Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a III -a 2014-2015

scoala clasa a 3 a

109 raspunsuri la acest subiect

#11
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 07:42

nu-mi vine sa cred: noi am luat auxiliarele anul trecut prin iunie, au fost vreo 45 de lei TOATE. Adica romana si mate (cate 2 caiete, 1/semestru), ed. civica, stiintele naturii, muzica si lectura! Drept e ca au prins ceva oferta, dar tot mi se pare mare diferenta fata de ce spuneti voi. Engleza vine separat.



#12
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 07:51

Noi mai avem in plus culegere la mate, carte de mate distractiva, caiet special pt plastica si altul pentru tehnologica. Nu cumparam in schimb blocuri de desen. Manual de engleza au primit de la scoala (Set Seil) si sa vedem daca fac dupa el.

Teme a primit si Calin. La mate nu stiu ce a avut, iar la roman adoua strofe de invatat (in imn). Eu am ajuns tarziu aseara, cat sa-i dau pup-ul de culcare, dar stiu ca la mate si-a facut temele imediat cum a venit de la scoala iar strofele le-a invatat dupa inot. El e genul care face repede temele, sa scape de ele. Uneori le mai face din clasa (cand are religia). E total diferit de fratele mai mare care ar trage de timp cat mai mult, doar-doar nu face temele.



#13
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 09:11

fac educatie tehnologica intr-a treia ?? eu parca n-am vazut-o nici in orar, nici printre manuale [:p]

 

Sail-ul l-au primit si ei de la scoala, dar profesoara ar dori sa lucreze dupa altceva, mai nu-stiu-cum; e tare ambitioasa, sper sa faca treaba buna. (anul trecut au avut suplinitoare, m-am enervat rau cand am constatat ca au facut doar o treime din manual. n-a reusit sa-i stapaneasca deloc [bang]


Editat de maria_alexia, 17 septembrie 2014 - 09:13 .


#14
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 09:11

Bine v-am regasit!   [flo2]

 

Fimiu sustinea sus si tare ca nu vrea sa inceapa scoala, dar luni dimineata se vedea ca este entuziasmat de scoala renovata, reintalnirea cu colegii si de ce nu cu doamna invatatoare pe care a caracterizat-o ca fiind foarte vesela.

Zilele astea a avut o atitudine foarte buna, relaxata si pozitiva vizavi de scoala care sper sa-l tina cat mai mult.

 

Manualele scolare le-a primit la sfarsitul anului trecut si spre surprinderea mea chiar daca au fost folosite sunt in perfecta stare asa ca o sa le folosim urmand sa mai cumparam engleza, religie si caiete speciale.

Tot de anul trecut am cumparat 2 culegeri pe care am dat 30 ron pentru romana si matematica.

 

Teme inca nu a avut, nici ore nu prea au facut ca nu au banci acestea urmand sa vina astazi. Ieri si astazi au facut un soi de picnic in clasa  [:)] (poate asta a fost motivul pentru care era asa entuziasmat de scoala).



#15
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 09:14

Buna dimineata!

 

Ieri au avut tema 3 strofe din imn de scris, plus pedeapsa toti din clsa sa scrie de 10 ori titlul si autorul imnului  (gresisera aproape toti cratima din "desteapta-te" si multi din ei numele autorului) . Doar de scris strofele , nu si de invatat.

 

La matematica au avut 2 pagini de rezolvat dintr=un auxiliar (ceva teste recapitulative) .  

 

La muzica, religie si engleza inca nu au manuale. 



#16
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 14:59

La noi a fot relativ bine in prima zi. L-am facut sa rada de dimineata, am plecat la scoala cu un tonus foarte bun. Acolo si-a regasit colegii, au mai povestit, a fost in regula.

Ieri deja a avut teme la romana si mate, are si astazi.

La romana a sarit direct la "Scoala din Ponoare", peste imn si peste prima lectie...

 

Ma streseaza tare portofoliile astea. Avem la romana si stiinte. De doua ori pe saptamana avem cinci ore. Auxiliarele le-am luat si noi tot de anul trecut, gradat, nu le-am socotit impreuna, tot am dat cate 10, cate 12, cate 15, de ma plictisisem...

 

Am cumparat manualele din vara, romana, mate, engleza, restul se pot utiliza fara probleme.

Sunt un pic stresata de engleza. Stefan stie mai mult de pe la jocuri, nu stiu cum o sa- ia profa...



#17
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 15:16

Ce inseamna la voi ca aveti 5 ore pe saptamana, in alta zi are 3 ore? ca noi avem 4 ore in toate zilele.



#18
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 15:20

Si ai mei vor avea o zi cu 5 ore, restul cu 4. 



#19
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 15:48

Inseamna ca voi faceti ceva o ora in plus. Noi avem cate 4 ore in fiecare zi si atat.

Avem pe saptamana asa: 2 ore de sport, 2 de engelza, 5 ore de romana, 1 ora de lectura, 3 ore de mate, 1 ora de matematica distractiva, 1 cunoasterea mediului, 1 educatie civica, 1 desen, 1 abilitati.



#20
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 15:54

Tristete mare ca incepe scoala. Singurul motiv de fericire a fost ca marti si-a sarbatorit ziua. 

 

Am ramas masca: 2 zile pe saptamana cu 5h si restul cu 4h. 

Din ce a enumerat Androix mai sus noi avem in plus: +1h engleza = 3h /saptamana, 1h educatie sanitara.  mai are educatie tehnologica ce ne-a spus ca e un fel de lucru manual.





Etichetat si cu scoala, clasa a 3 a

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -