]



#190
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 28 noiembrie 2014 - 10:47

Iuli, tare frumos caruselul. Seamana cu ceea ce ne gandim si noi sa cumparam. Simplu, colorat si vesel :)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -