Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

placenta imbatranita prea devreme?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
ilincalavric

ilincalavric
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 14:07

salutare tuturor gravidutelor! cum va descurcati cu caldurile? eu sunt in sapt 34 si nu mai rezist! noaptea e o adevarata tortura, cred ca ma rasucesc de mii de ori! plus ca transpir neobisnuit de mult...o fi normal? din pacate am o problema si eram curioasa daca cineva stie sa ma ajute cu ceva. in sapt 28 am facut o ecografie de morfologie fetala + doppler in urma careia am amflat ca bebe e bine si e baiat, avea 1 kg 200 (o fi prea mic? doctorita cand m-a cosnultat mi-a spus ca i se pare micut, nu stiu cum de si-a dat seama). partea proasta este ca a descoperit depuneri osoase de mici dimensiuni, calcificari adica...doctorita mi-a spus ca e un semn ca placenta ar imbatrani mai repede decat trebuie. la 28 de saptamani avea gradul II de maturatie. acum, mi-a recomandat sa fac o noua ecografie, ca a trecut ceva timp de atunci, sa vedem cum evolueaza lucrurile. problema e ca la centrul diagnosis, unde m*a trimis costa 1 mil 800 aceasta analiza. stie cineva o clinica care sa faca astfel de eco la un pret mai rezonabil? in plus, mai e vreo graviduta careia i s-a pus acest diagnostic? oare care ar fi riscurile pt bebe? putem fac ceva sa oprim aceasta maturare precoce? milioane de pupici si hai cu racoarea!

#2
Eliza5

Eliza5

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 14:17

Draga mea, eu sunt in 22 de saptamani si gradul de maturitate al placentei este tot II. Doctorul mi-a spus ca e foarte bine. Ai luat calciu in sarcina? Poate ca excesul de calciu sa provoace aceste depuneri, nu stiu sigur, imi dau si eu cu parerea. Dar placenta este OK!! Eliza - 22 saptamani DPN 15 noiembrie - Dr. Anca - Municipal

#3
mihaelajulia

mihaelajulia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 16:46

S-a mai povestit despre asta. ai mai jos linkurile [/url]http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=7497 Si eu am avut asa ceva, dar n-au fost probleme ca bb sa primeasca tot ce-i trebuie, desi combinat cu diabetul de sarcina, unde tre sa tii regim, exista acest risc. Cauzele ar fii hipertensiune arteriala, fumatul, si calciul care se depune. Nu te ingrijora ca nu va mai creste, la mine s-a dezvoltat de abia in ultimele saptamani,cand si-a dublat practic grautatea bb-ul.De regula creste cate 200 gr pe saptamana. Consulta oricum si un alt medic. Sa fiti iubiti

#4
doxi

doxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 18:09

Buna, am aceeasi problema cu placenta si cu depunerile calcificate...nu fumez, nu am diabet si nici hipertensiune arteriala. Medicul mi-a spus sa stau linistita.Acum am 31 de saptamani, am hotarat din proprie initiativa sa merg la 35 saptamani la CMU la dr.Iosup sa mai fac o echo performanta, medicul meu avand un echograf obisnuit. Daca ar fi fost ceva grav sunt convinsa ca mi-ar fi spus vreunul dintre medici (am intrebat 3) care ar fi implicatiile sau ce ar trebui sa fac. Sanatate tuturor!

#5
georgiana.david

georgiana.david

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 18:26

Mie la 22 de saptamani mi-a zis ca am gradul II de maturitate la placenta si mici calcificari dar atat dr. cat si la eco Iosup a zis ca e ok dar Toma Necredinciosul (adica eu), m-am programat pentru o alta eco pe 5 aug. Am auzit (nu vreau sa va speri) ca in cazul imbatranirii pplacentei prea repede se impune provocarea nasterii Geo DPN 06 oct. Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu http://photos.yahoo.com/giorgios72

#6
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 18:31

Si placenta lui David prezenta urnme de calcifiere prin saptamana 27-28 si daca ma luam dupa gura medicilor se nastea copilul ba la 31-34 de saptamani, ba nu crestea cat trebuie. Nu stiu decat sa te panicheze aiurea cand vine vorba de sfaturi mexdicale competente toti sunt ocupati. David s-a nascut la 39 de saptamani, pentru ca asa am vrut eu[:D] cu 3,550, roz si vioi nevoie mare. Cred ca ar trebui sa o lasati cu suplimentul de calciu mai usurel si sa va monitorizati atent sarcina, repetati eco-nu e obligatoriu sa fie la Diagnosis sau CMU, calcifierile se vad si la unul obisnuit antic si de demult. Bibi si [copil]David

#7
mihaella

mihaella
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 23 iulie 2004 - 11:40

Si mie mi-a dat Iosup acelasi diagnostic prin sapt 28,iar dupa creierasul lui nasteam pe la 32 sapt. Acum mai am putin si intru in 38 sapt si totul e ok. N-ai de ce sa-ti faci griji, atata timp cat BB se devzolta in parametrii normali. Pup, Miha

#8
ilincalavric

ilincalavric
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iulie 2004 - 13:28

va multumesc mult pt raspunsuri, m-am mai linistit...de altfel, tare mi-as dori sa merg undeva unde sa coste mai putin ecografiile astea...noi de-abia ne-am luat casuta si trebuie sa si mobilam, asa ca problema asta pica cum nu se poate mai prost!

#9
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 iulie 2004 - 14:45

Cand eram gravida in luna 8, am aflat ca voi naste putin mai devreme deoarece placenta era imbatranita pe partea dreapta. Acest lucru insemana ca bb-le nu va mai lua in greutate ci chiar va scadea deoarece nu se va mai alimenta foarte bine. asa a fost .... am nascut(prin cezariana) cu aprox. 2 saptamani mai devreme un BB de 2.850 kg dar totul a fost OK pentru amandoi. Se pare ca placenta intrase in putrefactie. Noi suntem bine, dorim sa va fie si voua. Ioana si al ei [pup] STEFAN DIMITRI http://babycenter.sh...e21b371605805da

#10
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 26 iulie 2004 - 16:14

Draga Ilincalavric eu ti-o recomand pe dr. Rodica Chitescu pt. ecografie, o gasesti la MEDLIFE, tel 2244881, 2243573 si vezi link-ul de mai jos pt preturi. D-na Chitescu mi-a facut o impresie buna ! http://www.medlife.r...consultatii.htm Lali si licuriciul ei 16 saptamani


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Ieri, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Ieri, 09:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -