Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poseta, Oprah si rasismul

oprah posete

139 raspunsuri la acest subiect

#131
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 august 2013 - 02:29

Nadia, ciudat ce spui, fiindca aici la mine-n sat toata lumea se imbraca asa cum spui tu si face banking fara probleme. Si din cate am vazut orasul tau, nici acolo nu e monument de eleganta edit, adica vreau sa spun ca parea ca la mine

Cu siguranta nu hainele au fost problema. Din experienta mea cred ca a fost mai degraba lipsa de instruire a individului.

Zau ca uneori au astia niste criterii de te doare mintea. Mie mi-au blocat automatic payment la taxe cand am cerut sa trec de la due dates la monthly fiindca s-a gandit o desteapta ca nu mai am bani in banca si de aceea vreau sa fac trecerea.

Si eram imbracata ca in any business day in europa....

Editat de Aqai, 15 august 2013 - 04:30 .


#132
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 15 august 2013 - 05:24

deci cum o dai si cum o intorci tot nu iesi bine deci cel mai bine sa ai obrazul gros si sa nu bagi in seama remarcile sau reactile [pk]  si sa te simti bine in pielea ta sau haina ta sau cum vrei sa fi imbracat



#133
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 august 2013 - 13:06

Nu sa ai obrazul gros, ci sa fii pregatit sa-ti aperi drepturile.

Ca sa fiu fff rautacioasa, imi fac morala singura -bad aqai - cred ca multe ori incidentele astea sunt generate de prostie, neatentie, neimplicare si nu sunt atat de personale precum ne place sa credem.

Edit: atunci cand nu le generam noi insine fara sa ne dam seama, vezi exemplul meu de la inceput cu vecinul nostru arab "discriminat" la piscina, sau de sensibilitati activate....

Editat de Aqai, 15 august 2013 - 13:07 .


#134
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 15 august 2013 - 14:17

Nadia, ciudat ce spui, fiindca aici la mine-n sat toata lumea se imbraca asa cum spui tu si face banking fara probleme. Si din cate am vazut orasul tau, nici acolo nu e monument de eleganta edit, adica vreau sa spun ca parea ca la mine

Cu siguranta nu hainele au fost problema. Din experienta mea cred ca a fost mai degraba lipsa de instruire a individului.

Zau ca uneori au astia niste criterii de te doare mintea. Mie mi-au blocat automatic payment la taxe cand am cerut sa trec de la due dates la monthly fiindca s-a gandit o desteapta ca nu mai am bani in banca si de aceea vreau sa fac trecerea.

Si eram imbracata ca in any business day in europa....

Aqai, sunt sigura ca e exact cum spui: individa era snoaba si m-a judecat dupa blugii rupti (din fabrica) si tricou, dupa parul in coada si 0 machiaj. I s-a parut ei ca nu mi-as permite sa deschid un RESP. Ideea e nu ca aici trebuie sa mergi (sau ca se merge) la banca in tinuta business, ci ca e tare, tare neplacut sa te judece cineva dupa aspect. Culmea e ca sptul meu a avut programare la banca (intamplarea a facut ca tot cu ea- e financial advisor) sa intrebe ce sa faca cu niste bonds mostenire de la soacra-mea si tot la fel l-a tratat si pe el, de sus, de parca ar fi intrat in banca Ei proprietate personala, sa se milogeasca sa-i dea bani!!!



#135
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 august 2013 - 14:34

Eu imi retrageam toti banii de acolo si faceam reclamatie,ba si  publicitate negativa.Uite-asa.



#136
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 15 august 2013 - 15:06

Mada, sigur ca se poate, dar asta inseamna multa munca :), ca ai plati preautorizate pentru asigurari, ptr. taxe, ptr. una-alta...



#137
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 august 2013 - 17:21

oh, nadia, si eu am plecat de la TD ca mi-au pus altii mai mult puf sub posterior, cere si matale sa-ti trimita pe mail un scan de voided cheque si-l dai mai departe pe mail si se schimba platile pre-autorizate rapid.

 

dar pentru asta eu prefer sa le pun pe visa si iau si travel points... o idee

 

ei si cu tot puful de sub posteriorul meu la banca nou, cand am avut nevoie rapid sa decid ce faceam cu niste GIC care expirau financial planner-ul meu era in concediu si m-au directat la alta tanti...

 

ei si cand ajung la partea de gic sa reinnoiesc (dupa ce ca nu s-a parut noua ca ne-a cam fugarit si nu era draguta ca jessie la care ma uit cu ochi mari si ma tine de mana si ma mangaie pe cap pana ma hotarasca ce vreau sa fac)

 

intreb ce rata imi mai da la un an la GIC

 

imi zice: iti dau o rata buna

 

cat?

 

1.5

 

what? pai eu cat aveam?

 

1.6

 

zic ok ok inteleg ca nu imi mai dai aceeasi rata da' uite in spatele tau un afis mare care zice asa:

 

ask me how to get a 1.75% rate on your GICs today ( il vazusem in secunda aia, era mare cat peretele pe bune da' nu ma obosisem sa-l citesc)

 

aaaa, inca mai e afisul ala acolo? ma intreaba cu sictir.

 

zic: se pare ca ai uitat sa-l dai jos. So, will u live up to your wall?

 

si mi-a dat 1.75. daca nu citeam afisul, imi dadea 1.6.

 

Bineinteles ca la cati bani erau acolo nu e nici o branza, cativa dolari diferenta, dar erau ai mei si ideea e ca ea a fost o proasta :)

 

nu m-am simtit nici discriminata, nici ca ar fi incercat sa ma traga pe sfoara, ci mi-a intarit ideea ca eu trebuie sa fiu atenta cu lucrurile care ma privesc.

 

cu bonds-urile si individul ala trebuia pus la punct si nu stiu ce banca ai dar pe mine ma suna dupa fiecare appointment pt review.

 

asa ca atunci cand m-au sunat, le-am spus ca in final am scos-o la capat, ca e prea putin timp ca sa am o opinie valida despre cucoana, dar ca overall jessie face cati toti banii din lume:)))



#138
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 15 august 2013 - 18:24

Evaluarea pe baza de tinuta/imagine se face de cand lumea, nu-i nimic nou. Indraznesc sa cred ca o facem toti indiferent de cine suntem. In prima instanta se evalueaza evidentul, imaginea exterioara. 

Nu puteti sa spuneti ca n-ati observat cum era imbracata o persoana cu care ati vorbit, ca nu i-ati remarcat machiajul sau lipsa lui, ca n-ati remarcat gesturile etc. In general oamenii evalueaza ceilalti indivizi e parte din modul de socializare.

Evident ca odata inregistrata toata informatia, individul o analizeaza si decide in ce mod sa abordeze persoana respectiva.

In cazul persoanelor care lucreaza cu publicul, normal ca dezideratul este sa fie politicoase, si sa isi reprime etapa asta de evaluare incipienta, dar asta e pura teorie. Nimeni nu e perfect, la banca persoana poate avea undeva o prima procentuala din business-ul promis si atunci incearca sa maximizeze profitul personal evaluand care clienti sunt mai grasi la punga (neprincipial insa acolo decand lumea), la magazin poate fi frica de hoti sau un complex de inferioritate care face vanzatorul sa incerce sa se ridice deasupra celor pe care ii considera inferiori la randul lui (din nou neprincipial dar sunt multi indivizi care fac asta ).

Solutiile? In primul rand complexul asta pleaca de la individ. Daca esti multumit de tine insuti, nu te pot atinge. Ce importanta poate sa aiba pentru tine ce crede x, y sau z de tinuta ta sau venitul tau atata timp cat esti tu multumit?  

Ca solutii directe ai posibilitatea de a iti duce business-ul la un alt magazin, o alta banca. Banii tai sunt buni oriunde, reclamatiile nu sunt atat de eficiente ca pierderea clientilor.



#139
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 15 august 2013 - 20:08

a_alinta,

nu ai inteles , Oprah nu mai are ce demonstreze sau sa arate cine e, poate si de aici se impraca mai comod sau mai comfortabil, fara toace si tone de machiaj, stiu in romania si europa e diferit inca imbracamitea face totul din pacate poate intr-un viitor apropiat mentalitatea se va schimba si va conta OMUL cine esti ca persona si nu cum te imbraci

 

 

imi pare rau dar tu nu ai inteles ce a vrut oprah sa spuna.  sa nu imi spui  ca e prima oara cand a ajuns  in europa! [:)]   omul oprah are aceasi valoare ca si mine si cand spun valoare nu ma gandesc la valoarea materiala, adica cati bani avem in cont , ma gandesc la valoarea umana.



#140
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 16 august 2013 - 16:20

da am inteles om Oprah nu sa ridicat la valoarea europenilor [:)]  deci are ce merita, data care vine sa vina cu lectia invatata in europa orelse [pk]





Etichetat si cu oprah, posete

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -