Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Falco - Jeannie


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 05:09

Mey fetelor care stiti germana si care ati ascultat (si dansat :P) la viata voastra (pe) cantecul lui Falco - Jeannie - lamuriti-ma si pe mine: ce spune el acolo? care e povestea fetei? ce a patit? No, ia uite ce ma preocupa pe mine acuma :D [pup] Julie

#2
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 05:15

Zice de una pe care o calca masina. Te-am lamurit bustean, ei?:)) Mai multe nu stiu:)) Oana_B

#3
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 07:06

dar se poate dansa pe germana? [alcool] :)) Authority Zero

#4
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 07:53

Saracu' Falco si el murit acum cativa ani intr-un accident de masina, s-a dus dupa Jeannie. Pacat! ps. Exista varianta Jeannie (Falco) si-n engleza. Personal o prefer in germana, la fel si Rock me Amadeus. Nu ma intrebati de ce. http://www.franksged...001/001218.html (jeannie part 1) http://www.franksged...011/011139.html (coming - home, Jeannie part 2) Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#5
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 08:35

:O a calcat-o masina???? Varianta in engleza nu am ascultat-o, cred, numai pe aia in germana o stiu (e drept, la refren se zice ceva acolo in engleza, dar e nelamuritor - "stop living on dreams" etc. pentru soarta lui Jeannie. Si da, si io prefer varianta in nemteste a lui Rock Me Amadeus :) Con, sa ma vezi cum dansez (pe) germana, ai intelege ca se poate[hot][:D] J.

#6
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 11:44

Povestea melodiei e urmatoarea: o fana de-a lui Falco ii tot scria scrisori de dragoste, mergea la toate concertele si cauta mereu sa-l intalneasca. El insa nu a luat-o in seama si nici nu i-a raspuns la vreo scrisoare, desi ea il ruga insistent sa-i scrie macar un rand. Vazand ea ca nu reuseste cu nici un chip sa ia legatura cu el, fata s-a sinucis. Dupa aceasta tragedie Falco a compus melodia "Jeannie". In melodie insa subiectul e altul. este vorba de o fata de 19 ani indragostita de un tip care nu prea inteleg eu bine daca la inceput o respinge si dupa aia se indragosteste de ea, sau e indragostit de la inceput de ea. Cert e ca la un moment dat fata dispare fara urma si o cauta politia peste tot. Se pune in calcul varianta unui accident de masina sau cea a unei rapiri si crime. Cam asta e subviectul melodiei. O melodie superba si zguduitoare, dar foarte actuala, mai ales in Germania. Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

#7
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 19:02

versurile ti pe pot traduce eu asa cu aproximatie:(cele in germana, deci fara refren), povestea ti s-a spus deja....nu stiu nici eu nu stiu care i-a fost insipartia pt. aceasta melodie reusita! jeanny, vino! ridica-te, te rog vei fi destul de aproape deja prea tarziu, hai! trebuie sa plecam de aici departe afara din padure! ma intelegi? unde e papucul tau? l-ai pierdut cand am vrut sa iti arat drumul cine a pierdut? tu? pe tine? eu? pe mine? sau sau noi pe noi? ref-: ...... este rece trebuie sa plecam de aici hai! rujul tau s-a.."intins".... tu l-ai cumpatat si eu l-am vazut prea mult rosu pe buzele tale si te ai spus" nu ma face" dar tu erai dezorientata ochii spun mai mult decat cuvintele ai nevoie de mine? hmmmm toti stiu, ca noi suntem impreuna dar azi acum , aici eu -ea vin! vin sa te ia dar nu te vor gasi nimeni nu te va gasi tu esti la mine ce se spune la sfarsit: in ultimele luni nr. pers. disparute a crescut dramatic cel mai nou caz al politiei locale: se relateaza despre alte accidente tragice...o fat de 19 ani...care ultima data a fost vazuta acum 4 zile politit nu exclude posibilitatea de a fi vorba de un criminal!

#8
AYUMI

AYUMI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 674 mesaje

Postat 18 iulie 2004 - 23:48

Superba piesa,intr-adevar.Peco multumim pentru traducere![pk]

#9
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 00:09

Genial Falco! Si mie imi plac la nebunie toate piesele lui. Oare de ce stiam eu c-a murit altfel? Ceva intr-un hotel...droguri, e sigur ca a murit in accident de masina? Sau poate ma gandesc la Michael Hutchkins...in fine. BTW daca-mi da cineva un link de unde pot sa-mi descarc si eu o piesa si anume Nacked ii raman recunoscatoare pe viatza! Din nu stiu ce motive asta-i piesa mea preferata din repertoriul lui Falco [bang].

#10
Iris2002

Iris2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 878 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 01:08

Falco a murit intr-un accident de masina in Dominicana, am si vazut locul in care a avut accidentul si ghidul ne-a vorbit despre el cam o juma`de ora (pasionat de muzica germana, baiatul)...


Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - Astăzi, 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - Astăzi, 13:10

  • Discover Innocence With The Latest Version Rice Purity Test

    danielsmith
    - Astăzi, 11:21

  • Săptămâna 30

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:21

  • Gânduri 🤔

    Gyo98
    - Ieri, 23:26

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -