Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce varsta le cad dintii?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 07 februarie 2004 - 09:59

Maria mea are 5 ani si juma si deja i se misca un dintisor.La ce varsta li se schimba dntii,eu am uitat,si pe cine am intrebat pe aici mi-a spus ca dupa 6 ani.E prea devreme acum sau e normal? Multumiri si pupici in avans, Ortansa-de[copil][copil]X mamica

#2
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 07 februarie 2004 - 10:36

Lui Matei i-a cazut primul dinte la 5 ani si 8 luni, al doilea (tot de jos) la vreo doua saptamani de la primul. Stomatologul - care i-a scos - a zis ca e un pic cam devreme, dar ca nu e nimic anormal. De altfel copiilor japonezi le cad in general primii dinti inainte de 6 ani (ma rog, cei pe care ii vad :). Intr-un timp destul de scurt i-au aparut in loc dintii definitivi. Dintii de sus i-au cazut inainte de 6 ani jumate, prin august, primii doi, si in locul lor (de fapt in locul a 4 dinti de lapte, urmatorii doi i-au fost extrasi in toamna) i-au crescut doua lopeti :). In ultimele luni, asadar de pe la 6 ani si 7 luni, i-au aparut si primele masele din dantura definitiva. Daca ai totusi dubii, mergi cu fata la stomatolog. Sanatate si dinti puterrrnici :)

#3
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 07 februarie 2004 - 14:52

Si copiii mei au schimbat dintii repede. In special fetita, la 5 ani jumate. Si foarte repede, un dinte dupa altul. La 10 ani avea toata dentitia schimbata. Stomatololgul spune ca mai repede cu vreo doi ani decit media, dar cum nu are probleme... D.

#4
maria m m

maria m m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 07 februarie 2004 - 17:37

depinde de fiecare copil! fetei mele i-a cazut primul dinte pe la 5 ani si vreo6 luni .deci...........nu te ingrijora

#5
otau

otau

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 12:01

Lui Vladut al meu i-a cazut primul dintisor (de jos) in ianuarie 2003 cand avea 4 ani si 7 luni !!! A urmat al doile prin vara lui 2003, al treilea (tot de jos dar lateral) in septembrie 2003 si al patrulea (tot de jos) in februarie 2004 (adica acum cateva zile). Se misca destul de tare si ceilalti doi incisivi superiori, asa ca pana la vara ii vor cadea si acestia. Trebuie sa precizez ca primii dinti i-au iesit la 4 luni jumate. Cred ca are o legatura, nu ? Aurora

#6
gabrielat

gabrielat
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 12:43

Lui Adi i-a cazut primul dinte la 5 ani si 4 luni iar al doilea la vreo saptamana. Si eu m-am speriat, am zis ca e prea repede si l-am dus la medic. Dar medicul mi-a zis ca nu e repede sa nu ma ingrijorez. Acum(are 5 ani jumatate) unul din dinti i-a iesit aproape tot iar celalalt pe jumatate. Dintii de sus vad ca nu se clatina inca. gabi

#7
anchi

anchi
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 16:42

Celui mare i-a cazut primul dinte la 7 ani si 6 luni. Cel mic are 6 ani si 8 luni, nu i se misca nici macar un dintisor.

#8
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 14:35

Eu nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme;si Biancai i-a cazut primul dintisor luna trecuta,deci la 5 ani si 11 luni,dar am vazut fetite carora le-au cazut dinisorii cand abia implinisera 5 ani. dori

#9
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 12 februarie 2004 - 11:44

thea la 6 ani a terminat de schimbat toti incisivii... si a inceput sa i schimbe inainte de 5 ani... de intrasem in panica..

#10
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 18 februarie 2004 - 11:31

[bis] Lui James i-a cazut primul dintisor luni pe 16 februarie 2004 la sase ani si o luna. Dar ce e mai curios este faptul ca simbata pe 14 februarie vorbind cu Ortansa la telefon tocmai imi spunea ca Mariei (fetitei ei de cinci ani si sase luni) i se misca un dintisor. Dupa aia James m-a intrebat de ce Mariei i se misca un dintisor si ea e mai mica decit el...i-am zis ca nu e neaparat sa i se miste si lui tocmai acuma. Iar luni seara cind vine de la scoala zice ca i se misca si lui un dintisor. Am vrut sa pun mina sa vad daca e adevarat...dar nu m-a lasat. Spre seara numai de acel dintisor vorbea dar nu ma lasa deloc sa-l ating. Am zis ca poate mai dureaza mult pina ii cade. Si...surpriza cind minca sandwichul de seara (cu piinica tare moale - paine au lait) ia cazut primul dintiosor fara singe deloc. Flory N.B. Acuma tocmai mi-a zis ca i se misca inca un dintisor...o fi adevarat...imaginatie...nu stiu ca nu ma lasa sa vad. Oricum am in plan o vizita la dentist la sfirsitul saptaminii sa vedem daca totul e bine cu dintele cazut.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -