Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poseta, Oprah si rasismul

oprah posete

139 raspunsuri la acest subiect

#31
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 10 august 2013 - 20:54

Mi se pare si normal sa faca Oprah scandal. Pacat ca nu va fi concediata vanzatoarea aia si pacat ca nu si-a scos Orah cardul nelimitat, eu asa as fi facut.

I-as fi spus donsoarei ca o cumpar si pe maica-sa daca mai insista.

Nu am inteles niciodata atitudinea asta condescendenta a unora, mai ales ca in majoritatea timpului tocmai cei fara motive o afiseaza.

 

 

cu asta agree - ca vanzatoarea ar trebui sa primeasca o lectie (ca sa clarific)

 

cu ce nu sunt de acord este tranformarea in incident rasial international.

 

probabil amarata aia era la fel de condescendenta si daca pielea lui oprah era alba.

 

PS: flashing a card nu arata neaparat ca si ai bani pe el. incidentul insa trebuia rezolvat local.


Editat de Aqai, 10 august 2013 - 20:57 .


#32
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 10 august 2013 - 21:00

off-topic: iaca ce repede adun la reputatii negative, sa inteleg ca voi chiar considerati ce era nevoie de un incident international si ca rasa neagra din intreaga lume a fost insultata prin reprezentata ei oprah, sau e doar stilul meu personal ce nu place? 

 

:D



#33
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 august 2013 - 21:36

adicatelea sa fim sinceri, my little DK skirt nu are cum sa arate tocma' glam  de sa-ti sune toate alarmele pe o individa atat de mare..

 

Aqai, eu am votat negativ fragmentul de mai sus.

 

Eu am inteles ca o fusta n-ar fi aratat bine pe Oprah pt. ca e mult prea grasa? E posibil sa ti inteles gresit, exprimarea a fost cam ambigua, poate te-ai referit ca "atat de mare" = "atat de faimoasa"? Dar nu prea are sens [:)]



#34
mariavi67

mariavi67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 10 august 2013 - 22:42

 

la scara mai mare, eu o gasesc pe oprah ipocrita. adica i could have thrown in the black card io n-o inteleg ca pe cardul de credit, ci exact ca pe racism card, which is what she did.

 

numai ca a facut-o international si cu valva, fiindca ea este "the black diva" herslef si iaca un stat intreg isi cere scuze pentru o vanzatoare proasta, speriata sau pur si simplu, mai stii, serviabila? in mintea ei proprie.

 

adicatelea sa fim sinceri, my little DK skirt nu are cum sa arate tocma' glam  de sa-ti sune toate alarmele pe o individa atat de mare...

 

dar cum orgoliul mare cere tam-tam mare, cum sa umilim mai bine o natie decat jucand "the black card?"

 de unde stiti voi exact ca  "a facut-o international si cu valva, fiindca ea este "the black diva" ? 

eu stiu ca a mentionat incidentul intr-un interviu in care vorbea despre noul film in care joaca si despre incidentul Paula Deen.

http://www.etonline....cism/index.html

 

In acest context a vorbit despre discriminare rasiala si alte feluri de discriminare. (a femeilor, de exemplu) 

Nu a adunat presa special sa se jelesca ca nu si-a putut ea cumpara poseta, cred ca la banii ei chiar i se rupe de poseta aia..

 

La scurt timp dupa asta, cei de la nu stiu ce birou de turism din Elvetia si-au cerut scuze si patroana magazinului de posete la fel. Ei au facut de fapt incidentul international si nu pentru ca le pasa lor de Oprah ci pentru ca le pasa de banii pe care ii pierd. 

Iar explicatia patroanei de magazin e chiar ipocrita si lipsita de inspiratie. a dat vina pe acarul Paun ...

 

The owner put the incident down to a language barrier.

"This is an absolute classic misunderstanding," shop owner Trudie Goetz told Reuters on Friday.

"This has nothing to do with racism, I am here for everyone and the customer is king."(really?)

The sales assistant had wanted to show Winfrey that the bag was also available in other materials, which may have given the TV host the impression the shop did not want to sell it to her, Goetz said.


Editat de mariavi67, 10 august 2013 - 22:50 .


#35
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2013 - 00:26

Da' de ce s-o dea mey afara?Ca n-a servit-o pe Oprah?

 

Zau ca nu intzelege,daca Oprah avea nemultzumiri fatza de cum a fost tratata le rezolva acolo pe loc,cerea sa vorbeasca cu managerul si gata,asa...despre ce vorbim aici?

 

Eu chiar nu cred ca rasismul a fost motivul pentru care nu a fost servita.E altceva la mijloc,oare si tonul,felul cum s-a adresat?Nu stiu ma intreb si eu...oare de ce nu i-o fi arata vinzatoarea aia poseta?

 

Dana

Nu zice nimeni sa o dea afara ca nu a servit-o pe Oprah, ci ptr. ca nu a servit un potential client! Indiferent ca e Oprah sau "Marie din Vale". Si conform a celor spuse de Oprah, vanzatoarea nu i-a aratat poseta ptr. ca i-a spus clar ca nu si-ar permite-o, e scumpa si ii arata altele cu pret mai redus.



#36
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2013 - 00:30

"No no no, you don't want to see that one, you want to see this one, because that one will cost too much and you will not be able to afford that."

Clar ca lumina zilei de ce nu i-a aratat poseta. Cum spuneam de la inceput, a judecat-o din start, i-a pus vanzatoarea o 'eticheta' de cum a intrat in magazin si a refuzat sa o serveasca.



#37
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 11 august 2013 - 01:27

ei ii urmaresc emisiunile lui Oprah si nu joaca cartea rasista si nici de puplicitatea nu are nevoie, e o persoana cu picioarele pe pamant cel putin mie imi place de ea, modesta fara fumuri, de fapt cred ca i sa facut o nedrepatate ce daca avea chef sa vada nus ce geanta, si daca nu a mai avut chef sasi vanture black card o cred chir trebuie sa strige in cura mare hei sant milionara,

si eu aici am adoptat o tinuta mai lejera a la americana, acum cativa ani cand am fost in romania un chelner nici nu a vrut sa ma seveasca [:)] asa ca eu si sotul ne-am ridicat de la masa dupa o ora de asteptat si am plecat in alta parte si am mancat



#38
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 11 august 2013 - 02:47



Aqai, eu am votat negativ fragmentul de mai sus.

 

Eu am inteles ca o fusta n-ar fi aratat bine pe Oprah pt. ca e mult prea grasa? E posibil sa ti inteles gresit, exprimarea a fost cam ambigua, poate te-ai referit ca "atat de mare" = "atat de faimoasa"? Dar nu prea are sens [:)]

 

 

nu nu a, spus ca nu-i sta bine fusta fiindca e grasa. am zis ca nu arata glam fiindca e mare, fie ca poarta DK au ba. mare, ca si in mare de statura, spre deosebire de victoria beckam de ex. 

 

cand o sa zic mult prea grasa, o sa vorbesc de mama june de exemplu, ok?

 

si m-am gandit la urmatorul scenariu:  vanzatoarea o vede, evident nu o cunoaste. oprah cere o poseta f scumpa, moment in care i se activeaza vanzatoarei "the judgment scanner" (se intampla, mai ales in magazinele classy esti scanat de jos in sus si din stanga in dreapta uneori)

 

vede o doamna imbracata bine, pe care nu o cunoaste, nu e in lista ei de celebritati, cere o poseta f sumpa. dar fizic (ca asta era singurul criteriu de judecata ramas) nu intra in standardele ei de diva si glam cu se vad pe copertele magazinelor glossy (de aci si mare, si glam) si atunci ii ofera o poseta mai ieftina.

 

absolut neprofesionist din partea vanzatoarei si jignitor, da, dar nu vad nimic rasist neaparat aici. cred ca si daca avea pielea alba reactia vanzatoarei ar fi fost aceeasi.


Editat de Aqai, 11 august 2013 - 02:48 .


#39
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 11 august 2013 - 02:58

 de unde stiti voi exact ca  "a facut-o international si cu valva, fiindca ea este "the black diva" ? 

eu stiu ca a mentionat incidentul intr-un interviu in care vorbea despre noul film in care joaca si despre incidentul Paula Deen.

http://www.etonline....cism/index.html

 

In acest context a vorbit despre discriminare rasiala si alte feluri de discriminare. (a femeilor, de exemplu) 

Nu a adunat presa special sa se jelesca ca nu si-a putut ea cumpara poseta, cred ca la banii ei chiar i se rupe de poseta aia..

 

 

 

Maria, am vazut si eu interviul si cu atat mai mult spun ca e vorba de ipocrizie. tocmai ca se vorbea de rasim si sexism, ea a ales sa prezinte evenimentul in contextul rasismului si sa-i dea o conotatie rasista.

 

eu am povestit mai sus un alt scenariul, la fel de plauzibil si jignitor, dar care e doar ata, judging by appearances. nimic, dar nimic din felul in care a povestit oprah nu dovedeste rasismul, dar plasarea in context a fost de-a dreptul... avocateasca.

 

mai mult,spune ea insasi:" i could have played the black card". nu a facut-o acolo, a facut-o mai tarziu, intr-un interviu care normal avea sa provoace valva avand in vedere cine este. si de acolo statul elvetian trebuie sa-si ceara scuze pentru o vanzatoare ne-educata - deci deja e un incident international.

 

eu te intreb, daca ar fi povestit doar in contextul "uite ce am patit in europa, ce judgmenetal e vanzatoarea", ar mai fi fost perceput ca un incident rasial?

 

interviul acela mi-a ridicat multe semne de intrebare cu privire la oprah si viziunea ei asupra lumii, sincer. si ma face sa ma intreb cat de mult din ceea ce spune chiar crede, sau a invatat atat de bine sa vanda senzationalul intr-un impachetaj elegant incat o face automat, in orice situatie.

 

nu prea imi vine sa cred ca intr-adevar toti barbatii aceia puternici se uita la ea ca si cum nu are ca cauta in mediul lor fiindca e femeie si mai mult e negresa. sau oi fi eu prea idealista de aceea mi s-o fi parut trasa de par afirmatia.



#40
mariavi67

mariavi67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 11 august 2013 - 04:52

eu zic ca esti idealista  [:)]  rasismul si misoginismul sunt alive and well  [:)]  parerea mea

 

eu chiar n-am inteles de ce s-a grabit statul elvetian sa ceara scuze lui Oprah. mi s-a parut chiar neobisnuit. a mai fost parca un incident in Paris cu ea si ceva magazin si statul francez n-a simtit nevoia sa isi ceara scuze. doar nu e incident diplomatic. in final am inteles ca au fost ceva decizii izolate legate de minoritatile de culoare in Elvetia si ca de aia s-au simtit cu musca pe caciula. asa speculeaza presa ca habar n-am eu ce e in Elvetia. 

 

a povestit de asemenea ca i s-a intamplat odata sa fie cu stlistul ei, tot de culoare, in Chicago, orasul in care a trait si facut emisiunea ei atatia ani si unde o stie toata lumea si un magazin scump din centru n-a vrut sa le deschida usa. la cateva minute au vazut intrand doua doamne albe inauntru. a doua zi s-a dus si a povestit incidentul managerului care a raspuns candid ca fusesera jefuiti cu o zi inainte de doi barbati black  [:)] asa ca vanzatoarele erau speriate. 

Obama a povestit de asemenea cum inainte de a fii senator a fost de cateva ori in situatia ca atunci cand s-a urcat in lift doamnele si-au strans posetele la piept [:)]

Eu cred ca perspectivele asupra rasismului sunt diferite si in functie de locatie. intr-un fel vad eu care locuiesc in oras cu 30% populatie de culoare, am colegi, prieteni de culoare si le stiu povestile si altfel vede cineva care ii vede doar la televizor. Nu zic de aqai aici ca nu stiu unde stai, vorbesc in general..





Etichetat si cu oprah, posete

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -