Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#31
MBAnka

MBAnka

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:33

stiti unde gasesc si eu arondarile astea cu scoala?.. si noi ne mutam curand si as vrea sa stiu totusi clar unde naiba apartin.. desi eu prefer alte scoli din cartier.. va trebui sa ii fac mutatie.. dar inca nu sunt hotarata..



#32
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:39

stiti unde gasesc si eu arondarile astea cu scoala?.. si noi ne mutam curand si as vrea sa stiu totusi clar unde naiba apartin.. desi eu prefer alte scoli din cartier.. va trebui sa ii fac mutatie.. dar inca nu sunt hotarata..

in mod normal trebuie sa le gasesti pe site-ul inspectoratului scolar judetean. pe cel de la mine (prahova) inca apar toate informatiile legate de inscrierea in clasa 0 ptr anul scolar curent (2013-2014).

unele scoli afiseaza si pe site-ul lor lista strazilor si blocurilor arondate.



#33
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:43

pe site-urile ISJ/ISMB sunt circumscriptiile scolare.

 

Corina, nu te supara ca iti spun, dar nu o tine de fiecare data cu "de ce o dai la scoala". fiecare are motivatiile lui. si eu o voi da pe Eva,mai ale pentru ca  mi se pare enorm sa intre la 7 ani 8 luni in clasa I.



#34
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:45

http://www.ismb.edu....i_bucuresti.pdf

uite aici pentru Bucuresti



#35
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:50

roxana, n-as fi spus daca nu as fi aflat chiar din gura mamicilor respective, ca acum regreta inscrierea prematura a copiilor in clasa 0, ca daca stiau ce le va fi atat de greu copiilor, mai bine ii mai lasau un an la gradi.

pe langa asta, mamicile respective au mai spus si altele : la gradi aveau program pana dupa-masa, acum cu scoala, bataie de cap cine ia si cine sta cu copilul pana vin parintii de la job; cei mici stau un pic mai prost cu imunitatea, racesc (de ex) mai des si/sau mai rapid in comparatie cu colegii mai mari cu un an.

 

probabil depinde foarte mult si de scoala, invatatoare, colegi si asteptarile parintilor. or fi si parinti/copii super-multumiti si fericiti ca au facut acest lucru, nu zic nu.

fii-mea are in clasa (0) destui copii care au implinit 7 ani recent sau urmeaza sa implineasca. n-are rost sa-ti spun cat de bine se descurca acestia in comparatie cu piticutii de 6 ani si-oleaca...

chestiunea aceasta cu "e prea mare la nu-stiu-cati-ani ca sa fie in clasa I" nu pot s-o inteleg pe deplin.

din cate imi povestea o colega care a prins ultima serie cu inscriere direct in clasa I, baiatul ei n-ar mai fi avut deloc timp de odihna si joaca daca statea sa faca toate temele si proiectele date la scoala. i le mai faceau parintii sau bunicii, ca sa-l ajute. fise, decupaje, ierbar, nu's ce experimente... 

 

e usor sa te ia valul si sa zici, hai sa-l inscriu, ca o sa fie la fel ca la grupa pregatitoare de la gradi, dar nu e chiar asa. la balbaiala continua din sistemul de invatamant, copiii cad victime de cele mai multe ori. ma rog, e un fel de-a spune, dramatizez si eu oleaca.


Editat de CorinaDani, 15 ianuarie 2014 - 15:05 .


#36
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:57

normal ca se descurca mai bine dar din punctul meu de vedere ei ar trebui sa fie la clasa I, conform varstei mai ales!!



#37
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 15:45



pe site-urile ISJ/ISMB sunt circumscriptiile scolare.

 

Corina, nu te supara ca iti spun, dar nu o tine de fiecare data cu "de ce o dai la scoala". fiecare are motivatiile lui. si eu o voi da pe Eva,mai ale pentru ca  mi se pare enorm sa intre la 7 ani 8 luni in clasa I.

Sustzin tot ce ai spus tu!

 

Eu mi-am dat copilul la scoala la 7,9 ani ,exact cu principile CorineiDani am plecat si eu la drum.

 

Recunosc ca am facut o mare greseala ,copilul era foarte pregatit si la 6,9 ani,daca ar fi s-o iau d ela inceput...nu as mai face grseala.

 

Parerea mea(ca sfatul nu pot sune ca imediat sare cineva [:)] )e ca daca evaluarea psihologica este pozitiva...da-tzi copilul la scoala,oricit de mic si nepregatit vi se pare voua parintzilor.

 

Dana


Editat de andacos, 15 ianuarie 2014 - 15:55 .


#38
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 15:57

dana, daca nu ma insel, fiul tau este destul de mare acum. in ce an a inceput scoala ? in romania sau germania ?

eu inteleg si accept faptul ca traim alte vremuri, ca () copiii din ziua de astazi se dezvolta intelectual mai rapid, ca au acces si sunt bombardati de informatie. dar nici programa de la clasa I, de acum, nu se compara cu ce faceam noi, pe vremuri. sau ce se facea in scoala la clasa I in anii 90, de ex.

 

in cazul selenei, daria va avea 5 ani si 9 luni in toamna.

mi se pare prea mica totusi, imi amintesc cum era fii-mea la nici 6 ani si cum e acum, la 6 ani si 7 luni. a progresat si a crescut (fizic si psihic) enorm, nu cred ca ar fi facut fata scolii la fel de bine, daca o dadeam la 5 ani si 9 luni...sau, ma rog, ar fi fost supusa unui stres si unor constrangeri pe care nu le-ar fi inteles la varsta respectiva...altfel discutam si intelege acum...e mai matura, intelege mai bine, accepta si ofera rationamente si motivatii logice...



#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 16:03

Da Corina,de asta imi si permit sa imi dau cu parerea,tocmai pentru ca fii mio are 18 ani,e mai mare cu cel putzin 2 ani decit restul colegilor si zilele trecute mi-a trintit-o ca...e vremea sa-si cistige prorpii bani la virsta asta.

 

Crede-ma ca asa am gindit si eu ca si tine(bine la noi a fost si contextul de asa natura,insa eu am decis ca el sa mearga la scoala in Romania la 7.9 ani),insa in timp mi-am dat seama ca am gresit.Tare ,tare de tot!!!!

 

Cind sunt micutzi...nu s eprea cunoaste,insa cind cresc ...itzi dai seama ca era mai bine sa inceapa scoala atunci cind trebuia.

 

De fapt asta e si rostul clasei 0,se doreste aproprierea de statele vestice in ce priveste virsta scolarizarii...da,Romania "are cei mai batrini scolari"din Europa.

 

Repet,daca evaluarea psihologica e pozitiva...go for it!Parerea mea,desigur,ca decizia apartzine parinztilor.

 

 

Dana


Editat de andacos, 15 ianuarie 2014 - 16:03 .


#40
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 16:12

programa clasei 0 este mult mai usoara. in plus si clasa I va fi mai usoara pentru ca se mai divizeaza materia. clasa 1 a fost teribil de aglomerata.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -