Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a III -a 2014-2015

scoala clasa a 3 a

109 raspunsuri la acest subiect

#21
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 16:18

i-auzi, nici nu stiu daca sa ma bucur sau sa imi pun intrebari [:)]  mai bine ca nu au ore in plus ca eu am doi copii de luat de la scoala ar fi insemnat ca o zi doua pe saptamana sa frec menta in fata scolii o ora. Lasa!



#22
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 16:32

tehnologica=abilitati=lucru manual

 

orele care trec peste 20/saptamana sunt optionale despre care ar fi trebuit sa fiti consultati, sa le aprobati si abia apoi sa fie trecute in orar



#23
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 16:52

aaaaaa? nu stiam. de fapt imi dau seama ca nu am o grupare de genul ore din programa versus ore optionale.



#24
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 07:55

Daca nu gresesc - parca asa am vazut in pliantul pe care l-am primit, noi avem 7 ore de romana, una de lectura, doua de sport, doua de engleza, una de civica, una de abilitati practice, una de desen, una de muzica, una de matematica distractiva, iar de matematica nu imi amintesc exact...

 

Si nu ne-a consultat nimeni, daca asa era normal. Ne-a spus la sfarsitul anului trecut ca vom face matematica distractiva la optional, si cam atat.

Ieri a avut muzica. Ne-am distrat tare aseara cand am incercat sa-l invat gama :)). Deocamdata e in regula, sa vedem ce se mai intampla si azi. Are engleza. Nu cunosc profesoara, si el are emotii pentru ca sunt copii care fac engleza in particular de multa vreme si se gandea sa nu faca doamna diferente.



#25
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 08:18

Evident ca nici pe noi nu ne-a intrebat daca vrem mate distractiva, dar... teoretic ar fi trebuit.



#26
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 08:34

La multi ani flacaului tau, AdiS!   [flo2]

 

Azi nu am mai auzit nici un protest dimineata [:)]. La 17 avem sedinta cu parintii. 



#27
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 08:58

Merci fain!

 

Noi inca nu ne intram in ritm. Ne culcam tarziu si ca urmare avem probleme dimineata. Macar de saptamana viitoare sa ne punem pe roate.



#28
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 09:04

Da, anul asta se face cu o ora de matematica mai putin de aceea majoritatea invatatoarelor au luat matematica distractiva ca optional.

 

Si mie mi-e teama de engleza, la fel cred ca sunt foarte putini copii ca ai mei care nu fac engleza in particular decat cu mine si pana in vara asta nu a fost ceva sustinut. Filip are o profesoara noua chiar sunt curioasa cum va fi, pana acum mi-a facut o impresie ok pentru ca nu a cerut alte manuale, ci a decis sa mearga pe manualele cu care a lucrat pana acum scoala asa ca am primit manualul asta vara si acum am cumparat doar caietul de activitati. Am mai gasit eu pe net si am descarcat si alte materiale in legatura cu acelasi manual. O sa lucrez eu cu el acasa si sper sa nu se simta o diferenta uriasa fata de cei care fac engleza de ani de zile deja. Dar asta nu depinde numai de mine si de ce lucrez eu cu el ci depinde de profesoara, daca stie sa gaseasca o cale de mijloc intre nivelul pe care ar trebui sa-l predea/programa si nivelul general al clasei.



#29
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 09:16

Planurile cadru sunt aici : http://www.edu.ro/in.../articles/c538/

 

Pentru fiecare materie e cate un nr variabil de ore, la final trebuie sa aiba un orar cu 19-22 de ore pe saptamana la clasa a 3-a. De aici variatiunile...

 

Multumesc pentru lamurirea cu educatia tehnologica, nu stiam ce-i cu ea [flo].

(la noi apare in orar ca abilitati practice, cred...)



#30
aurash1

aurash1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 10:14

Buna fetelor si bine ne-am regasit in clasa a III-a. [flo2]

Mult succes juniorilor si mamicilor multa energie si rezistenta!

Al meu are vad o abordare foarte pozitiva cu privire la acest inceput de scoala. Este si foarte in forma de la antrenamentele de dans sportiv (performanta) din timpul verii. A avut cam 5 pe saptamana. Acum sa vedem cum vom impaca scoala cu antrenamentele la dans, cu engleza, cu orele de pregatire la Arhimede, mai vrea si inot si .... [batcap] . Le tot pun intr-un excel si se mai si suprapun, incercam sa gasim solutii.

Astazi avem si noi sedinta cu parintii si o sa va spun despre auxiliare. Manuale avem de anul trecut (i-am mai si cumparat unele dintre ele dubluri, fiind recunoscut pentru "personalizarea" excesiva a cartilor din ghiozdan [soricel] ) ca am zis macar sa le predam in starea in care le-am primit.

Intrebare: a mai facut sau mai face cineva dintre voi engleza la British Council? Ce feedback aveti? Momentan el este extrem de incantat dar ramane sa vedem si cu ce va ramane.

O zi maxima tuturor!





Etichetat si cu scoala, clasa a 3 a

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -