Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Aug - Sept 2003 (28)


139 raspunsuri la acest subiect

#1
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 14:47

Continuati ... [flo] Mariana & Vladutz

#2
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 15:19

Multumim, Mariana [flo]. Continuam ! -------------- Roisin, chiar asa ! Am sunat la pediatra si mi-a spus ca sa-i tin un regim alimentar si ca deocamdata sa nu-i mai dau decat ce-i place, adica ciobita, iaurturi si... cam atat ![bang] In plus sa-i fac mucilagiu de orez, ca sa-si linisteasca burtica. Ah ! Si sa-i pun un supozitor cu algocalmin, tot pentru burtica. Voi incerca si cu niste mere coapte si cu piure de fructe (fara banane, piersici) din comert, care ii placea mult pana acum. Am de gand sa-i dau si branzica proaspata, sa vedem... Ai mei i-au dat paine cu sos de rosii si se pare ca i-a placut mult, dar le-a fost teama sa-i dea mai mult, din cauza rosiilor. Am ajuns la concluzia ca nu-i place gustul dulce. Adevarul este ca nici mie sau lui Cosmin nu ne place prea mult. in rest este SUPER vioaie, nu vrea decat in picioare sa mearga prin casa si sa le "demoleze" tot prin apartament alor mei.[:D] Daniela si puiul Oana Maria http://community.web...r/oana_maria100 http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#3
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 16:48

dana da' ce fata mofturoasa ai! of of of, eu sunt sigura ca ce nu patimesc cu primul copil o sa mi le plateasca cu varf si indesat al doilea! nu stiu de ce presimt sa o sa am in loc de fetita o diavolita impielitata care o sa faca mofturi pana si daca ii schimb apa plata! asa ca deocamdata zic mersi ca andrei e cuminte.
intre anumite limite, normal.... azi faceam mancare si l-am lasat in casa. da' te pui cu nebunu'?? pana nu a stat el intre picioarele mele la bucatarie nu s-a lasat. si ce, sa-i spun eu lui ce sa faca?! nuuu, scotocea pe unde voia el... tragea de carut pe hol, scotea incaltarile din suport... mai rau era ca, daca incercam sa pun mana pe el incepea sa urle! i-am deschis usa si a tras o plimbare pe hol. pacat, ca se simtea bine, dar au iesit babele la usa si voiau sa puna mana pe el, asa ca l-am bagat iar in casa.... de ce oare nu pricepeau si ele sa-l lase in pace sa mearga pe perete????[bang]

apropo de andrei si alte persoane... nu are baiatu' probleme, mai ales daca in brate vrea sa-l ia o tanti... doua zambete si andrei e gata. ce nu prea imi place mie e ca el ar vrea sa caute la dinti pe doata lumea, dar apoi baga manutele in gurita. asa ca, atunci cand vad ca o ia spre cercetat gura persoanei in cauza, il strig si intind mainile iar el imediat sara la mine. asta ca tot se plangea irinuca mai demult ca pupa raducu bot in bot pe toata lumea.

chiar, irinuca nu a mai dat nici un semn... daca e cu ochii pe noi, astept un tf sa-ti dau cd-urile!

uitam mei, salutari de la danoana. ralucuta nu prea o lasa in pace sa stea si ea pe DC, asa ca n-a apucat decat sa-mi trimita o poza... o sa apara la 9 luni! ralucuta e deja smechera, e cu bicicleta in parc... si sa vedeti ce plete are si ea!

elena-teodora am salvat si prelucrat in sfarsit pozele trimise... pe lista am trecut ce mai ai de trimis. auzi, si trb sa intreb, poate nu vad eu bine! in poza de la botez popa o tine de cap???? daca e asa... pe mine ma ia groaza numai cand privesc poza!!! nu mai spun ce cotonogeala lua popa ala daca il vedeam!

iuliana nu stiu ce poza ai zis tu sa iau, ca nu mi-ai dat linkul bine. dar m-am uitat eu ma poze si am ales... si de data asta chiar ca nu o schimb!!! o sa vezi tu ce am luat...

si cum nu am spus de mult [s] si trimiteti [foto], iata lista...[:D]
a_emma_ana_
b_daria_maria_antonia_ 2, 3, 4, 11
c_andrei_razvan_
e_stefania_daniel_ n, 1, 9, 11
g_sara_andreea_ 9, 10,
gg_alexandru_mihael_ 10,
h_asli_ 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
i_ioana_maria_alexandra_ 10
ii_cezar_alexandru_ 10
j_horia_stefan_ 10
k_raluca_maria_ 10
l_adrian_ 6, 7, 8, 9, 10
m_petra_
mm_horia_martin_ 2, 4, 5, 7, 9, 10
n_sergiu_4, 5, 6, 8, 10
o_ana_miruna_ 9, 10
p_radu_petru_ 10
q_erik_ 10
r_oana_maria_ 10
rr_david_ 10
rrr_ana_maria_ 2, 3, 9, 10
rs_matei_alexandru_ 3, 4, 5, 6, 8, 9
s_silvia_petra_
ss_andrei_catalin_ 4, 5, 8,
uu_elena_teodora_ 3, 4, 5, 6, 8, 9
v_radu_stefan_
w_david_ioan_ 4, 5, 6, 7, 8, 9
x_ioana_maria_ 4, 5, 7, 8, 9
xx_andreea_sorina_ 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
xxx_alexandra_ 1, 2, 3, 4, 8, 9
y_alexandru_calin_ 8, 9
z_andreea_alexandra_9
zz_lisa_marie_ 9
zzz_andra_maria_ 8, 9


noua runda de tricouri: liliac1 (m=size? + b), cristinamh (2xbebe), tigresa(bebe-portocaliu, 30), roxanica-mamica(mami=size M sau L, bebe= 30 lila/verde praz, la fel cu mami!), NicoletaF (bebe m=28-30, galben sau bleu), mihaela_s (bebe m=28-30, galben, portocaliu sau roz), dana_ene (2 x bebe, orice in afara de crem), rebi (bebe=30, o nuanta de verde sau daca nu orice altceva)lista deschisa pana la 8 iulie

Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusipoze.home.ro/

#4
Sisi

Sisi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 17:11

Vaaaaai, fetelor, asa m-am saturat de tot (mai putin de Petra si ai mei familion). Nu mai suport atata prostie si rea vointa pe lume, ma las de tot si ma pun pe crescut copiii, ba nu ca astia cresc si te supara, caini, asta as vrea, sa stau la o curte mare si sa cresc caini.... Ma scuzati, am un moment prost la birou.... http://community.web...com/user/sisi03

#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 17:13

Dana-ene, imi pare tare rau de Oana, saracuta, cu mancarea. E posibil sa fie din cauza caldurii, sau poate ceva deranj la burtica. O sa-i prinda bine putin regim. Voiam sa te intreb daca nu e cumva din cauza ca incercati sa o fortati sa manance? Diana facea asa cand o fortam, ii venea sa vomite si atunci o lasam in pace. Mi-a fost invatatura de minte si nici in ziua de azi nu o fortez cu nimic. Georgiana, uite cam ce papa Silvia: -supica de pui cu galuste sau taietei -supica de cartofi(asta devine supa-crema) -legume(=morcovi+patrunjel+gulie+telina) cu carne(pui sau vita) -legume+broccoli sau conopida cu carne -legume+orez cu ficatel de pui -dovlecel+galbenus de ou -spanac+galbenus de ou -mazare cu carne -fasole verde cu carne -legume+cartofi piure cu carne Carnea o fierb separat, o toc cu robotul si o portionez in pungulite in congelator. O scot cu cateva ore ianinte depranz si o amestec apoi cu legumele. Cu legumele procedez la fel, fierb mai multe, apoi le toc cu robotul si le portionez in borcanele in congelator. Daca doresti amanuntit vreo reteta, te rog sa-mi spui si ti-o voi scrie. Cand sunt in pana de inspiratie, sau suntem plecati de acasa in weekend, iau cate un borcanel de papa din comert cu ingrediente de care eu nu prepar. Asa mai papa si altceva decat ii fac eu. Mai, e clar, fata mea vrea sa doarma o data pe zi! Azi a adormit la 12, dupa ce a papat supica frecandu-se la ochi si a dormit pana la 14.30, cand a papat felul doi si desertul. Acum e foarte vesela si sta singura in patut jucandu-se, povestind, facand "bravo" si vizionand videoclipuri. Dupamasa iesim la plimbare, asa ca nu va mai dormi pana seara cand ajungem acasa. [pup][bis] sarbatoritilor Daniel, Stefania, Lucas si Darius-Gabriel sa fie fericiti si sa creasca mari! Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.web...ser/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

#6
roxanica-mamica

roxanica-mamica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 17:27

wow !!!! nu pot sa cred ce meniu bogat au bebeii vostri ! [bang] meniul nostru cuprinde dimineata , la pranz si seara TZITZI !!!!!!!!!!!! [alcool] Roxana [flo] & Marc [bibe] http://chicbebe.ro/album/Marc-Antonio www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

#7
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 17:31

Mihaela, nu o fortam sa manance. Acum vreo 2 luni, cand a inceput sa faca mofturi la lapte am mai fortat-o si n-a fost bine, dar de-atunci sub nici o forma nu o mai fortam. Mananca, deschide gurita, dar dupa ce termina vomita TOT atinci cand nu-i place. Imi dau insa seama ca sunt mancaruri preferate unele, iar altele nu, dupa cum reactioneaza. Adica, daca e vorba de ciorbita, nici nu apuc sa umplu din nou lingurita, ca ea e cu gurita deschisa, pe cand la celelalte mancaruri (banana sau preparatele cu lapte), deschide gura dupa mai mult timp, dar fara sa se manifeste urat (sa se scuture sau sa se strambe). Dar, la sfarsit [vom]. In plus, nu a vomat decat dupa banana, gris sau ore cu lapte, mar mai putin zemos, caisa (care e ceva mai atzoasa), iaurt amestecat cu banana. Deci, dupa anumite alimente, si in special dupa gustul dulce. Niciodata nu a vomat dupa ciorba sau dupa iaurturile acrisoare. Ziceti si voi ?! ---------------- Of ! Of ! si iar Of ! Pai, Cristina, e bine daca esti inarmata cu starea asta de spirit pentru bebe2. Poate ca va fi o scumpete de copil si tu de pe-acum crezi ca-ti va face probleme. Mai, dar de unde stii tu asa sigur ca va fi fetita ? Poate te pacaleste !!!!!!!! Asa cum am crezut eu aproape toata sarcina ca voi avea baiat si.. a fost Oana !?[:D] Daniela si puiul Oana Maria http://community.web...r/oana_maria100 http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#8
Elena-Teodora

Elena-Teodora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 18:10

Mihaela, supa de pui cu galuste si taitei i-o pasezi sau i-o dai asa, mai maruntita? Si pui sare in ea? Da, vreau si eu reteta cu dovlecel si galbenus de ou, fasole verde si carne (banuiesc ca si mazarea si spanacul se face la fel) si cea cu conopida. Spuneai ca faci mai mult si pui la congelator? Legumele le pui in borcanase, fara zeama, fara nimic, doar cu capac? Hai ca am tabarat cu intrebarile pe tine si imi cer scuze. Sunt multumita de ce papa bebica mea, dar mi se pare ca s-a cam saturat si as vrea sa-i dau altceva. i-am facut dovlecel si broccoli, insa mie nu mi-a placut deloc, poate ca tu ai o reteta mai buna. Mersi mult de tot!

#9
Elena-Teodora

Elena-Teodora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 18:16

Da, Cristina, poapa a bagata-o de 3 ori la apa si tot asa a scos-o. ma rog, au ei o metoda, cu degetul cel mare si cel mic la gat si celelalte la ceafa (m-am interesat de asta. nu n-am facut infarct, ca eu am botezat si popa tot asa i-a facut si finutei mele (nu am botezat-o la aceeasi biserica). Si la cele 3 botezuri la care am mai fost de-a lungul timpului, tot asa s-a facut, de-aia n-am avut un soc... Mersi pentru poze, o sa vad cum le scanez si pe celelalte, cate una pt. fiecare luna, nu te speria... Insa am intrat pe bebelusi.august.2003 si nu am vazut nimic.. Sambata asta facem multa poze, asa ne-a promis tati.

#10
Roxana77

Roxana77
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 18:48

Mai fetelor dar stiu ca aveti o viteza. lumea noua flor - Bine ai revenit Florentina, chiar zilele trecute ma gandeam la tine. Ce ai facut cu promovarea, ai trecut? Ma bucur ca fata iti este mai aproape si ca sunteti toti bine. freia - cred ca fetele ti-au spus cam tot ce iti trebuie sa ai in calitate de nasica. Te felicit si sper sa iti calc pe urma cat mai repede. Poate auzi vreun caz de copil cu situatie mai precara care nu este potezat - ma ofer cu draga inima. dana_ene - imi pare rau ca gaza ta are probleme cu mancare, mai ales ca nu cred ca nu este stres mai mare pentru o mama ca aceala ca bebe-ul ei nu mananca. Eu nu pot decat sa te sustin si sa-ti urez sa ai multa rabdare, este adevarat ca pana acum nu am avut probleme cu Maria la capitolul mancare pentru ca ea mananca tot ce ii dau, ba chiar incepe sa tipe la noi daca mancam ceva si ei nu-i dam. Apropo: cum este la servcici? mult timp ( mai ales ca este vara) o sa ti se para ca esti in concediu, dar stai linistita o sa-ti intri repede in ritm. Mie mi-a fost mai greu cu dorul fata de Maria, dar m-am mai obisnuit un pic, mai ales ca i-am pus poza pe ecranul calculatorului meu si asa o am non stop in fata ochilor. Multa bafta si spor la treaba. iuliana - si Maria este un copil foarte sociabil, rade tot timpul si la toata lumea, mai lipseste sa dea din coada atunci cand o baga cineva in seama si ar semana cu un catel. Am facut intr-o zi o incercare si am lasat-o sa plece cu o persoana straina ei( nu foarte apropiata) si am avut o surpriza: Maria s-a dus cu persoana respectiva, iar in timp ce se indeparta se uita la noi si zambea; surpriza noastra a fost si mai mai mare atunci cand ea ne-a facut PA!, am ramas amandoi masca. Mai nou Maria incearca sa faca primii pasi singurica insa ii cam lipseste curajul asa ca renunta repede si se lasa in fund si trece la sportul ei preferat - mersul dea-busilea. Pentru ca la mare,plaja era toata a ei si a facut multe curse de-abusilea pe nisip, Maria nu prea mai vrea sa mearga in piciare, prefera mersul in patru labe. La capitolul dintisori - nimic nou, avem tot 6 dinti ( 2 jos si 4 sus) si nu cred ca ii apar altii noi in curand. Citeam ca unii bebei nu prea mai dorm ziua, si noi avem aceeasi problema cu Maria. Ea doarme doar de 2 ori pe zi ( a cate o 1/2 ora, maxim 1 ora), uneori chiar o datap pe zi, dar in schimb doarme foarte bine noaptea ( aproape 11-12 ore) asa ca prefer sportul asta si nu invers. Cred ca [bang][bang][bang]sa doarma ziua si noapte nu, mai ales ca ziua trebuie sa fiu la munca. Roxana si Maria ( in curand 10 luni) PS - nu uitati!!! avem poze noi la 9 luni http://community.web...m/user/roxana77


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -