Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12

bebe sept2013 oct2013

441 raspunsuri la acest subiect

#11
adicris13

adicris13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 16:47

Nanne, multumim de capitol nou ! 

 

Daniela, imi pare rau ca mama ta trece prin asa momente , ar fi bine sa poata ajunge sa-si mai vada sora  daca se simte asa rau.... eu am trecut acum cativa ani prin ceva asemanator si mi-as fi dorit sa fi ajuns mai repede, macar sa-mi iau ramas bun... [sad]

 

 

Mina, mult succes cu evenimentele de care te ocupi, iar Maia sa fie cuminte si sa coopereze cu tati in toate cele cat timp esti plecata.

 

 

Andra, vacanta placuta lui Mister, chiar daca e mai scurta, sa va bucurati de zilele petrecute impreuna !

 

 

Ella, felicitari pentru progresele facute de Rares ! Ma bucur ca esti mai bine, pe partea cu alaptatul pot doar sa te incurajez si sa te admir pentru determinare [floare3] , de sfaturi eu nu sunt buna ca am alaptat doar 2 luni din pacate si de-abia incep sa ma resemnez ... Sper doar ca la bb2 sa ma descurc mai bine la capitolul  [alap]

 

Pup pe toata lumea, fug sa pun masa !! Sa aveti o seara frumoasa !!!

 

 

Mexxa, ce bine ca e vreme frumoasa si la voi si va puteti plimba! La Tm au fost azi 18 grade, tare placut, am stat vreo 2 ore afara !

 

 

Criss, bebele tau tipa ca il nemultumeste ceva sau chiuie/ tiuie [clo] ?

Ca al meu se trezeste zambind, dar dupa ce se dezmeticeste scoate niste sunete de ma bucur ca stam la casa  [soricel]  , apoi mananca si iar tiuituri si tot asa, cat e treaz si n-are trompeta ocupata cu bibe sau suzeta, nu se lasa ! Am zis ca-l fac arbitru, are fluierul la el tot timpul... 



#12
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:01

Criss, bebele tau tipa ca il nemultumeste ceva sau chiuie/ tiuie [clo] ?

Ca al meu se trezeste zambind, dar dupa ce se dezmeticeste scoate niste sunete de ma bucur ca stam la casa  [soricel]  , apoi mananca si iar tiuituri si tot asa, cat e treaz si n-are trompeta ocupata cu bibe sau suzeta, nu se lasa ! Am zis ca-l fac arbitru, are fluierul la el tot timpul... 

 

Adina [:-)))] [:-)))]  tare rau bebelul tau :)



#13
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:05

Merci, fetelor, pentru gandurile bune si idei! [flo2]

Mina, crede-ma ca m-am tot gandit pe cine as fi putut contacta sa ii sugerez sa o ajute pe mama si am constientizat ca singura persoana ce ar fi putut e nasa mea de botez (tot matusa, sora tatalui), dar ea tocmai ce a trecut prin niste sedinte serioase de chimoterapie in urma unui cancer la san, depistat din intamplare. Ea era singura ce in mod normal ar fi fost dispusa sa se implice, insa ea nu poate din motive de sanatate. Sunt constienta ca dintre toti din familie, maica-mea e cea mai apta (din toate punctele de vedere) sa organizeze ceva, orice ar reprezenta asta.\

Sunt curioasa ce a facut, deoarece online nu am vazut-o deloc, dimineata nu era acasa si la mobil nu raspundea. Si da, asa ma gandeam si eu sa o ajut, cu o vorba buna ca altceva nu pot face de aici pentru ea.

Pisellino, merci mult de aprecieri! [:)]  Din fericire, am mostenit spiritul intreprinzator al mamei. Si pe mine se bazeaza cam toata lumea si din toata lumea, eu cel mai mult tot pe mine ma bazez [:)] , apoi pe sot si pe sora-mea, uneori pe fratele meu, in functie de activitati/chestii de organizat.

 

Copiii mei au fost super cuminti azi, dupa ce ieri au fost tare maraiti. Le-am dat in premiera iaurt simplu + piuree de fructe coapte, toate facute la blender. A iesit o combinatie super (iaurt + mar + para + banana). Au mancat tot din castronel..Fiecare cate o portie sanatoasa. Prima data cand papa tot ceva.

Acum le dau la cina supa crema de legume coapte (dovlecel, pastarnac, morcov, ardei gras, telina). Din asta voi papa si eu. Sunt curioasa cum vor reactiona. Nu pun sare sau condimente in ea, bineinteles. De obicei supa asta se serveste cu crutoane, dar eu le voi ignora de data asta.



#14
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:10

Piselino, merci pentru reteta de branza! [flo2]



#15
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:13

Mexxa, parca tu intrebai, mancarea de bebelusi se poate congela pe portii in cutiute inchise bine si pastra chiar si vreo doua saptamani Unele mamici fac asta in formele de facut cuburi de gheata, insa asta nu mi se pare cea mai buna metoda din mai multe motive.

Eu nu stiu de voi apela prea repede la asta, deoarece cat mai stau acasa ma ocup personal de piuree si mi se pare ok (nu prea mult timp). Cand va fi mama aici , le va face fie ea, fie eu, in functie de ora la care voi ajunge acasa.



#16
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:16

Apropos de diversificare,  eu am auzit ca trebuie dat solidele DUPA masa de laptic, nu inainte. Asta deoarece se considera ca solidele trebuie sa complementeze nu sa inlocuiasca masa de lapte, si astfel ritmul de mancare al laptelui nu este influentat de introducerea solidelor, deoarece este inca felul principal de mancare al copilului. De asemenea supply-ul de lapte al mamei nu este afectat, in cazul celor ce mananca LM.

Voi vad ca le dati mancare inainte de lapte....  cum de?

 

La inceput si eu voi prepara zilnic masa de legume/fructe. Poate intr-o luna-doua cand se pot introduce mai multe alimente voi prepara in avans mai multe feluri (in weekend pt saptamana urmatoare de exemplu)si le voi pune la congelator in cubulete din astea http://www.amazon.co...ref=pd_sim_ba_3



#17
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:42

Elena, eu ii dau lapte intai de la un san, apoi papica, si apoi o pun la sanul celalalt - tocmai deoarece nu ii inlocuiesc masa, sunt doar cateva lingurite (ieri vreo 3 jumatati de lingurita de bebe, azi poate 2-3 lingurite pline). Nu inseamna ca  recomand ca toata lumea sa faca ca mine, asa ne merge acum bine noua, poate saptamana viitoare schimbam schema. Baiul e ca junioara mea de multe ori imi adoarme la san, asa ca daca e sa ii dau papica dupa ce termina cu laptele, risc sa nu am la cine da ca e adormita ca soarecu-n siloz :))

Oricum, cea mica imi sta la san de cate ori vrea, uneori de foame, uneori de sete, uneori de alint sau comfort...chestia asta nu o schimb, indiferent de solide;e au ne-solidele din meniu.



#18
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:53

Piselino: eu am avut pompa de la ameda. Mi-au dat de la farmacie gratis un set. Mi-a ajuns unul. E ft complicat sa te mulgi la 2 sani simultan, iti trebuie mai multe maini. Oricum ma.bucur ca am scapt de muls. A fost oribila perioada aia. Parca nu faceam nimic altceva decat muls, spalat si sterilizat pompa, biberoane.
Eu branzica din lapte proaspat stiu ca se face si cu un strop de lamaie daca nu exista calciu lactic. Cred ca e ok pt bebei pt ca lamaia e oarecum fiarta.
A venit sacunelul peg perego sieste. E genial. A stat pitica mea azi i el si s-a jucat deocamdata. E ft usor manevrabil, ft stabil, are roti ft bune, scaunul se pune in ft multe pozitii.

#19
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:55

Azi iar nu a vrut sa doarma. Am incercat in zadar o ora sa o adormim si eu si mama. Pana la urma a adormit in manduca. Deci e buna si ea la ceva.

#20
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 19:41

Andra merci pt detaliere [flo2]  Eu cred ca procedezi bine asa si mai ales daca domnisoara ta e somnoroasa la san :) O sa consider si eu varianta asta cand va veni vremea

 

Alina, ma bucur ca iti place scaunul. Eu o sa merg in weekend sa testam cateva modele, printre care am in vizor si un peg perego (modelul prima pappa best, nu stiu daca e la fel ca in Europa). Am citit cateva reviews proaste referitoare la scaunul asta, si anume tavita prea inalta pt bebe si faptul ca nu se poate curata foarte bine si ca intra mancare prin cutele/imbinaturile scaunului. Cum ti se pare referitor la problemele astea?

 

O alta intrebare stupida: Odata inceputa diversificarea trebuie sa ii dau in fiecare zi constant sau azi da maine ba si tot asa? [:D]





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -