Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poseta, Oprah si rasismul

oprah posete

139 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2013 - 12:29

Am fost socata sa aflu de peripetia lui Oprah ... si sa aflu ca exista lume care nu o cunoaste. Dar, peste acest amanunt, si anume ca emisiunile lui Oprah nu se difureaza in Elvetia ... e dureros sa afli ca lumea inca judeca dupa prejudecati si aparente.

 

Despre peripetia lui Oprah si poseta in cauza - cititi aici:  http://edition.cnn.c...ism-Switzerland

 

Ca amanunt, geanta pe care dorea Oprah era din piele de crocodil si costa €28,500

 

Pentru un pic de vant la discutie, merita citit si: Crocodili si posete Hermes

 

Ce parere aveti de patania lui Oprah?



#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 10 august 2013 - 12:43

Eu chiar cred ca a fost o neintelegere, asa cum explica si proprietara magazinului la sfarsit. Cine stie cat de bine vorbea engleza shop assistant...



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2013 - 12:46

.... si eu tind sa cred asta ,.. dar cum ramane cu ce spune Oprah?



#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 10 august 2013 - 13:03

Eu cred ca vanzatoarea se credea buricul pamantului.Oprah s-a purtat ca o doamna.Cat rau i-ar fi putut face acelui magazin?



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 august 2013 - 13:23

Eu ma intreb cum arata Oprah de n-a avut aia incredere sa-i arate geanta...adica cred ca e discriminare, nu rasism.

Ce greseala? Ce neintelegere cand aia a zis clar ca nu-i arata geanta pentru ca e prea scumpa si nu si-o permite?



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 10 august 2013 - 13:34

In primul rand nu conteaza cine-ti vine..conteaza sa te porti normal.Ceea ce vanzatoarea nu stie....adica probabil faptul ca vinde posete de 30000 euro o face sa creada ca e extrem de valoroasa.....ea ca si vanzatoare.


Editat de eumada, 10 august 2013 - 13:35 .


#7
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 10 august 2013 - 16:48

Rufus, Oprah purta haine de firma. Dar chiar de ar fi fost imbracata in trening sau blugi si tricou, nu vad de ce i s-a negat sa i se arate o geanta! La urma urmei, cate celebritati nu vedem zilnic prin presa, imbracati mai rau ca noi, atunci cand nu se indreapta spre covorul rosu? Asta nu inseamna ca traiesc din $50 mii /an. A fost clar cum zice Mada, vanzatoarea aia se credea buricul pamantului, e snoaba pana la cer si mai departe si merita sa fie concediata. A costat magazinul $38 de mii! Putea la fel de bine sa intre o homeless in magazin, care a primit 50 de mii de $ si marele ei vis e sa aiba geanta aia. Si toti banii primiti sa-i bage in geanta aia. Sigur ca ar fi o tampenie, dar ce conteaza? Nu poti judeca pe cineva nici dupa culoarea pielii, nici dupa cu ce e imbracat azi! 



#8
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 10 august 2013 - 17:02

. A fost clar cum zice Mada, vanzatoarea aia se credea buricul pamantului, e snoaba pana la cer si mai departe si merita sa fie concediata. A costat magazinul $38 de mii! Putea la fel de bine sa intre o homeless in magazin, care a primit 50 de mii de $ si marele ei vis e sa aiba geanta aia. Si toti banii primiti sa-i bage in geanta aia. Sigur ca ar fi o tampenie, dar ce conteaza? Nu poti judeca pe cineva nici dupa culoarea pielii, nici dupa cu ce e imbracat azi! 

 

Hmm, eu sper ca acel magazin avea bodygarzi [:)]

Ca daca nu, la 38 de mii de $ mie mi-ar fi fost frica sa o arat oricui ar fi fost [:D] [:p]



#9
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 10 august 2013 - 17:54

Eu nu cred ca a fost rasism! Dar ce nu facem noi starurile ca sa mai apărem pe prima pagina.
A fost vorba de o vânzatoare care nu a recunoscut-o pe marea Oprah, care oricum nu era îmbrăcată "fashion", sa se prindă ca e cineva miliardar ;-)
Este poate vorba de discriminare, cu siguranta. Una materială, sa-i zicem...
Dar nu de tipul e o tipa negresa si nu ii arat poseta, care se afla incuiata oricum cu cheita.
Cred ca era îmbrăcată normal, sport, nemachiata, asa cum o vedem in general atunci cand nu e pe sticla... Si daca intr-adevar nu urmărești paginile mondene, dar nu stii nici emisiunile, nu ai de unde sti cine e x sau y individ/a. Te poti gândi ca e altcineva care te poate face sa iti pierzi timpul. Vânzatoarea s-a oferit sa ii ofere alte produse care considera ea ca ar fi mai potrivite cu doamna ce parea potențiala clienta. Daca era rasism, nu o lasa sa intre in magazin sau nu ii arata niciun produs.
Da, e o discriminare, zic iar, si nu rasism. E o întâmplare nefericita, iar eu nu as concedia-o, daca e la prima "abatere", poate pentru șef nici nu e chiar asa de mare abaterea. O sa vina niste ruși sa cumpere poseta buclucasa, anyway.
Oricum erau șanse destul de mari, daca ar fost serviabila si scotea poseta din caseta, ca totusi sa nu faca vânzarea, pt ca lui Oprah nu i-ar fi placut, dar atunci n-ar mai fi fost rasism, nu? Si nici o vânzatoare rasista si inculta, nu? [:D]

#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2013 - 18:02

Spre deosebire de Andreea Marin, Oprah este un alt gen de persoana - de fapt este o mega vedeta care Nu are nevoie de publicitate si nici nu isi creeaza motive pentru a aparea pe prima pagina...



Etichetat si cu oprah, posete

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -