Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 8

sarcina bebe octombrie 2014 gravida insarcinata

195 raspunsuri la acest subiect

#101
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 august 2014 - 09:16

alina, nu m-am vopsit de la Craciun :))) iar in cap am 3 culori, noroc de lumina proasta din poza ca nu se vede :)

si al meu azi e mai lenes dar indata ma apuc de treburi si cred ca o sa se trezeasca, de obicei daca ma asez pe o parte si apoi ma intorc il deranjez



#102
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 30 august 2014 - 10:30

Ironia sortii :)) voi va rugati de bebei sa miste si eu ma rog de zapacita mea sa mai ia o pauza. Ieri vreo 4-5 ore numa in suturi m-a tinut de ma luase o greata minunata. Azi dimineata la 5:30 m-am dus la baie si evident ca s-a trezit si mandra, pana la 6:45 nu a avut stare..asa ca m-am apucat sa numar de cate ori canta cocosii vecinilor :-|

La 9 camd m-am trezit iar a apucat-o fotbalul cu organele mele si iar m-a luat greata. Ma intreb cat ared e gand sa ma mai faulteze asa ca devin din ce in ce mai dureroase aventurile ei. 

Cu tensiunea si pulsul cum mai stati? Tensiunea mea e oarecum constanta la 10 cu 5, dar pulsul imi tot face figuri si ajunge si pe la 95-100 desi nu fac absolut nimic. Doar ma ridic de pe canapea si ma duc pana la baie. Daca ma duc pana sus deja gafai ca o camila in desert.



#103
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 30 august 2014 - 13:05

buna dimineata! (mai la pranz, dar acum am deschis si eu calculatorul)... si noi aseara am avut activitate maxima, maimutica mare s-a invatat ca dupa ce ma pun in pat sa inceapa sa zgandare pe bebe (mangaie burtica, face diferite miscari cu degetele pe burta mea si in foarte scurt timp bebe incepe sa o salute intens!)aseara a trebuit sa o opresc dupa cateva minute, ca atatea tumbe facuse si imi zapacise toate in mine, ca mi se facuse rau...

ieri am fost si eu la dr de familie, sa ma cantareasca/masoare, etc... mi-a luat tensiunea si aveam 10 cu ceva(parca 5, nu mai stiu)... mie mi s-a parut mare, eu de obicei o am 9 cu ceva, dar oricum, nu e mare si e probabil sa fi crescut un pic si de efortul depus pe drum (merg destul de repejor, nu sunt obisnuita sa merg agale), de caldura, de nervii pe care mi-i facusem un pic ptr ca o fatuca cu copil mic intrase in cabinet peste mine ca sa-si cantareasca copilul (desi cabinetul e destul de stramt, eu eram pe scaun si mi se lua tensiunea, asistenta era atenta la tensiometru, cu spatele la usa si ea pur si simplu a vazut ca e ocupat dar a intrat, si-a eliberat cantarul, a pus copilul pe cantar, l-a cantarit si o tot intreba pe asistenta daca e ok, desi vazuse ca asta era ocupata, atenta acolo si nu putea vorbi)...



#104
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 30 august 2014 - 13:20

Mytzyus , bebelina mea este la fel de activa ca si a ta , cat e ziulica de lunga ea face tumbe prin burtica mea si se tot împinge prin coastele mele de ma lăsa uneori fără aer ! Tensiunea mea este tot mica 9 cu 6 sau 10 cu 6 si pulsul este la fel mare in jur de 100 fără sa fac nimic . Fetelor as vrea sa imi ziceți si mie voi ce saltelute ați luat sau vreți sa luați pt bebei pt ca eu chiar nu stiu de care sa iau ?! :)

#105
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 august 2014 - 14:59

mytzy, esti comica rau cu printesica ta jucausa :))) lasa ca mult nu mai este si o sa-ti fie dor de suturile ei ;)

cu tensiunea stau bine, dar de gafait nu mai zic nimic, stau de la 11 in bucatarie si de abia acum am terminat....sunt sleita de puteri, de dureri de spate si de ligamente de burtica jos, am impresia ca vezica mea e terminata din cauza greutatii....



#106
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 30 august 2014 - 19:49

Anda, stiu ca e amuzant pentru cei din jur dar eu sunt singura care nu se amuza. Tati mereu o incurajeaza pe mica lui printesa sa ii rupa oasele maica-sii sa ii arate cine-i seful..cu cine seamana..etc. mama se amuza de situatie pt ca si eu am chinuit-o pe ea cand era insarcinata si e toata un zambet cand vede cat de fidel se repeta istoria si eu sunt cu cearcanele in gura de la lipsa de somn.
Salteaua pt bebe a fost si pt mine un mare mister. Pe unde citeam gaseam alta parere..asa ca pana la urma am gasit o solutie de compromis, mai exact o saltea cu o fata de cocos pt primul an, cand trebuie sa fie mai rigida pt coloana si o fata cu spuma de latex dupa un an cand bebe e deja mai grea si are nevoie de ceva mai mult comfort. Nu stiu daca e cea mai buna alegere sau cea mai cea saltea dar eu deja am obosit cautant solutiile ideale.

#107
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 august 2014 - 19:56

aaaa deci are cui semana printesa.... :) te cred ca e greu, al meu misca mult mai rar, spatiul cred ca e deja micut ptr el, devine tot mai stramt si pielea mea tot mai intinsa (bat in lemn) inca nu mi-au aparut vergeturi, dar pana la final nu se stie inca...voi aveti sau ati scapat?



#108
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 30 august 2014 - 20:22

Ah..nici nu imi faceam griji ca nu are cui semana. Stiu foarte bine cine e "electrocutatul" familiei :)) dar speram sa nu ii asemene atat de bine inca din burtica. 

Vergeturi inca nu am, dar sincer nu stiu cat imi mai rezista pielea. Buricul deja e intins la maxim iar eu ma simt ca un sac de box. Nu ne ramane altceva de facut..decat sa speram intr-o minune! 



#109
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 30 august 2014 - 23:01

Buna fetelor, Diaa bine ai venit in grupul nostru de pepenasi! burtica ta e mare si foarte frumoasa!!!  Mytzy si pe mine ma articuleaza bine la stomac si la ficat,de multe ori ma gândesc ca parca ar face intenționat si savurează cu plăcere durerile care mi le provoacă :))) chestia e nasoala e ca  la mine se lasa cu varsaturi dupa ce încasez. Are program,cam la 3 ore se trezește si e aciva si mai doarme 3 si iar se trezește si tot asa.... De sughitat, sughite si de 4/5 ori pe zi,am intrebat medicul despre sugit si mi.a spus ca este normal,iar ea se pregătește sa respire,mai exact sa facă fata mediului de afara. Miercuri merg la control,abea astept sa vad cat a mai luat in greutate,acum 2 sapt avea 1900g, un picut la limita,încă in grafic...sa vedem ce ne spune miercuri ;). Mytzy si eu am patutul cu salteaua de spuma. Nici eu n.am " încă" vergeturi,dar piele e întinsă si chiar ma mănâncă in continuare,zici ca am râie cum ma scarpin :))) dar ma dau regulat de 2x pe zi cu ulei,sper sa nu facem vergeturi,dar daca fac asta e...oricum nu mai concurez la Miss :))) pup burticile si noapte buna!



#110
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 31 august 2014 - 20:33

Andreutza, asta ma gandesc si eu uneori, ca ii face placere sa ma chinuie asa. Eu o rog si o mangai sa se linisteasca si parca mai rau face :)) o sa am ceva batai de cap cu ea..cu siguranta. Si sotul si mama mereu imi reproseaza ca mi-am rasfatat motanul peste masura si ca face numai nazbatii fata de motanul mamei care e un educat si un cuminte. Acum ma bat la cap sa am grija cum si cat ii suflu in fundulet si bebelinei ca o sa mi se urce si ea in cap. 

Azi am asamblat si patutul, sa se aeriseasca si el bine pana aducem puiul acasa si iar a fost o adevarata provocare :)) nu stiu cine naiba face instructiunile in ziua de azi..dare. Clar ca sunt numai incompetenti. Dupa distractia cu caruciorul, patutul a fost cireasa de pe tort. Alti nervi, alta distractie.. Acum urmeaza scaunul de masina si cel mai amuzant..testul portbagajului: cum facem sa bagam un carucior in porbagajul unui opel corsa :)) masina de familie era in plan cand am comandat caruciorul..acum am amanat-o pentru cateva luni asa ca va trebui sa gasim o solutie..

Maine imi sun si eu medicul sa vad daca mai trebuie sa merg la vreun control sau ne vedem direct la 36 de saptamani. De atunci va trebui in fiecare saptamana sa merg la control si pentru testul non-stres. 

Ah..si o intrebare pentru fetele care iau Tardyferon sau alte suplimente cu fier, cum va descurcati cu pofta de mancare?! Eu de cand am inceput sa iau asta as manca non stop si crengi uscate. Pur si simplu nu ma pot abtine din rontait si mancat toate prostiile. 





Etichetat si cu sarcina, bebe, octombrie, 2014, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -