Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poseta, Oprah si rasismul

oprah posete

139 raspunsuri la acest subiect

#41
iarina

iarina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 11 august 2013 - 11:53

Mai eu lucrez cu elvetieni si ma mir de incident. Merg frecvent la Zuerich si mereu am fost tratata impecabil.
1. Nu e usor sa dai pe cineva afara in Elvetia, asa, cu una cu doua. Ii dai intai un avertisment, altfel intri in alte belele.
2. N-am auzit conversatia intre cele 2 asa ca mi se pare ca pot fi m.multe variante:
a) duduia a discriminat-o dupa aspect-nu neaparat culoarea pielii
b) sa stiti ca e mare stres pe vanzatoarele din magazinele astea scumpe - de multe ori daca li se fura produse si se intampla pe tura lor, atunci li se ia un procent salariu- daca i s-o fi parut femeii ca arata dubios,i-o fi fost frica sa scoata geanta si a incercat sa "se scoata" oferindu-i altceva
c) Oprah are dreptate si a fost rasism.

Oricum incidentul se putea rezolva usor, chema managerul, facea scandal in magazin si cu asta basta. Faptul ca s-a scos mare victima pt.mizerii din astea marunte pe care le-am patit cu toatele, indiferent de rasa, varsta, locatie, arata ca duduia e avida dupa publicitate si perpetueaza/alimenteaza cartea discriminarii.

#42
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 11 august 2013 - 12:03

Daca pana acum nu s-a auzit in Elvetia de Oprah Winfrey, de-acum cu siguranta o sa stie.

Aere de diva, era in "Oprah Winfrey full gear", "her little Donna Karan skirt" si "her little sandals" dar "obviously the Oprah Winfrey show is not shown in Zurich". Si nu e prima data, cica in alt articol zice ca in 2005 la fel s-a plans ca Hermes n-au poftit-o inauntru pentru ca avea loc ceva privat.

Si zice ca ar fi putut sa "thrown the black card" (ar fi clarificat ca isi permite poseta si ar fi transformat faza intr-un teaching moment) dar nu, a fost mai simplu sa mearga la tv si sa "play the race card".

Nimic nou.

off-topic, dar ma obsedeaza acel "black card". eu intelesesem ca nu a vrut sa faca acolo un show si s-o acuze pe vanzatoare ca-i rasista (adica black card = race card). de la voi inteleg ca exista o carte de credit neagra, care are credit nelimitat sau ceva asemanator si pe care cand o arati se clarifica lumea ca esti bogat? :)



#43
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 11 august 2013 - 12:09

Habar n-am daca exista vreun card de credit, cred ca m-am exprimat ambiguu. Ea a zis ca ar fi putut sa thrown the black card adica sa spuna acolo ca nu e servita pentru ca e african american, dar n-a vrut sa faca o scena. Eu am spus ca ar fi putut sa clarifice acolo sa transforme toata tarasenia intr-un teaching moment. A ales sa vorbeasca la TV despre asta.



#44
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 11 august 2013 - 12:54

da, asta mi s-a parut si mie ipocrizia maxima: la ce bun sa faci show in magazin, cand poti sa-l faci la tv :). 



#45
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 august 2013 - 13:29

mie nu mi s-a parur ipocrizie, a discutat despre aceasta problema care din pacate e frecventa. A avut si emisiuni despre alte probleme cotidiene sau nu ale oamenilor in general, mi se pare foarte ok.

Noi ne razvratim pe net, ca atata ne e patura, ea poate sa faca asta la TV.

F. bine.

Evident ca a mers si pe ideea cu rasismul din moment ce a spus ca era imbracata 'de firma'.

Si mie mi s-a intamplat de multe ori sa ma duc imbracata in trening sau cu geaca de fas sau mai stiu eu ce, si sa se uite vanzatoarele la mine de sus, de parca as fi miloaga si ele ar avea magazinul. tre sa fii si putin prost sa crezi ca daca vinzi un produs esti mare scula pe bascula.

Cand m-am dus imbracata in acelasi magazin in haine ok, am primit numai zambete.

Oprah a fost in haine de firma, nu in pantaloni de trening, si tot s-a purtat vanzatoarea asa. Prin urmare varianta rasismului ramane in picioare.



#46
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 11 august 2013 - 13:47

Nu era treaba vanzatoarei sa hotarasca ce poseta cui i-ar conveni/veni bine/trebui  si mai ales sa insiste cand i se refuza sugestia! Treaba ei e sa arate potentialilor clienti marfa si eventual,daca e intrebata, sa faca sugestii.

Nu are nici o importanta daca Oprah e neagra, verde sau cu buline, imbracata in haine de firma sau in papuci de plaja. 

Daca patroana se teme de hoti, n-are decat sa angajeze bodyguarzi, sa aiba buton de panica cu legatura directa la politie...treaba ei. Nu sa jigneasca clientii presupunand ce e mai rau despre ei!

 

Iar scuza cu bariera lingvistica e penibila. in asemenea magazin, cu asemenea produse exclusiviste angajezi personal vorbitor de macar o limba de circulatie internationala.

 

 

 



#47
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 11 august 2013 - 13:55

Si dupa o asemenea gafa si atata publicitate negativa, cica nici nu poate sa o dea afara ...i-a dat avertisment

#48
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 11 august 2013 - 14:45

Portocalia, eu una nu cunosc emisiunile lui Oprah, si despre ea nu stiu absolut nimic, asa ca habar nu am cat de ipocrita sau nu, e ea. Dar uita-te aici,pe forum, cate topicuri de plangeri sunt in care vanzatoarea Z m-a tratat prost, medicul   Y a zis nu stiu ce, dar nu rezolva acolo problema pe loc, in schimb discuta pe forum. Presupun ca Oprah nu sta pe forumuri, ea da interviuri, asta face ea, cu asta se ocupa. Asa ca in loc sa se planga pe forum, s-a plans in interviu. E acelasi lucru, doar scala difera. Si din cate am inteles, nu a dat nume, altcineva a avut grija de asta.



#49
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 august 2013 - 15:16

Portocalia, eu una nu cunosc emisiunile lui Oprah, si despre ea nu stiu absolut nimic, asa ca habar nu am cat de ipocrita sau nu, e ea. Dar uita-te aici,pe forum, cate topicuri de plangeri sunt in care vanzatoarea Z m-a tratat prost, medicul   Y a zis nu stiu ce, dar nu rezolva acolo problema pe loc, in schimb discuta pe forum. Presupun ca Oprah nu sta pe forumuri, ea da interviuri, asta face ea, cu asta se ocupa. Asa ca in loc sa se planga pe forum, s-a plans in interviu. E acelasi lucru, doar scala difera. Si din cate am inteles, nu a dat nume, altcineva a avut grija de asta.

Alexia(ce face bebitza ta?)daca incerca sa rezolve problema acolo pe loc,solicitind prezentza managerului si apoi dadea si interviuri...ok,intzelegeam,asa insa...nu-mi suna bine deloc.

 

Dana



#50
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2013 - 16:38

Dana, tu ai fost vreodata nedreptatita? Ai incercat intotdeauna sa rezolvi pe loc? Nu ai lasat niciodata sa 'treaca de la tine" pe moment, ca dupa aia sa vorbesti cu altcineva despre ce s-a intamplat? Oprah a vb. la tv, ptr. ca Oprah e ditai media mogul, are propriul ei canal de tv. Isi permite sa faca asta. Si eu as face-o, daca as putea. Daca cineva mi-ar pune o camera si un mic in fata si eu as spune cand m-am simtit sau chiar am fost discriminata, chiar daca la momentul respectiv am facut cale intoarsa si mi-am vazut de drum.





Etichetat si cu oprah, posete

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -