Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Oct. 2014 - Felicitari andreutza2 ! Felicitari schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 12

sarcina gravida nastere bobocei octombrie

447 raspunsuri la acest subiect

#281
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 16:30

AAA si am uitat am primit nota Apgar 10, doar da aici nu sunt la moda manuselele si s.a facut toată fatuca numai zgârieturi,sper sa nu tragă de cercei :))) e o fizoasa. :)))



#282
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 16:50

Mytzyus,
Administrezi un magazin cu hainute ptr copii? Ai si e-shop?
Umflaturile alea le am si eu si medicul mi-a zis ca sunt normale ptr ca bebe creste si isi face loc si el dupa cum poate. N-ai idee ce forma dreptunghiulara ia burta mea cand bebe face stretching:))

#283
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 16:50

Mytzyus,
Administrezi un magazin cu hainute ptr copii? Ai si e-shop?
Umflaturile alea le am si eu si medicul mi-a zis ca sunt normale ptr ca bebe creste si isi face loc si el dupa cum poate. N-ai idee ce forma dreptunghiulara ia burta mea cand bebe face stretching:))

#284
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 17:07

Anda, felicitari mamico, sa fiti sanatosi, sa aveti mult laptic si sa va recuperati rapid. Pupici tie si la bebelin.

 

Andreutza, tare rasfatica  e bebelina ta, de nu vrea ea sa pape [:)], s-o pup eu de printesa mica. Aseara m-am suparat tare rau pe Albu, dar asta e a trecut acum , important e sa fie bebelina sanatosa. Astazi am sunat-o pe NicNic sa-mi spuna una alta despre cezariana si la ce sa ma astept la nastere daca n-am reust sa vb cu Albu despre asta.

Te pup si recuperare rapida.

Pupici burtici, mamici si bebici.



#285
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 17:09

Emysa, va fi doar magazin online pentru o vreme, cu hainute si accesorii pentru bebei si copii. Inca nu e gata, mai asteptam niste importuri din SUA (cu astea merge ceva mai greu) si pana nasc sper sa fie in stare de functionare ca mi-a mancat sufletul!! Desi mi-a facut o mare placere sa caut hainute cat mai frumoase si cu preturi decente pentru bebei.. au fost atatea probleme (si mai sunt cateva) ca uneori ma gandesc ce naiba a fost in capul meu sa ma apuc de asa ceva tocmai acum :)) 

Voi pune si in bazarul de pe forum cateva produse, inclusiv pijamale si rochite de noapte pentru alaptat pentru mamici. Dupa ce am comandat pt mine si am vazut ca sunt ok am decis sa colaboram cu distribuitorul si pt magazin. 

 

Despre formele burtii nu mai zic nimic..ma amuz zilnic de ce face zapacita mea pe acolo :)) nu stiu cum de imi rezista burta la asemenea tratament :))



#286
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 20:53

Felicitari fetelor care deja isi tin bebeii in brate!!! multa sanatate la pitici si voua recuperare cat mai rapida!!!

buna fetelor, am intrat sa semnez si eu condica, sa va spun ca sunt ok si inca in formula 2 in 1! numai ca inca merg la serv, parca nu-mi vine sa renunt inca... ma simt ok, nu ma obosesc prea mult(desi cand ma simt mai odihnita merg pe jos 2 statii pana acolo si cateodata si inapoi tot pe jos), cat stau la serv nu mai stau in picioare, fac teme cu copiii (afterschool) si ii pun pe ei sa vina cu caietele la mine, nu mai stau ca altadata doar in picioare printre ei... dar seara cand ajung acasa, pregatesc cina, mancam si abia atunci simt oboseala, nu dureri sau alte cele, dar pur si simplu mi se inchid ochii... de-aia nici nu am prea scris pe aici, citesc ce citesc si de la un momentdat nu imi mai pot tine ochii deschisi, tre sa inchid calculatorul...

a, pleduri de-acelea absorbante mi-am luat si eu un pachet, am zis ca o sa-mi pun unul sub lenjeria de pe pat (bine ca mi-am amintit, cred ca incep din seara asta, just in case), ca sa nu pateasca nimic salteaua in caz ca se intampla ceva peste noapte... altul probabil il voi folosi in caz ca tre sa mergem cu taxiul la spital, il voi pune pe bancheta, sa nu facem dezastru in masina omului, alte 2 le-am bagat in bagajul pentru maternitate, asa m-au sfatuit prietene care au nascut in spitalul de stat, ca e bine sa am, sa-mi pun pe cearsaf cat stau in spital (desi cumnata mi-a spus ca ea nu a avut si chiar a patat cearsaful si i l-au schimbat imediat)... maine merg de dimineata ca mai am de luat de la farmacie absorbantele post-natale (pana la urma am facut comanda la help-net si in sfarsit m-au sunat azi sa merg sa le iau dar am avut sedinta la scoala si nu am reusit sa ajung), baneocinul pudra si garmastan... in rest, nu cred ca mai am ceva de luat... maine tre sa mai verific o ultima data listuta, sa fiu sigura ca am bifat tot... 

a, tre sa ajung si la dr de familie, sa ma programeze ptr ultimele analize, probabil tot maine...



#287
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 21:01

Mytzyus si eu sunt in cautare de camasi de alaptat!!!!
Tot ce am vazut pana acum sunt de o calitate slaba, asa ca mi-am propus sa le folosesc pe cele pe care le-am avut la sarcina trecuta cu baietelul, dar imi mai doresc inca 2 buc!!!
Te rog da-ne si noua adresa mag sau unde le putem vedea si comanda.
Merci anticipat!!!

Anda felicitari pt bebe Sebi!!! Refacere rapida, mult laptic si te asteptam cu vesti!!!!

Elenyko ne tii in suspans????

Fug la un dus si poate la un film usor si poate asa voi reusi sa adorm mai repede.

Noapte buna sa aveti fetelor!!!

#288
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 22:22

http://www.uniconfle...ru-alaptat.html

Eu o am pe asta. Am luat-o din Carrefour si cred ca va fi f buna. Mie una imi place ca material. In general sunt multumita de produsele Uniconf. Mi se par si accesibile la pret.

#289
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 23:07

Fetelor, astea sunt cele 2 modele de camasute de noapte si pijamaua pentru alaptat. Camasutele sunt la 89 ron iar pijamaua la 95. Va atasez si cateva poze, iar in viitorul apropiat vom avea si site-ul activ.

 

 

Miniaturi atasate

  • image.jpg
  • image.jpg
  • image.jpg
  • image.jpg
  • image.jpg
  • image.jpg
  • image.jpg


#290
Elynko

Elynko

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 01:16

Salutare tuturor burticutelor si mămicilor!

 

in primul rând, vreau sa va multumesc din suflet pentru ca mi ati fost alături, am simtit asta. 

Dupa 11 ore de travaliu, la orele 13.34, s a nascut bebe Denis Nicolas, 2280 grame, cu greu, dar a fost bine. Bebe este ținut la incubator, respira singurel, doar ca are perfuzie la manuta, sa il poată hrăni.

 

Dupa cum bine a spus mytzyus, dpn era 29 oct. Nu a vrut sa mai stea la mami , a fost curios sa vina pe lume mai repede. Pana cand am primit peridurala ( in jur de ora 10) durerile erau din ce in ce mai intense, ajunsesem la dilatatie 4 si un pic. In jurul orei 12 deja eram la dilatatie 8 si am început sa simt contracțiile mai puternic. Au chemat din nou anestezistul sa regleze un pic mai tare peridurala, dar degeaba,,,eu simteam la fel durerea. Moasa, mi a spus ca e mai ok asa, ca altfel nu o sa mai simt cand trebuie sa împing. 

Pe la 12:45, am început munca la împins, greu, f greu,,,,dar finalul a meritat.

mama mea ia tăiat cordonul, plângea de mama focului cand a iesit si credeți ma ca nu am știut cum sa reactionez, ma uitam la el si nu mi venea sa cred ca am nascut si cat poate fi de mic.

va scriu cu lacrimi in ochi, cand mi l a pus pe piele, m a apucat de un deget cu acea manuta atat de mica, mi s a rupt sufletul in mine.

nu l am ținut mult langa mine, pt ca mi l a luat medicul pediatru pentru examinare. Am fost lăsată in camera de travaliu inca vreo 3 ore sa mi revin, dupa care m au mutat. E bine ca sunt singura in camera si nu deranjez pe nimeni.

Prima asa zisa alăptare, a avut loc pe la 4 dupa amiaza. Vaiiii, doamne ce durere. Unul din sfarcuri mi a crăpat deja si nu mai pot de usturime. E f greu, efectiv nu stiu cum sa fac, dar o sa învăț. E atat de mic, încât imi este mila si sa pun mana pe el. Dupa fiec supt, mi l pune pe piele sa stea la caldurica. Nu am inchis un ochi, ca plânge si stau aproape numai cu el in brate, se linisteste imediat si doarme.

toata valiza pe care o avea pregătită cu hainute, le am trimis acasă, toate ii sunt mari si mi au cerut lucruri de prematuri. Maine o sa i cumpere mama niște body si salopetele. 

As vrea sa ma odihnesc putin  , ca vad in ceata de oboseala.

 

va pupam pe toate si aveti grija de voi. Stati cat mai cumintele.





Etichetat si cu sarcina, gravida, nastere, bobocei, octombrie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -