Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

in cautarea unui job, aplicand CV pe diverse site-uri


50 raspunsuri la acest subiect

#11
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 29 august 2013 - 21:43

Eu prefer anunturile din ziarele online. Sun sau trimit CV ul pe e mail ul firmei.



#12
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 29 august 2013 - 22:02

prin urmare, eu mi+am reactualizat CV si deja am inceput sa aplic pe diverse saituri; dintre cei care citesc acest articol, rog sa imi spuneti si mie, daca a-ti obtinut job dupa ce a-ti aplicat pe saitul X, si a-ti trecut de deja de proba interviului....intreb acest lucru,  ptr eu personal am citit si pareri contra, ca e o mare pierdere de timp si nimeni nu citeste CV, iar modul de recrutare este altul....oare care altul???????????

 

De-a lungul anilor am angajat personal pentru diverse companii si proiecte peste 300 de persoane si am citit mii de CV-uri. Opinia mea este:

 

- daca nu ai niste specializari foarte nisate  este pierdere de timp sa faci upload de CV-uri (poti insa sa incerci dar cred ca nu o sa apara in nici o cautare targetata)

- este recomandat sa dai dovada de proactivitate prin:

1. Sa trimiti tu aplicatie la fiecare job in parte

2. Sa personalizezi CV-ul pentru fiecare aplicatie in parte

 

In conditii de criza, cu atatea persoane care "stau pe banca" trebuie sa faci orice sa iesi din multime. Si pot sa-ti spun din experienta ca un angajator recunoaste un CV muncit si "rasplateste" munca cu plasarea lui pe short-list.



#13
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 august 2013 - 22:08

Letitia, pe best jobs nu poti lasa campuri multe necompletate, am impresia ca daca nu treci varsta de exemplu nu te lasa sa salvezi cv-ul.
Dar poti vedea ce firma il publica si in loc sa aplici pe site aplici direct pe mail.

De exemplu barbata-meu cand gasea un job care credea el ca e ok incepea sa sape dupa detalii despre firma. Linkedin-ul face minuni pentru un anume gen de joburi (de la middle in sus). Asa ca rufus, fa-ti repede un profil acolo si incearca sa obti cat mai multe recimandari de la cei la care ai lucrat si sa te conectezi cu cat mai multe persoane. E tot site oarecum de recrutare, au si joburi acolo!
Si poti gasi pe linkedin oamenii care lucreaza in firma unde vrei sa aplici. Fie ca il gasesti pe cel de la hr, fie ca iti gasesti viitorul sef, daca mai ai si norocul sa fi conectat cumva cu respectivul te faci si cu o recomandare!



#14
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 august 2013 - 22:18

Letitia, tu despre ce fel de CV-uri vorbesti? Ca CV fara informatii personale eu n-am vazut pana acum.

 

"Nu au dreptul", mda, atunci cine a creat modelul de CV Europass, o fi fost ceva agent de-ala smecher, pus pe aflat informatii personale.

 

Aia cu "nu spune varsta" mi se pare mai degraba de rangu' subiectului Andrei sau cum o cheama.



#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 29 august 2013 - 22:59

si eu am lucrat cativa ani al o agentie de recrutari din America, sfatul meu (pe langa cele mentionate de Admin. si Micky )

forma de scriere a CV-ului sa fie cat mai concisa, eventual cu bulets, spatii intre paragrafele incat sa fie foarte usor de citit.

nu fii modesta, amplifica un pic (dar fara minciuni) experientza profesionala [:)]

 

nu pune adresa actuala, nici macar in scrisoarea de intentie.

nu da info despre familie(copii)

sa ai scrisori de recomandare.

nu uita sa mentionezi succese in cariera, proiecte importante finalizate...

foloseste cuvinte importante care pot fi gasite cand se face cautare "search"

titlul pozitiei pt care aplici sa fie scurt si elocvent

 

 

un alt fel de a gasi job-uri e sa te uiti la companiile din zona , sau care le preferi si sa trimiti direct la ei (director, HR...) CV-ul tau, chiar daca nu angajeaza la moment...il tzin in file si nu se stie...daca se poate, sa te duci chiar in persoana si sa-l prezinti.



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 29 august 2013 - 23:06

Letitia, pe best jobs nu poti lasa campuri multe necompletate, am impresia ca daca nu treci varsta de exemplu nu te lasa sa salvezi cv-ul.
Dar poti vedea ce firma il publica si in loc sa aplici pe site aplici direct pe mail.
De exemplu barbata-meu cand gasea un job care credea el ca e ok incepea sa mi dupa detalii despre firma. Linkedin-ul face minuni pentru un anume gen de joburi (de la middle in sus). Asa ca rufus, fa-ti repede un profil acolo si incearca sa obti cat mai multe recimandari de la cei la care ai lucrat si sa te conectezi cu cat mai multe persoane. E tot site oarecum de recrutare, au si joburi acolo!
Si poti gasi pe linkedin oamenii care lucreaza in firma unde vrei sa aplici. Fie ca il gasesti pe cel de la hr, fie ca iti gasesti viitorul sef, daca mai ai si norocul sa fi conectat cumva cu respectivul te faci si cu o recomandare!


Mickyyy, n-am stiut ca sint cimpuri care trebuie umplute, dar daca sint nesimtiti sa intrebe astfel de chestii, merita sa pui o alta virsta. Ma mir ca nu intreaba si cite kile ai. Si ai mare dreptate cu linkedinul. Si aici e folosit la maxim de cei ce cauta joburi si de recruteri.


Selene, vorbesc de CV-uri folosite in uk. Nu numai ca nu pui informatii personale, la interviu nu te intreaba nimeni astfel de intrebari. In cv se pun numai informatii profesionale, unde ai muncit si ce ai muncit.

#17
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 august 2013 - 00:15

Si eu subscriu pentru Linkedin, cred ca majoritatea profesionistilor (sau cei calificati in ceva anume) sunt acolo. Este si o modalitate foarte folosita de recrutare.


Editat de A_Iulia, 30 august 2013 - 00:16 .


#18
simonnamb

simonnamb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 30 august 2013 - 05:05

Eu nu aplic pe site-uri, nu pun cv-ul on line nicaieri. Tocmai pentru ca fiecare job e diferit si fiecare firma cere ceva specific, chiar daca e vorba de o aceeasi treaba ep care, pina la urma, trebuie sa o faci. Asa ca de cite ori am fost in perioada de cautare de job, am urmarit ofertele de pe net si din ziare si am personalizat CV-ul in functie de ce cerea jobul. Aproape ca am facut copy - paste din cerintele listate de firma in cv-ul meu, cam in ordinea in care erau listate. 

 

Daca firma cere: experienta x ani / abil in comunicarea cu clientii / exprimare ingrijita/ usurinta in folosirea xcel si mai stiu eu ce, insa CV-ul meu in original are xcelul in prima pozitie, il mut in a patra, si schimb "abil" cu "performant'' dar pun chestia cu clientii in pozitia a doua. Totul in ideea ca persoana care citeste cv-ul meu are in cap niste cerinte si niste prioritati si cv-ul meu le puncteaza pe toate, in ordinea prioritatii.

 

Si a functionat de fiecare data, bine, eu si lucrez intr-o industrie unde ori stii ori nu, si e si penurie de personal, dar m-au chemat la fiecare cv trimis.

 

De fapt, a functionat in combinatie cu scrisoarea de intentie, care e de toata panarama, ceva de genul: 

am x ani experienta in domeniu, sint bilingva, lucrez bine in echipa dar sint perfect capabila sa imi gerez singura proiectele, presiunea nu ma streseaza, din contra, ma mobilizeaza, sint pasionata de meseria mea (etc, etc). Si fraza cheie: Am 99% din ce cauta ... (si aici mereu scriu numele firmei, sa fie clar ca la ei aplic), 1% depinde de dvs., sa-mi acordati sansa sa invat particularitatile activitatii firmei (si bla, bla). 

 

Fraza asta, ultima, mi-a adus toate interviurile din ultima vreme, fiecare din interievatori mi-a zis ca CV-uri comparabile cu al meu a mai avut, dar TREBUIA sa vada cine are cohones sa puna asa o fraza in scrisoarea de intentie... 

 

Nu zic ca toti trebuie sa avem fraza asta in scrisoarea de intentie, zic ca trebuie ceva care sa te diferentieze de restul lumii, ca pe fiecare job si n-spe cv-uri si poate al tau trece neobservat pentru ca e plat... 

 

Off topic, ca o provinciala ce ma aflu, de ce Bucuresti? Proximitate? Oportunitati? Scoli? 

 

Simonna



#19
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 30 august 2013 - 07:48

nu aveti ideeee cat de mult m-ati ajutat, in dezvoltarea acestui subiect, care ARDE.. pot spune...

 

mi-ati deschis ochii acum f clar, la detalii minore si majore, ; am citit un articol ieri pe myjobs parca, că daca ai mai multe specializari (3 de ex) , si detaliezi pe fiecare separat in experienta ta profesionala este ZERO, ptr informatiile cele mai importante intr-un CV sunt acelea unde scoti in evidenta strict experienta ta doar in domeniul in care aplici, si nu altele...ba din contra este in defavoarea ta cica....sau pierdere de timp de cele mai multe ori.

 

e f important sa scoti in evidenta doar cariera ta profesionala-in domeniul X  de-a lungul timpului pentru  jobul unde vrei sa aplici...zic bine???????????

 

astept sfaturii in continuare si va multumesc ptr orice detaliu



#20
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 30 august 2013 - 08:03

Inca un sfat sau aspect important, nu stiu cati il stiu. Pe site-urile de recrutare ai un singur CV in mod normal (bestjobs stiu sigur, nu stiu pe altele). Degeaba iti personalizezi cv-ul azi ca sa aplici la job-ul x, si a doua zi il modifici/adaptezi la jobul y. Pentru ca recrutori vad exact ultima varianta salvata la momentul cand drschid ei cv-ul, nu varianta cu care tu ai aplicat initial.
Asa ca mare atentie, daca ai mai multe calificari si vrei sa te focusezi doar pe una din ele la un anume job, nu aplica de pe site, ci trimite mail cu cv-ul atasat. Pentru ca poti avea neplacuta surpriza a ei sa deschida cv-ul tau la 2-3 saptamani dupa, si il vor vedea exact in forma in care e el atunci!! Pe cand pe mail stii sigur ca vad exact cv-ul pe care l-ai atasat tu!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -