Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 7

sarcina gravida octombrie 2014 bebe nastere

197 raspunsuri la acest subiect

#11
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 01 august 2014 - 19:21

Deeutza, inseamna ca eu am fost foarte norocoasa cu Amalia ca se trezea doar o data noaptea. Nu cred ca mai am noroc si a 2-a oara sa fie la fel. Ama nu a supt de la mine, ma mkgeam si ii dadeam din bineron. Am procedat asa pana la 3 luni cand pur si simplu nu am mai putut. Am facut mastita de 7 ori cu febra mare, dureri ingrozitoare, puroi. Mai mereu luam antibiotic. Oare sa fi fost faptul ca ii dadeam laptele ein biberoane de-alea de la avent cu sistem anticolici motivul pt care nu a avut?! O singura noapte a plans vreo 2 ore, in rest dormea linistita. Cu somnul ei si ca nu a avut colici a fost foarte bine, dar cu mastitele mele... De asta mi-e cel mai frica acum

Alina, sigur colostru este!

#12
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 01 august 2014 - 19:31

silvia, sper sa avem noroc toate si bebeii sa nu aiba multi colici, sa nu sufere nici ei nici noi, eu mi-am luat deja 2 biberoane de la avent despre care vorbeai si tu, cu sistem anticolici, acum da Doamne sa am laptic, dar nu strica sa le am acolo



#13
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 01 august 2014 - 19:55

anda ,incearca sa strangi un pic de sfarc ,si vezi daca iese ceva



#14
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 01 august 2014 - 22:25

alina, si eu am colostru de muuult timp inca, l-am "descoperit" masandu-mi sanii, si e la fel, cateva picaturi apoase si unele foarte galbene. Deci nu te ingrijora, chiar am vb si cu medicul fiidca ma gandeam ca apare totusi prea repede in acea perioada, dar e absolut normal  oricand in timpul sarcinii :)) Fara grija! [:)] [flo2]



#15
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 02 august 2014 - 13:48

Buna fetelor,

 

este f bine ca deja isi face prezenta colostrul pt ca asa se pregateste corpul pt perioada de dupa nastere cand tb sa secrete lapticul!!!

Si la mine a aparut pe la sapt 22 si sunt tare fericita k bubulina mea o sa aiba laptic bun direct de la sursa ....

 

Vroiam sa va intreb daca aveti cumva insomnii???? De vreo saptamana nu pot dormi deloc bine noaptea, ma tot frec in pat cateva ore nereusind sa adorm si ma trezesc dim super obosita. Nu visez nimik, ci doar nu pot adormi dupa mersul la baie pt susu .... si stau si ma uit pe pereti la greu.....

 

In rest stam bine, nu maini sau picioare umflate, nu dureri de spate, un pic de arsuri la stomac cd seara imi mai fac cate o pofta de te miri ce (not healthy), 7 kg luate in plus (si sunt mandra ca doar atat!!!!) si stare de spirit buna momentan!

 

Si o poza cu burtiq ...

 

Miniaturi atasate

  • mela gravida 6 luni.jpeg

Editat de miky_mamica, 02 august 2014 - 13:50 .


#16
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 02 august 2014 - 15:11

Buna, fetelor!

 

Cum va petreceti weekend-ul? Eu am intrat in febra cumparaturilor. Saptamana aceasta am luat carucior, pampersi si cercei. Acum sunt concentrata pe patut si saltea si, in urma vizitei la Bebe Tei, m-am dezorientat complet. Spun asta pt ca am ajuns la magazin convinsa fiind ca saltelele de cocos sunt cele mai bune, dar vanzatorul a spulberat mitul acestora, laudandu-le pe cele de spuma. Spunea, printre altele, ca saltelele de cocos nu lasa aerul sa circule si ca se deformeaza, astfel ca trebuie schimbate dupa circa 1 an. Acum nu stiu ce sa mai cred. Voi de care cumparati?

 

pupici!



#17
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 02 august 2014 - 17:07

miky, frumoasa burtica, eu am luat deja 10 kg si sunt in saptamana 31...sunt curioasa cat voi mai "aduna" pana la sfarsitul sarcinii :)))) voi avea de munca nu gluma :))

 

in rest azi e groaznic de cald, am facut un pic de curatenie dar m-am oprit ca sunt epuizata...si piticu si-a inceput ora de karate in burtica, asa ca paaaauza la pat

 

geo, eu inca nu stiu ce saltea voi cumpara, fiindca este posibil sa primesc un patut, asa ca astept sa vad ce dimensiuni are si de abia apoi imi fac griji :))

 

mamicute, weekend placut si linistit

va pup :)



#18
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 02 august 2014 - 20:29

Buna seara, fetelor! Ce mai faceti? Eu mor de cald. Noaptea trecuta a fost groaznica, mi-a fost foarte rau, nici nu stiu exact sa descriu ce am avut, dar efectiv imi venea sa plang de rau ce imi era. Cu toate ca am avut o noapte proasta, azi am profitat si am fost la cumparaturi pt bebelin. I-am cumparat patutul, de care sunt foarte incantata si am restrans cautarile de carucioare la 2 optiuni pe care merg sa le vad marti si poate ma hotarasc la unul din ele. Incet, incet lucrurile se aduna si am asa o placere sa le vad parca sunt un copil care primeste cadouri de la Mos Craciun :))

 

 

Spun si eu prezent la subiectul colostru, de ceva vreme am observat cate o pata mica pe maieuri si am descoperit ca el  este de vina. Sper sa fie un semn bun si sa il pot hrani pe bebe cum trebuie. 

 

Sa aveti o seara frumoasa!! [flo2]



#19
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 02 august 2014 - 21:14

draga miky si eu cred ca ma trezesc pe noapte si de vreo 7 ori sa merg la baie,si adorm foarte greu la loc,azinoapte m-am trezit pe la 2 si pana la 4 am tot stat treaza,

 

si eu ma bucur f tare ca inca nu m-i s-au umflat piciorusele cu toate ca mananc f sarat .si acum si inainte de a ramane insarcinata

 

cu kilogramele in plus si eu sunt o norocoasa .nu am luat decat 7 kg pana acum la 28 saptamani,si sunt tare fericita.

 

fetelor eu incep sa imi fac griji ca nu am sa stiu ce nume sa ii pun la puiut....pur si simplu nu imi vine nicio idee  de nume sa imi placa f mult

 

noapte buna somnic usor



#20
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 03 august 2014 - 06:37

Buna dimineața fetelor, Geo eu am cumpărat patutul de mai bine de o luna si tot asa cu salteluta de  spuma...si pe aici umbla zvonul ca ar fi ultima generație.... Or fi mai bune,nu stiu ce sa zic, pe vremea lui bunica erau saltele de paie si copiii n.au avut probleme,presupun ca nici acum nu vor fi ;)  Si eu sufăr de insomnie,am un program tare aiurea,dorm dimineața dusă pana la 10-11, seara pe la 18 mi.e somn si ma întind o ora dupa care stau treaza pana pe la 1-2 noaptea,adorm puțin  si la 5 sunt in picioare,merg sa mănânc ceva iau placa citesc sau ma joc si pe la 7 adorm iar....si tot asa zilnic. Eu am 11 kg luate pana in prezent,dimineața ma dor mâinile si picioarele la încheieturi,la maini cand indoi palmele încheieturile la degete ma dor rau si la picioare cand pun jos si calc partea dinspre calcai ,presupun ca din cauza kg...asta e,ce sa facem trece ea vara si dupa ne apropiem de termen,cand avem Bebita in brate uitam de tot si toate durerile....





Etichetat si cu sarcina, gravida, octombrie, 2014, bebe, nastere

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -