Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#781
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 11:27

Sa isi cumpere de aici LEbara. Are multe minute gratuite cu Romania si netul merge f bine. Cu 20 de euro are optiunea Komplett M cu 3 giga de net si 250 sau 500 de minute cu Romania si alte tari.



#782
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 23:28

da, sunt multe optiuni gen Lebara, numai ca s-a schimbat legea si nu se mai poate activa o cartela prepaid decat destul de complicat, prin video, numai cu pasaport din cauza de semnatura, cu anmeldung aici.... nu mai e asa de simplu ca inainte din pacate.



#783
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 13:38

Va multumesc pentru raspunsuri. [flo2]



#784
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 03 mai 2018 - 22:42

Salutare fetele,

 

Vreau sa va intreb ceva legat de chirii. Avem un apartament pe care l-am inchiriat unui cuplu anul trecut in octombrie. Am facut o mare greseala si anume cand am semnat contractul, le-am dat si cheile(noi urma sa plecam in concediu, era sfarsit de septembrie, ei voiau sa se mute de la 1 octombrie) dar fara sa ne plateasca chiria si garantia, ne- am bazat pe incredere, au zis ca o sa plateasca pana ne intoarcem noi din concediu.

Cand ne-am intors din concediu  nu intrase nimic in cont, i-am intrebat si abia atunci  ne-au spus ca de fapt ei nu lucreaza, dar sa stam linistiti ca lor le plateste chiria cei de la Job Center(initial cand au venit la vizionare ne-au spus ca el urmeaza sa se angajeze iar ea isi cauta  de lucru), nu au spus  nimic de Job Center.

Prima chirie pe octombrie am primit-o abia in decembrie(fara garantie) dar numai partea ei, el a spus ca asteapta banii de somaj si ca mai dureaza ceva, n-am mai primit nimic, in martie s-au despartit, de la el n-am mai vazut nimic, iar ea nu a mai platit pe aprilie.

Ne-am trezit ca ne-au lasat cheile in cutia postala, mizerie, saci de gunoi, dezastru.

Noi avem o asigurare la Haus&Grund pentru chiriasi, am fost sa intrebam cum procedam sa-i dam in judecata, dar ne-au spus ca avem castig doar 40%, pentru ca ei nu lucreaza au venituri minime de la Job Center si din sumele astea nu pot sa le puna o poprire.

Am inteles ca se dau multe tepe in felul asta. Noi chiar n-am stiut.

 

Vreau sa va intreb voi stiti ceva in acest sens? Acum nu stim cum sa procedam, pentru ca  

in cazul unui proces trebuie sa mai platim si ceva taxe pe la judecatorie.

 

Daca aveti ceva cunostinte sau idei va rog sa-mi spuneti si mie, sper sa ne fie invatatura de minte!!



#785
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 04 mai 2018 - 20:07

Ati dat de asa numitii "Mietnomaden", se plimba din casa in casa, nu plătesc chiria dar in schimb distrug casa/apartamentul. Mare greșeală să inchriezi fără să ți se arate venitul lunar pe cel puțin ultimele 3-6 luni. 

 

Inteleg ca au plecat, aici aveti noroc ca ati scapat de ei, alții stau cu anii!!!! Distrug tot si nu mai poti sa i dai afara din casa. Faptul că ți au plătit o "bucatica" de chirie arata ca ei stiu exact cum functioneaza legea, lege care e in general de partea chiriașului si care spune ceva de genul, daca chiriașul se arată înțelegător și încearcă să plătească cit de cit ceva din chirie atunci proprietarul nu poate sa-l dea afara.

 

Parerea mea: fii mulțumită ca ati "scapat" numai cu atit, pune la punct apartamentul, următorii chiriași îi verifici sa sînge, fluturași de salariu pe 3 luni, contracte de muncă solide, eventual recomandări de la fostul proprietari, mai cauta pe net, sigur găsești forumuri de specialitate care te invata cum sa închiriez.

 

Despre recuperarea banilor, eu cred ca sint șanse mici daca ei nu au venituri, nu cred ca merita sa cheltuiești bani si  energie pentru asta. Dar poate sint alte persoane aici cu alte pareri

 

Iti doresc mult succes la următoarea închiriere.



#786
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 06 mai 2018 - 09:08

Tampita situatia, am vazut un reportaj pe o insula,spaniola tot asa procedau, spargeau intrarea si stateau acolo bine merci, si pe astia nu puteai sa-i mai afara, ca veneau cu tot clanul dupa ei.

 

Bine ca exista legea cu garantia pe doua luni, din pacate nu mai merge pe incredere si pregatirea sau locul de munca pe care il iau e f.f important. Nu stiu ce sa te sfatuiesc cu procesul, daca ai nervi , go , eu cred ca nu m-as aventura, cheltuielile cu avocatii sunt f mari in germania.



#787
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 06 mai 2018 - 22:40

Ce sa spun sunt tare dezamagita de aceasta situatie, imi pare rau ca am acordat incredere unor oameni care n-au meritat. O sa ii dam in judecata, avem asigurare facuta tocmai pentru a ne proteja de astfel de cazuri(o sa platim si noi o cota de 10%).

Dar asta nu inteleg eu, cum adica daca au venituri mici nu pot plati, pai oamenii astia au si au avut ajutor de la stat, statul le-a platit chiria, iar ei nu au platit-o mai departe, astia refuza sa mearga sa-si caute un job tocmai ca la un moment dat sa nu le puna poprire din salariu.

Eu inteleg ca legea  protejeaza chiriasul, dar sa se ajunga pana la asa ceva e prea mult.

 

Alicia, nu stiam, scrie undeva in vreo lege ca daca iti plateste doar o parte din chirie si nu integral nu poti sa-l dai afara sau n-ai castig in cazul unui proces?

Cred  ca ei se bazeaza si pe faptul ca noi suntem straini, ca nu cunoastem legile lor, iar ei oricum vor castiga pentru ca sunt nemti.

Ma intreb daca un roman ar fi plecat fara sa plateasca chiria unui neamt cum ar fi?

Mai astept pareri, mai ales daca e cineva pe aici care cunoaste legile astea, sa imi spuna si mie mai ales ca pe viitor sa stiu cum sa ne ferim de astfel de situatii.



#788
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 mai 2018 - 10:23

Pai ca sa eviti aasemenea situatii,iti trebuie un Contract de inchiriere solid.

 

In general ,Se procura de la primaria de care apartine locuinta, iar pe linga asta suplimentar*dar nu neaparat obligatoriu prin lege) poti cere tu ,ca proprietär , garantie(unii cer si pina la 3 chirii in avans),Schufa si Contract de munca (ideal ar fi unbefriested insa astea sunt Cam cu ciubote rosii in ultimii ani).

 

Nu m-as baza atit de tare pe   ce spun fostii chiriasi cu job center-ul, daca nu ai un contract de inchiriere Activ si cu vechime,job center ul vireaza direct banii in contul proprietarului.

 

Si la fel nu as face afirmatii ca nu vor sa muncesca,ca Din afara e vopsit gardul...inauntru-i leopardul.(asa gindeam si eu pina am ajuns sa ma confrunt personal cu problema)

 

edit Voiam sa mai adaug ca pe tine nu trebuie sa te intereseze detaliile astea cu platesc impreuna sau separat.In contractul de inchiriere,trebuiesc trecuti ambii (daca vorbim de familie/parteneri )insa plata se face intr-un cont(al tau )si o singura data.Cum isi impart ei responsabilitatile e treaba lor,la tine in cont trebuie sa intre o singura suma,odata pe luna.


Editat de andacos, 07 mai 2018 - 14:13 .


#789
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 mai 2018 - 10:32

Erai mai cistigata(sau poti fi pe viitor)daca inchiriai unor azilanti,la astia le plateste statul fara discutie,pe cind unui bastinas ,ii pun mii de bete-n roate pina ajung sa primeasca banii Astia.Sigur , vorbesc aici de cei  ce ajung din diverse Motive in situatia asta,nu de cei ceau un mod de viata in acest Stil.

 

Ii poti da in judecata,cu siguranta vei cistiga,insa daca iti vei recupera si banii,e alta treaba.Daca traiesc din Hartz IV- ajutor social,nu li s epoate imputa nimic(insa cred ca e scris in Schufa si atunci e dreptul tau sa refuzi sa inchei cu ei un contract de inchiriere)


Editat de andacos, 07 mai 2018 - 14:16 .


#790
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 mai 2018 - 10:44

Judoka,nU exista lege in care se stipuleaza obligativitatea kautiunii...este  o practica insa des  intilnita, pe care legea nu o impiedica,dar nici nU o obliga.

 

Sunt Contracte de  inchiriere si fara Kaution.

 

Daca apartamentul nu este intr-o zona  cautata , prea multe conditii Pot fi chiar o piedica.


Editat de andacos, 07 mai 2018 - 14:17 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -