Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#791
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 13 mai 2018 - 23:34

Andacos, multumesc pentru raspunsuri, contractul a fost bine intocmit, am mai inchiriat pe acest tip de contract si nu au fost probleme, dar au fost chiriasi care lucrau si isi puteau plati singuri chiria, repet vina a fost strict a noastra ca le-am dat cheile pana sa plateasca kautiunea si chiria, am avut incredere in ei si asta ne-a costat si da, au fost trecutii ambii in contract, deci acum sunt raspunzatori ambii parteneri desi ea a platit o parte si el nimic.

 

Legat de Job Center, am fost si acolo sa intrebam si ne-au explicat, chiriasul are posibilitatea sa treaca in acea cerere fie ca plata sa fie facuta direct in contul proprietarului sau in contul lui, urmand sa faca mai departe el plata. DAR in acelasi timp are si posibilitatea ca la un moment dat, daca nu mai vrea sa-ti plateasca nu-ti mai plateste, banii de chirie ii opreste pentru el, iar tu ramai sa te judeci cu ei, cei de la Job Center nu iti da nici un detaliu despre chirias, de ce nu s-a mai platit(pe motiv de protectie a datelor personale), deci parerea mea e ca legea e data prost in acest sens, ajungandu-se la o practica in randul lor, pentru ca ei stiu ca exista aceasta portita.

Chestia asta nu o inteleg si nu stiu daca exista totusi o cale sigura de protectie a proprietarului in acest sens.

 

Nu stiu ce deosebire este intre cei cu Hartz lV si cei care primesc bani de la Job Center? sunt cazuri diferite?



#792
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 14 mai 2018 - 21:24

Nimeni nu primeste bani d ela Job Center(banii se primesc de la stat),Job Center-ul este locul unde se depun dosarele pentru Hartz IV(care vine dupa arbeotlosengeld ),se fac diverse cursuri pentru reorientare,reintegrare in munca...nu stiu exact sa spun toate atributele acestui centru.

 

In dosarele astea care se depun la Job Center,printre multe altele, este si un formular pe care il completeaza direct prorpietarul locuintei(cu privire la apartament,suprafata,nebenkosten ), de asta mie imi este curios ca voi nu ati completat asa ceva(sau nu au mentionat tu).Si-cel putin la noi aici, banii sunt virati in contul solicitantului de hartz IV ,doar daca exista un contract vechi de inchiriere,in care banii pentru chirie si restul costurilor sunt virate prin banca.In rest,ei vireaza direct acesti bani,ca d efaot asa reprezinta acest hartz IV,minimul de existenta-chirie,curent si o suma modica din care s atraiesti lunar.



#793
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 21 mai 2018 - 16:48

Anda, da, le-am completat si noi acel formular( dar dupa vreo doua luni de cand stateau la noi, abia atunci au venit cu acest formular), de aceea am si primit banii din partea ei abia prin decembrie, ei mutandu- se in octombrie. De la ea, am primit chiria( partea ei de chirie) pana in martie, in aprilie am inteles ca nu i s- a mai platit pentru ca ei s-au despartit, ea a plecat si nu a anuntat Job Centerul, ca se muta iar acestia au penalizat-o( asta ne-a spus el).



#794
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 21 mai 2018 - 17:11

Bun, deci chiriasul primeste de la stat o suma(reprezentand, chirie, cheltuieli auxiliare, minimul de existenta, etc) iar el daca din acesti bani nu mai vrea sa iti plateasca chiria(desi el a primit suma asta de la stat) nu o face si nimeni nu ii face nimic, deci partea asta nu o inteleg eu,ramane doar sa ajungi cu el la judecata si sa risti sa pierzi procesul in cazul in care el spune ca nu are bani, e pe venitul minim de la stat, doar daca lucreaza i se poate opri din salariu. Deci cum vi se pare treaba asta?


Editat de Christel, 21 mai 2018 - 17:12 .


#795
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 09:52

Iti canalizezi energia intr-o zona gresita. 

Tu acum ce faci, cauti vinovati?

Vezi ce ai de invatat din experienta asta si mergi mai departe.

Pune cruce acestor bani si cauta-ti niste chiriasi seriosi. 



#796
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 11:09

Pentru fetele din Germania,

 

Cand vreti sa trimiteti un colet in tara cum procedati? La ce firma de curierat apelati? Se deplaseaza ei in orasul unde locuiti? Si cat este tariful?

 

La un moment dat, fiica mea, va avea nevoie sa trimita in tara din bagaje.

 

Ea locuieste acum in Krausnick.



#797
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 02 septembrie 2018 - 18:59

Fetelor, m-a apucat damblaua si nu gasesc ce-mi trebuie ca sa mi-o satisfac. [:-)))]

 

Caut sa cumpar andrele pentru impletit ciorapi. Habar nu am sa impletesc, dar invat eu!

Stiu ca-mi trebuie andrele speciale, din alea, cate 5 si ascutite la ambele capete. Habar nu am unde sa caut, asa ca vreau sa incerc pe ebay, dar nu stiu cum le spune. 

 

Aveti idee despre ce vorbesc? 

 

Dupa ce-mi procur tot ce trebuie deschid subiect separat despre cum sa fac ciorapii. Sper sa fie cineva priceput  care sa-mi explice. Avetii idee cata ata sa cumpar pentru 2 ciorapi?  [batcap]

Deci va spun, habar nu am, dar sunt plina de entuziasm! [clo]



#798
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 15:48

Mianda, uite aici :

 

 

le cheama Nadel...



#799
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 20:32

Gratie unei cititoare din umbra am aflat raspunspunsul la intrebarea mea, inclusiv cu indicatii de unde sa cumpar in Germania asa ceva.

Andrelele se numesc Stricknadeln

N-am avut timp azi sa merg la cumparaturi, sper sa reusesc maine.



#800
fofia

fofia
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 04 septembrie 2019 - 05:18

Buna, sunt paralizata de spaima. 

 am descoperit aseara ca fetita mea in varsta de 10 ani are un nodul la axila. Poate sa fie un nodul inofensiv. dar imi este frica pentru ca am pierdut increderea in doctorii de aici.

 

Fetita a mai avut niste probleme cauzate de imunitatea slabita. Am cerut analize de imunitate si ne-au refuzat pe motiv ca nu se fac la cerere.stiti. si in conditiile in care copilul are imunitatea slabita au programat copilul pentru vaccinare  hpv.

Am amanat vaccinul si acum nu stim ce sa facem cu bietul copil.

  In anii trecuti, cand copilul era racit ne spuneau ca are inceput de bronsita.ne trimiteau acasa sa ii dam ceai cu miere, ..Pana la urma am mers la un pneumolog  si i-a rezolvat  problema.

Nu inteleg de ce sunt asa expeditivi acesti doctori. Am schimbat doi doctori si al trei-lea este la fel.

Medicii  sunt germani si pediatri.

Nu imi vine sa cred ca traim asa experiente in Germania.

am avut mai multe experiente neplacute  cu medicii dar nu pot sa vorbesc despre ele acum.

 

Imi vine sa ma duc in Romania sa ii fac analizele dar nu este normal sa locuim aici si sa facem analize in Romania:(

va rog din suflet sa imi dati un sfat.

 

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -